Legionowo. Powstaje wielka fabryka. 100 nowych miejsc pracy

fabryka-domow_02

W Legionowie, na terenie dawnej fabryki domów KBM, powstaje nowoczesny zakład produkcji płytowego prefabrykatu perlitobetonowego (fot. GP)

W Legionowie na terenie dawnej fabryki domów „Kombinat Budownictwa Mieszkaniowego” (KBM) powstaje nowoczesny zakład produkcji płytowego prefabrykatu perlitobetonowego. Nowy zakład pracy już pod koniec br. będzie potrzebował około 100 nowych rąk do pracy.

Od końca 2013r. przy ul. Szarych Szeregów 17, na terenach byłej fabryki domów „KBM”, nieopodal Starostwa Powiatowego w Legionowie, trwają intensywne prace związane z uruchomieniem nowego zakładu produkcyjnego. To tam na najnowocześniejszych liniach technologicznych w oparciu o energooszczędny prefabrykat perlitobetonowy produkowane będą płyty służące do montażu domów. W fabryce na bazie perlitu, tj. naturalnego minerału skalnego powstawały będą gotowe, bo już otynkowane i wraz z wbudowanymi instalacjami ściany, z których następnie w ciągu kilku dni montowane będą nowe budynki, zarówno jednorodzinne, jak i wielorodzinne.

100 nowych miejsc pracy

W powstającym właśnie zakładzie produkcyjnym inwestor, spółka „Budo–System”, mieszcząca się przy ul. Suwalnej 9B w Łajskach, chce zatrudnić blisko 100 nowych pracowników. – Będziemy potrzebować całej obsady, zarówno do fabryki produkcyjnej, jak również do biura. Będziemy szukać wielu specjalistów, począwszy od wykwalifikowanych pracowników fizycznych, poprzez przedstawicieli handlowych, skończywszy zaś na konstruktorach i projektantach – potwierdza Ireneusz Sadoch, Prezes Zarządu „Budo-System” Sp. z o. o. – Pierwsze rekrutacje pracowników zamierzamy przeprowadzić jeszcze w IV kwartale br. Wtedy też planujemy rozpocząć produkcję – dodaje szef wspomnianej spółki.

Dotacja unijna

Jak przyznaje prezes zarządu „Budo–System”, Ireneusz Sadoch, to właśnie mający miejsce w ostatnich latach kryzys gospodarczy poniekąd zmusił go do szukania nowych rozwiązań w branży. – Już od dłuższego czasu prowadziłem indywidualne badania nad perlitem w celu wprowadzenia go do produkcji w budownictwie. Badania te dość szybko przyniosły pozytywne efekty. Dlatego, zanim wystąpiliśmy o dotację unijną na uruchomienie produkcji płytowego prefabrykatu perlitobetonowego w oparciu o wynalazek i aby zabezpieczyć się zarówno w kraju, jak i za granicą, w pierwszej kolejności złożyliśmy odpowiednie wnioski w krajowym Urzędzie Patentowym (UP) – przyznaje Ireneusz Sadoch, szef spółki. – Na pierwsze wdrożenie opatentowanego już wcześniej wynalazku otrzymaliśmy dofinansowanie unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka” – dodaje prezes zarządu „Budo-System” sp. z o. o. Spółka skorzystała z dotacji unijnej w wysokości przeszło 18,66 mln zł. Wartość całej inwestycji oszacowała zaś na kwotę nieco ponad 45,9 mln zł.

W domach z betonu…

„Budo–System”, który jako pierwszy na świecie opatentował produkcję płyt na bazie perlitu, służących do montażu budynków, chce sprowadzać ten naturalny minerał w formie czystych rud z krajów, w których jest on najczęściej wydobywany, tj. m. in. z Gruzji, Grecji i Węgier. Następnie już w kraju zamierza przerabiać go na potrzeby właśnie uruchamianej produkcji. W przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, m. in. Niemiec i Austrii oraz Skandynawii, rynek wykorzystujący gotowe elementy prefabrykowane w budownictwie mieszkaniowym w Polsce dopiero się rozwija. Głównymi korzyściami wynikającymi z zastosowania technologii prefabrykowanej są m. in. skrócenie czasu budowy domów nawet do kilku tygodni, obniżenie kosztów, podwyższenie jakości oraz zachowanie naturalnego mikroklimatu w budynku dzięki wysokiej przepuszczalności pary wodnej (tzw. „oddychanie ściany”).

Luksus roku

Spółka „Budo–System” powstała 1986 roku. Od blisko 28 lat zajmuje się kompleksową działalnością inwestycyjną w kraju, zwłaszcza w komercyjnej branży mieszkaniowej, począwszy od pozyskania gruntów, wypracowania koncepcji zabudowy, otrzymania pozwolenia na budowę, aż po stały nadzór nad generalnym wykonawcą, do zakończenia danej inwestycji i przekazania nieruchomości lokatorom. Spółka zrealizowała np. wykorzystującą nowoczesne rozwiązania technologiczne, m. in. system „inteligentny dom” oraz oszczędzające energię kolektory słoneczne elitarną inwestycję osiedla dużych willi tzw. „Rezydencję Skolimów” w podwarszawskim Konstancinie–Jeziornej, którą w 2009r. nagrodzono nawet tytułem najbardziej luksusowej inwestycji roku. Kompleks 7 willi w sąsiedztwie Lasów Chojnowskich wykonano z tradycyjnej cegły oraz wyposażono w system centralnego odkurzacza. Oprócz tego, „Budo–System” posiada też duże doświadczenie w zakresie realizacji projektów dla indywidualnych klientów oraz w zakresie budownictwa przy wykorzystaniu technologii prefabrykowanych.