Piotr Zadrożny i Marek Pawlak nie są już wiceprezydentami Legionowa. Pawlak wciąż też jest prezesem zarządu PEC

Bez nazwy-1

Piotra Zadrożny, Marek Pawlak

Piotr Zadrożny i Marek Pawlak nie są już zastępcami prezydenta Legionowa. Ustępujący prezydent Roman Smogorzewski wypowiedział im umowy o pracę. Marek Pawlak przez najbliższe 3 miesiące będzie otrzymywać wynagrodzenie, choć nie będzie musiał wykonywać swoich wice-prezydenckich obowiązków służbowych. Wciąż też jest prezesem zarządu miejskiej spółki ciepłowniczej, czyli Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC).

Roman Smogorzewski, były prezydent Legionowa i obecny starosta powiatu legionowskiego odwołał swoich dwóch zastępców, pełniących funkcje wiceprezydentów w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie. Pierwszy wiceprezydent, Piotr Zadrożny został odwołany z dniem 6 maja 2024 r., natomiast drugi, Marek Pawlak z dniem 8 maja 2024 r.

 

Wiceprezydent Zadrożny sam o to poprosił

Piotr Zadrożny został odwołany z funkcji pierwszego zastępcy prezydenta Legionowa na swój wniosek. Tym samym jego umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron i począwszy od 6 maja 2024 r. nie będzie pobierał on wynagrodzenia.

Czym się zajmował wiceprezydent Zadrożny?

Piotr Zadrożny, pierwszym zastępcą prezydenta Legionowa był od 2006 r. Od samego początku zajmował się m. in. nadzorowaniem miejskiej oświaty. To on był bezpośrednim przełożonym dla urzędników zatrudnionych w takich referatach UM w Legionowie jak Wydział Edukacji, Referat Informatyki, Referat Kultury i Współpracy, Referat Lokalowy i Arena Legionowo. Wiceprezydent Zadrożny kontrolował także działalność Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK), Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP), Muzeum Historycznego, a także legionowskich żłobka, przedszkoli i szkół.

Wykształcenie i kariera zawodowa

49-letni Piotr Zadrożny jest absolwentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studiował tam politologię i nauki społeczne. W latach 1998-2005 był dziennikarzem w mediach regionalnych i lokalnych, pełnił funkcję redaktora naczelnego telewizji osiedlowej na osiedlu Tarchomin w Warszawie, a także współpracował z finansowaną przez Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową (SMLW) w Legionowie lokalną telewizją. W latach 2005-2006 był pracownikiem Referatu Promocji w Urzędzie Gminy (UG) w Nieporęcie. Pełnił funkcję radnego miejskiego w Legionowie w kadencji 2002-2006. Przewodniczył wówczas komisji oświaty, kultury i sportu oraz komisji statutowej. W latach 2005-2006 był wiceprezesem klubu koszykarskiego Legion.

Wiceprezydent Pawlak będzie przez 3 miesiące pobierał pensje

Marek Pawlak został odwołany z funkcji drugiego zastępcy prezydenta Legionowa z inicjatywy byłego już prezydenta Romana Smogorzewskiego. Jest to również równoznaczne z rozwiązaniem z nim umowy o pracę. Jednak w przypadku tej osoby, wypowiedzenie stosunku pracy dokonane zostało z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że Marek Pawlak przez najbliższe 3 miesiące będzie otrzymał pensje, choć nie będzie musiał wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków służbowych, bo będzie przebywał na przysługującym mu urlopie wypoczynkowym.

Czym się zajmował wiceprezydent Pawlak?

46-letni Marek Pawlak, drugim zastępcą prezydenta Legionowa był od 2015 r. Od samego początku zajmował się m. in. nadzorowaniem miejskich inwestycji. To on był bezpośrednim przełożonym dla urzędników zatrudnionych w takich referatach UM w Legionowie jak Wydział Inwestycji, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Wydział Gospodarki Komunalnej, Referat Zamówień Publicznych, Referat Planowania Przestrzennego, Referat Ochrony Środowiska i Referat Strategii i Funduszy Zewnętrznych. Wiceprezydent Pawlak kontrolował także działalność 3 miejskich spółek, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC), Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego (PWK) i KZB Legionowo. Pod koniec 2018 r. w związku z objęciem funkcji prezesa zarządu w miejskiej spółce PEC, jego etat w UM w Legionowie został zredukowany i przez ostatnich kilka lat Marek Pawlak był wiceprezydentem Legionowa na 3/5 etatu.

Choć Marek Pawlak nie jest już wiceprezydentem Legionowa, to wciąż pełni on funkcję prezesa zarządu miejskiej spółki PEC.

Wykształcenie i kariera zawodowa

Marek Pawlak jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Ukończył też podyplomowe studia w zakresie rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej (SGH). Odbył liczne kursy oraz szkolenia menadżerskie, posiada też uprawnienia do pracy w zawodzie audytora wewnętrznego. Były już wiceprezydent Legionowa już w odległej przeszłości pracował na kierowniczych stanowiskach. W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odpowiedzialny był za kontrolowanie samorządów w zakresie wykorzystania dotacji budżetowych oraz realizowania projektów, które finansowane były z unijnych środków. Wydawał także pozwolenia na realizację projektów dotyczących infrastruktury. Miał też swój udział m. in. przy budowie dróg krajowych i autostrad, linii kolejowych czy inwestycji związanych z Euro 2012. W 2013 r. został dyrektorem w zależnej od miasta Legionowa spółce KZB Legionowo, chwilę później został jej prezesem.