Legionowo. Prezydent przekroczył uprawnienia służbowe?

szkola-milenium-stadion

Powstająca szkoła na działce przy stadionie (fot. GP/kg)

Nowodworscy śledczy sprawdzają obecnie, czy prezydent Roman Smogorzewski nie przekroczył swych uprawnień służbowych. Chodzi o działkę przy ulicy Parkowej w Legionowie. Transakcji, za prezydencką zgodą, dokonała miejska spółka „KZB”.

Postępowanie zostało wszczęte 9 listopada 2015r. o czyn z art. 231 par. 1 kodeksu karnego (kk) i dotyczy ewentualnego przekroczenia uprawnień przez prezydenta Legionowa przy sprzedaży działek. Śledztwo toczy się w sprawie. Nikt nie ma postawionych zarzutów – informuje Renata Mazur, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga (POWP). To właśnie POWP na wniosek legionowskich śledczych przekazała wyjaśnienie tej sprawy nowodworskim prokuratorom. – Chcemy uniknąć jakichkolwiek zarzutów o stronniczość – wyjaśniał jeszcze pod koniec października br. prokurator Ireneusz Ważny, szef Prokuratury Rejonowej w Legionowie.

Winny prezydent?

Prokuratura zainteresowała się sprawą bezprzetargowej sprzedaży działki przy stadionie na skutek publikacji prasowej. Postępowanie wyjaśniające wszczęto w kierunku art. 231, par. 1 kk, tj. w kierunku przekroczenia uprawnień służbowych przez funkcjonariusza publicznego i tym samym działania na szkodę szeroko rozumianego interesu publicznego. Urzędnikiem podejrzanym o niedopełnienie swoich obowiązków  jest prezydent Roman Smogorzewski, który jako jednoosobowe zgromadzenie wspólników w legionowskiej spółce miejskiej „KZB Legionowo” wyraził zgodę na sprzedaż działki pod prywatną inwestycję. Zgodnie z polskim kodeksem karnym funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego może trafić za więzienne kratki nawet na 3 lata.

Podejrzana transakcja

Spółka „Millenium” wznosi przy stadionie prywatne „Centrum Szkoleniowo-Sportowe”. Od samego początku inwestycja ta owiana była tajemnicą. Prze wiele miesięcy zarządzający szkołą nie chcieli zdradzić szczegółów dotyczących inwestycji.  Pozwolenie na budowę wydane zostało dla spółki miejskiej „KZB”. Następnie uprawnienia te przeniesione zostały na prywatnego inwestora, zaś przedmiotowy teren przekazany mu w dzierżawę. W dalszym ciągu nie wiadomo jednak było, na jakich konkretnych warunkach, w tym m. in. tych cenowych. Dopiero na początku września br. okazało się, że od połowy 2013r. wieczyście użytkowana przez „KZB” działka, została sprzedana spółce „Millenium”.  Sprzedaż działki odbyła się bez wymaganej zdaniem niektórych radnych znawców samorządu zgody (uchwały) rady miasta.