PiS ściągnął posiłki z Wiejskiej

5204497ce7d4b.jpg

W niedzielę w sali gimnastycznej Salezjańskiego Liceum im. Ks. Bosko odbyło się spotkanie z posłem na Sejm Mariuszem Błaszczakiem, który wsparł działania Społecznej Inicjatywy Lokalnej na rzecz przeprowadzenia referendum samorządowego w sprawie sprzedaźy miejskich udziałów w  Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Legionowie.
Od blisko trzech tygodni SIL wspierany przez legionowski PIS zbiera podpisy pod listami poparcia dla inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie sprzedaźy udziałów w Legionowskim PEC. – Na tę chwilę mamy około 2000 niezweryfikowanych podpisów. Ale wiele osób wzięło listy i zbiera podpisy – mówi Piotr Płaciszewski, pełnomocnik inicjatora referendum. Przez 3 tygodnie pod kościołami, supermarketami i targowisku miejskim zebrano blisko połowę z wymaganych ustawowo 4 167 głosów poparcia. Poparcia akcji udzielił poseł Mariusz Błaszczak, który na spotkanie z mieszkańcami Legionowa zaprosił Jana Mazurkiewcza, pełnomocnika powiatowego PiS powiatu Zwoleńskiego, Prezesa Zarządu Radomskiego PEC oraz Wojciecha Dąbrowskiego – byłego wojewodę w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, obecnie członka zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie. Obaj zgodnie twierdzili, źe Unia Europejska, wydając kolejne dyrektywy w zakresie energetyki cieplnej, ogranicza kraje nowej unii i wspiera Rosję, głównego dostawcę gazu w Europie.
Wydawanie nowych dyrektyw to zaźynanie krajów nowej unii, krajów korzystających z węgla – mówił Dąbrowski.  – Unia Europejska po to wydaje dyrektywy, źeby nie produkować energii z węgla –- powiedział Jan Mazurkiewicz. – Inwestor po to kupi to przedsiębiorstwo, źeby zainwestowane pieniądze odzyskać – mówił dalej o nieuchronnych podwyźkach za ciepło przedstawiciel radomskiej spółki.

Poseł Błaszczak tłumaczył, źe pozbywania się majątku komunalnego w strategicznych dla komfortu źycia mieszkańców dziedzinach jest błędem. – Nie jest prawdą, źe przedsiębiorstwa komunalne są żle zarządzane, bo obowiązuje je kodeks spółek handlowych – tłumaczył poseł. Jego zdaniem samorząd, który jest składową władzy rządowej w kraju, powinien tak samo jak władza centralna skupić się na utrzymaniu pod kontrolą gałęzi gospodarki o kluczowym dla bezpieczeństwa państwa znaczeniu.

Przyczyn sprzedaźy PEC upatrywano w tragicznej sytuacji miejskich finansów. – Sprzedać moźna tylko raz, widocznie finanse miasta są w opłakanym stanie, nie ma innego wytłumaczenia – mówił poseł PiS. Na zakończenie spotkania Mariusz Błaszczak apelował do podpisywania się pod listami popierającymi przeprowadzenie referendum.

Znamy pytanie

Lokalne referendum w sprawie prywatyzacji legionowskiego PEC jest coraz bardziej realne.  Mieszkańcy będą musieli odpowiedzieć na pytanie: Czy jesteś za zbyciem czy przeciwko zbyciu udziałów Gminy Miejskiej Legionowo w spółce Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Legionowo” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Legionowie?. Ustawowy termin zbierania podpisów to 8 lipca tego roku.

Kg.

fot. Na spotkaniu z mieszkańcami od lewej: poseł na Sejm Mariusz Błaszczak, Jan Mazurkiewicz, Wojciech Dąbrowski.