Prokuratura prowadzi śledztwo z trzech artykułów kodeksu karnego w związku z wykryciem “kopalni kryptowalut”. Nikt nie został zatrzymany

CSP-Legionowo-brama

CSP w Legionowie, fot. archiwum GP

Pod koniec września br. o Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zrobiło się głośno w całej Polsce. Niestety nie były to pozytywne informacje. Okazało się, że prawdopodobnie pracownicy CSP mieli prowadzić na terenie szkoły nielegalną kopalnię kryptowalut. Prokuratura Rejonowa w Legionowie prowadzi śledztwo z trzech artykułów kodeksu karnego w tej sprawie.

 

 

Przypomnijmy, dziennikarze RMF FM ustalili, że „kopalnię kryptowalu” prowadzili cywilni pracownicy szkoły. Do kopania kryptowalut wykorzystywany miał być sprzęt służbowy a także szybkie szerokopasmowe łącze internetowe (Unsplash.com, Austin Distel). Nielegalny proceder ułatwił im fakt, że na czas pandemii CSP mocno rozbudowało swoją bazę sprzętową i dysponowało urządzeniami o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

 

 

Jak informują dziennikarze RMF FM śledczy badają sprawę pod kątem niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo szkoły. Ponadto sprawa analizowana jest pod kątem kradzieży prądu, ponieważ praca koparek do wydobywania krypowalut pochłania dużo energii elektrycznej.

W środę (6 października) Prokuratura Rejonowa w Legionowie poinformowała redakcję Gazety Powiatowej na jakim etapie jest obecnie śledztwo w tej sprawie. Jak przekazał nam Prokurator Rejonowy w Legionowie Ireneusz Ważny śledztwo prowadzone jest obecnie z trzech artykułów kodeksu karnego:

  • Art. 231 par. 1 (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego),
  • Art. 278 par. 1 i 5 (kradzież energii),
  • Art. 284 par. 2 (przywłaszczenie).

Za wyżej wymienione przestępstwa może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura poinformowała naszą redakcję, że obecnie w tej sprawie nie zostały zatrzymane żadne osoby. Śledczy nie ujawniają na razie do jakiej wysokości strat doprowadziła ta działalność. – Obecnie podejmowane są czynności procesowe zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy. – przekazał prok. Ireneusz Ważny.

Jak informuje Wikipedia, kryptowaluta to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki.

Koparka kryptowalut – komputer lub karta graficzna wykorzystywana do wydobywania („kopania”) kryptowaluty. Za możliwość korzystania z koparki (przez internet) dostaje się kryptowalutę. Stoją za tym obliczenia rozproszone dla różnych organizacji, np. BOINC. Koparki kryptowalut do poprawnego działania wymagają instalacji specjalnego oprogramowania. Zbudowane są w oparciu o zestaw kart graficznych (procesorów graficznych) lub dedykowanych układów ASIC.