Samorządy stworzą ustawę metropolitalną? Legionowo w stowarzyszeniu Metropolia Warszawska

ratusz-legionowo

Urząd Miasta w Legionowie, fot. GP (archiwum)

 

Zrzeszające samorządy stowarzyszenie Metropolia Warszawska, której kierownictwo wywodzi się z Platformy Obywatelskiej, będzie przygotowywało własny projekt ustawy metropolitalnej. Radni miejscy na ostatnie sesji Rady Miasta wyrazili zgodę na wstąpienie do tej organizacji.

Dzięki wstąpieniu gminy Legionowo do skupiającego w tej chwili 14 podwarszawskich miejscowości stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”, przedstawiciele naszego miasta będą mogli aktywnie uczestniczyć w tworzeniu nowego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. O pomysłach opracowania przez tę organizację nowego prawa metropolitarnego 29 marca na legionowskiej sesji mówił Witold Malarowski, wójt podwarszawskiego Izabelina, będący zarazem członkiem zarządu „Metropolii Warszawskiej”. Stowarzyszenie, którego szefem jest wywodzący się ze struktur Platformy Obywatelskiej (PO) były warszawski prezydent Marcin Święcicki, działa już od przeszło 15 lat. Organizacja ta stanowi poniekąd forum dla gmin do wymiany doświadczeń, rozwiązywania problemów i podejmowania działań ściśle prometropolitarnych.

 

Popierają metropolię według Grabca

Przyznam szczerze, że przez ostatnie 4 lata stowarzyszenie działało trochę w uśpieniu, głównie przez niemożliwość rozmów o stworzeniu metropolii na szczeblu centralnym – mówił Witold Malarowski, członek zarządu „Metropolii Warszawskiej”, sugerując zarazem legionowskim włodarzom, że obecne rozmowy i dążenia metropolitarne lepiej jest oprzeć na już istniejącej organizacji, aniżeli od podstaw tworzyć nową o zbliżonym profilu. – Zanim rozpoczęła się ta przepychanka w związku z ustawą metropolitarną, w stowarzyszeniu było 10 gmin. Obecnie jest ich już 14. W ostatnim czasie do organizacji przystąpiły Błonie, Piaseczno i Milanówek – zachęcał następnie miejskich radnych do tego „metropolitarnego” akcesu. Ci z kolei nie omieszkali zapytać go o kilka istotnych kwestii związanych z członkostwem Legionowa w tym stowarzyszeniu i o jego dotychczasową prometropolitarną działalność. – Czy przy projekcie ustawy metropolitarnej autorstwa m.in. obecnego posła Jana Grabca stowarzyszenie uczestniczyło w jej opracowywaniu? – dopytywał radny Leszek Smuniewski. – Z uwagi na jedność opcji politycznej, zarówno prezes stowarzyszenia Marcin Święcicki, jak i obecny poseł Jan Grabiec są z PO. Dlatego też aktywnie doradzaliśmy i konsultowaliśmy wspomniany projekt ustawy – odpowiadał mu Witold Malarowski, wójt podwarszawskiego Izabelina, podkreślając zarazem, że projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który był przedmiotem legionowskiego referendum (26 marca br.), z nikim, a tym bardziej z przedstawicielami stowarzyszenia „Metropolia Warszawska” nie był konsultowany. Dodał też, że w ostatnich tygodniach na zlecenie reprezentowanej przez niego organizacji, profesor I. Zachariasz opracował opinię prawną na temat projektu ustawy autorstwa posłów PiS.

Akces goni akces

Legionowscy radni przy 20 głosach „za” i 2 „wstrzymujących się”, w zeszłą środę (29 marca br.) zdecydowali, że nasze miasto staje się członkiem stowarzyszenia „Metropolia Warszawska”. Co za tym idzie, za członkostwo w tej organizacji, legionowianie będą płacić blisko 11 tys. zł rocznie. Składka roczna za uczestnictwo w tej organizacji wynosi bowiem 20 groszy od mieszkańca. Pieniądze wydawane przez legionowskich urzędników na ten cel sfinansują polegającą na opracowywaniu różnego rodzaju materiałów, czy też przeprowadzaniu różnego rodzaju badań socjologicznych działalność naukowo-badawczą tego stowarzyszenia. Oprócz Legionowa i 13 innych okołowarszawskich gmin, członkiem tej organizacji, lada dzień ma się również stać sama stolica.