Nowy dzielnicowy będzie „miał problem z alkoholem”

52046890c9f3d.jpg

21 maja w Szkole Podstawowej nr 7 odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Poznaj swojego dzielnicowego”. Tym razem o swojej pracy opowiedział mł. asp. Przemysław Michnowski, dzielnicowy 5 rejonu, obejmującego głównie południową część Legionowa. Mieszkańcy obecni na spotkaniu przede wszystkim zgłaszali miejsca, w których wieczorami jest spożywany alkohol i tym samym zakłócana jest cisza nocna. Skarżyli się też na zastawianie samochodami osiedlowych oznaczeń dróg pożarowych. Prosili również o większą liczbę patroli policji i straży miejskiej na ich osiedlach.

 

W spotkaniu z dzielnicowym Michnowskim aktywnie uczestniczyły osoby, na co dzień pracujące w administracji Osiedla Sobieskiego. Zgłaszały one lokalnym służbom, że mieszkańcy częściej ze swoimi problemami udają się właśnie do administracji, niż do policji, czy do straży miejskiej. Mieszkańcy 5 rewiru podnieśli również, że służby mundurowe, czyli m.in. policja są mało widoczne na ich osiedlach i nie reagują odpowiednio szybko. Tymczasem obecni na spotkaniu policjanci z legionowskiej KPP zachęcali mieszkańców do kontaktu z policją pod nr tel. 112 w każdej niepokojącej ich sytuacji. – W terenie służbę pełnią również patrole nieumundurowane. Są to tzw. policjanci kryminalni, którzy nie są widoczni – broniła sugerowanej rzadkiej obecności lokalnych policjantów na wspomnianych osiedlach, mł. asp. Emilia Kuligowska, oficer prasowy z legionowskiej KPP. – Policjanci podejmujący interwencję w każdym przypadku powinni starać się przeprowadzić ją w sposób skuteczny. Czasami zdarzają się sytuacje, że zanim policjant zainterweniuje, spożywany alkohol przed przyjazdem policji zostanie wyrzucony do śmietnika. Wtedy trudno jest takiej osobie udowodnić spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Potrzebny wówczas jest świadek zdarzenia, który może potwierdzić przekazaną nam wcześniej informację o popełnionym wykroczeniu – przekonywała Kuligowska z KPP.

Narzekają na spożywających alkohol
Wśród największych zagrożeń w 5 rewirze dzielnicowym, mieszkańcy wskazali miejsca, w których wieczorami spożywany jest alkohol. Zgłaszane było spożywanie alkoholu w godzinach wieczornych i nocnych np. na zamkniętym placu zabaw przy bloku 117 przy ul. Husarskiej. – Wszystkie newralgiczne miejsca 5 rewiru są uwzględniane w dyslokacji patroli służbowych. Policjanci kontrolują je regularnie, w uzasadnionych przypadkach osoby, które popełniły wykroczenia są karane mandatami karnymi – wyjaśniła mł. asp. Emilia Kuligowska, rzecznik prasowy legionowskiej KPP. Radna z legionowskiej Rady Miasta, Agnieszka Borkowska poruszyła też problem osiedlowych ławek, o które proszą starsi mieszkańcy, a które potem w większości oblegane są przez osoby spożywające alkohol. Zapytała również policjantów, co zrobić w sytuacji zauważenia sprzedawania sprzedaży alkoholu osobie nietrzeźwej. Przekazała im jednocześnie, że w jednym z osiedlowych sklepów spożywczych takie zjawisko występuje nagminnie. – Zgodnie z obowiązującym prawem sprzedawca ma zakaz sprzedawania alkoholu osobom nietrzeźwym. Każda osoba, która jest świadkiem takiej sytuacji powinna niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy. Policja nie zbagatelizuje takiej informacji – odpowiadał na pytania radnej asp. Mariusz Czajka, szef legionowskich dzielnicowych z KPP.

Zastawiają oznakowania dróg pożarowych
Podczas spotkania z mł. asp. Przemysławem Michnowskim poruszona została też tematyka zastawiania przez samochody osiedlowych oznaczeń dróg pożarowych. Temat ten podjęła znów legionowska radna Agnieszka Borkowska, która pytała policjantów, jak można tę dokuczliwą sytuację rozwiązać. Na osiedlowych drogach wewnętrznych, gdzie są tabliczki zakazujące zastawiania ze względu na drogę pożarową, nie można bowiem postawić oznaczeń typu strefa ruchu, ponieważ ulice te są zaznaczone na mapie jako chodniki, a nie jako drogi. Obecni na spotkaniu policjanci wydziału ruchu drogowego poinformowali, że oznaczenie drogi pożarowej nie jest znakiem drogowym, a tablicą informacyjną. Policja ma prawo i obowiązek reagować na wykroczenia zawarte w przepisach ustawy prawo o ruchu drogowym. – Niepotrzebnie wydajemy pieniądze na te oznaczenia. Z jednej strony, straż pożarna każe nam takie oznaczenia stosować, z drugiej strony zaś nie możemy wyegzekwować ich przestrzegania – dziwiła się radna Borkowska. – W rozmowie z komendantem legionowskiej straży miejskiej doszliśmy do wniosku, że będziemy robić zdjęcia samochodom zasłaniającym te oznakowania drogi pożarowej i wysyłać je do policji. Administracja musi mieć przecież jakieś zabezpieczenie formalne, potwierdzające egzekwowanie tych oznaczeń – mówiła radna Borkowska, jednocześnie pracująca w administracji Osiedla Sobieskiego.

Nie zabrakło osób z administracji osiedli
Oprócz dzielnicowego 5 rewiru mł. asp. Przemysława Michnowskiego, w spotkaniu uczestniczyli też asp. Mariusz Czajka, kierownik legionowskich dzielnicowych oraz mł. asp. Emilia Kuligowska, oficer prasowy legionowskiej KPP. Nie zabrakło również radnej Agnieszki Borkowskiej z RM Legionowa, która jednocześnie jest pracownikiem administracji Osiedla Sobieskiego. Całe spotkanie zaś koordynowane było przez pracowników naszej redakcji.

ms

 

Sylwetka dzielnicowego

 

mł. asp. Przemysław Michnowski, dzielnicowy rewiru nr 5 w Legionowie,
telefon służbowy: 600-997-299, 0-22 604-82-34.

Staż zawodowy
Przemysław Michnowski dzielnicowym w rejonie nr 5 jest od dwóch tygodni. W legionowskiej Komendzie Powiatowej Policji jako dzielnicowy pracuje już od ok.1,5 roku. W policji pracuje jednak już od 7 lat. Wcześniej pracował jako dzielnicowy, tyle, że na warszawskich Bielanach.

Rewir dzielnicowego i jego podstawowe obowiązki
Rejon nr 5, którym obecnie opiekuje się mł. asp. Przemysław Michnowski zlokalizowany jest w południowej części Legionowa, zaś jego granice wyznaczają ulice Krasińskiego, Sowińskiego, Piłsudskiego, Siwińskiego, Listopadowa i Rycerska. W skład „piątki” wchodzą przede wszystkim blokowiska na osiedlach Husarska, Sobieskiego, i Hubala, usytuowane obok dwóch dużych legionowskich szkół podstawowych nr 6 i 7. W rewirze mł. asp. Przemysława Michnowskiego znajduje się także targowisko miejskie. Podobnie jak inni legionowscy dzielnicowi, Przemysław Michnowski więcej czasu poświęca pracy w terenie, niż pracy związanej ze sporządzaniem dokumentacji służbowej.

Newralgiczne miejsca w rewirze dzielnicowego Michnowskiego
W rejonie, w którym pracuje mł. asp. Przemysław Michnowski najczęściej zdarzają się dewastacje mienia, w tym niszczenie spółdzielczych klatek schodowych i ścian, spożywanie alkoholu i związane z tym zakłócanie ciszy nocnej. Zdarzają się również włamania i kradzieże. Zdarza się też, że dochodzi do kradzieży kieszonkowych, głównie na miejskim targowisku. Do tzw. newralgicznych miejsc w rewirze, mł. asp. Przemysław Michnowski w pierwszej kolejności, oprócz wspomnianego targowiska miejskiego, zalicza głównie pobliskie rejony dyskoteki „Fabryka” oraz bloków przy ul. Husarskiej będących w bezpośrednim sąsiedztwie nieoświetlonego placu z rampą, znajdującego się na tyłach CH „Maxim”. W rewirze nr 5 newralgiczne są też okolice dwóch wieżowców przy ul. Sowińskiego 16 i ul. Mickiewicza 37. Także ronda przy ul. Husarskiej i ul. Zwycięstwa, okolice garażów przy ul. Pałacowej bywają miejscami często nieprzyjemnymi, w których w późnych godzinach wieczornych i nocnych można spotkać mieszkańców spożywających alkohol. Dzielnicowy przyznaje jednak, że rondo przy ul. Husarskiej w porównaniu do lat wcześniejszych jest o wiele spokojniejsze. Wszystko zmieniło się, dzięki obecności kamery miejskiej właśnie w tym miejscu. Podobnie dzięki kamerze, uspokoiło się między blokami przy. ul. Królowej Jadwigi.

Dyskoteka „Fabryka”  gra…
W rewirze legionowskiej „piątki”, vis a vis targowiska miejskiego, znajduje się właśnie dyskoteka „Fabryka”, gdzie na prośbę mieszkańców z pobliskich bloków, często dochodzi do interwencji legionowskiej policji. Policja, niezależnie od otrzymanych zgłoszeń w dni, w które odbywa się dyskoteka, czyli w piątki i w soboty, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców wzmacnia w tym rejonie swoją czujność kierując dodatkowe patrole. Policjanci zwracają również uwagę na rejon przyległy do klubu tj. targowisko miejskie, drogi osiedlowe czy sklep nocy.

ms

fot. KPP