Sanepid w piaskownicy.

5204517c2016a.jpg

Największym problemem na placach zabaw to wandalizm oraz zwierzęce odchody. Do czerwca mają być wykonane naprawy zabawek, a niektóre place zabaw zostaną ogrodzone.

Legionowscy Radni, którzy uczestniczyli w czwartkowym posiedzeniu Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych obejrzeli plac zabaw, który został niedawno oddany wraz z nowym budynkiem Przedszkola Miejskiego nr 7. Niestety nie wszystkie place zabaw znajdują się w tak idealnym stanie jak ten przy ulicy Husarskiej 18 A. Dlatego teź głównym tematem zebrania było bezpieczeństwo najmłodszych na terenie miasta, ocena stanu technicznego i sanitarnego placów zabaw.

Kto się bawi na placu zabaw?

Nie wszystkie place zabaw są ogólnodostępne dla mieszkańców miasta. Pozostają pod pieczą Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i Komunalnego Zakładu Budźetowego. Te, które są połoźone przy szkołach i przedszkolach są czynne tylko w godzinach pracy placówek. Ograniczony dostęp jest spowodowany brakiem personelu, który mógłby strzec urządzeń na tych terenach i z obawy przed dewastacją. Zasady panujące na tych terenach opisuje regulamin zwykle dostępny na tablicy informacyjnej. Ograniczenia w korzystaniu z placów zabaw narzucane są teź przez wspólnoty mieszkaniowe, które udostępniają je tylko dla mieszkańców posesji. Budowę ogrodzeń wokół miejsc zabaw, zapowiada równieź w tym roku spółdzielnia mieszkaniowa SMLW.

Ile tych przeglądów?

Raz do roku w marcu place zabaw odwiedzają pracownicy Urzędu Miejskiego w Legionowie, którzy dokonują przeglądu stanu urządzeń. W kwietniu na podstawie raportów dokonywane są kosztorysy i większe naprawy. Jak dowiedzieli się radni, pracownik UML sprawdza place zabaw dokładnie raz na kwartał oraz co tydzień. Kontrole dotyczą głównie uszkodzeń. O czystość miejsc, w których bawią się dzieci ma dbać firma, która sprząta cały teren miasta.

Sanepid w piaskownicy

Koszty napraw to nie tylko wymiana drabinek, nawierzchni czy naprawa huśtawek. Konieczne są równieź wymiany piasku. Od 2009 roku jak zapewnia legionowski sanepid, wyrywkowo są kontrolowane kolejne piaskownice. Poza 7 placami zabaw w Legionowie jest około 50 piaskownic osiedlowych. Z 9-ciu piaskownic z Legionowa sprawdzano piasek na obecność jaj pasoźytów. Jak usłyszeli radni, wyniki „nie są złe”. Przed poborem piasku do badań odbywały się wcześniejsze kontrole, a kilka piaskownic w złym stanie technicznym zostało zlikwidowanych.

Iwona Wymazał