Seniorzy z wizytą u przedszkolaków, czyli Dzień Babci i Dziadka

bdr

 

W zeszłym roku maluchy odwiedziły Uniwersytet Trzeciego Wieku z okazji Dnia Matki. Bawiliśmy się wówczas razem z dziećmi. Obejrzeliśmy piękne występy pełne wierszy, tańca i śpiewu, a potem zaprosiliśmy „aktorów” na słodkie „co nieco”, jak mawiał Kubuś Puchatek. Tym razem to my, czyli Babcie i Dziadkowie pomaszerowaliśmy do przedszkola.
Przywitano nas bardzo serdecznie i zaproszono do pięknie udekorowanej sali na przedstawienie. Ja bym nazwała je wodewilem. Były wierszyki, rozmówki, scenki, piosenki i tańce. Przy pomocy zabawnych dialogów i skeczy dzieci pokazały historyjki z życia pokolenia Babć i Dziadków począwszy od ich najmłodszych lat po dzień dzisiejszy. Starsi dziś Państwo ukazani zostali jako dzieci, którzy chodzą do przedszkola, szkoły, zakochują się, jeżdżą autostopem, biorą śluby, kłócą się i żyją tak, jak współcześnie żyjący ich Rodzice i Oni. Jednocześnie dziś są dla swoich Wnuków największymi autorytetami i najbardziej uwielbianymi członkami ich Rodzin. Wnukom nie jest łatwo uwierzyć, że kiedyś Babcia i Dziadzio byli młodzi. No właśnie! Uśmialiśmy się, biliśmy brawo i niejedna łezka kręciła się w oku. Byliśmy oczarowani zarówno samym wodewilem, jak i wspaniałymi aktorami doskonale radzącymi sobie z występami dla nas, do których przygotowała dzieci pani Agata Jeziółkowska. Nazajutrz dzieci miały występować dla swoich własnych Babć i Dziadków i wyobrażam sobie, jak oni przeżywali wspaniałe popisy swoich sześciolatków. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku i wspólnego ucztowania.

Skorzystałam z okazji i zapytałam panią Grażynę Chojnowską, dyrektor  przedszkola  przy ul. Królowej Jadwigi w Legionowie, o to, co dzieje się pod dachem tej placówki. Dowiedziałam się, że składa się ono z 10 oddziałów, do których uczęszcza 251 dzieci. Studenci z wielu szkół wyższych np. z Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Pedagogiki Specjalnej czy Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej – Curie odbywają tu praktyki. W przedszkolu pracują oprócz nauczycieli i praktykantów także specjaliści: terapeuci, psycholog, logopedzi, nauczyciele rytmiki, baletu. Jest to największe przedszkole w mieście, otwarte na współpracę z różnymi instytucjami. Oprócz współpracy z LUTW przedszkole współdziała m.in. z kombatantami i opieką społeczną. Dzieci dały występ przy wmurowywaniu kamienia węgielnego przy budowie Ratusza, występowały w Starostwie na spotkaniu wigilijnym, były na otwarciu pogotowia dla zwierząt w Stowarzyszeniu Straż dla Zwierząt w Warszawie. Zawiozły tam swoją „cegiełkę” i zaprezentowały program artystyczny. Corocznie występują na festynie bibliotek Praga Północ.

 

 

Aktywne przedszkole

17 maja odbędzie się 30. Festiwal piosenki „Rozśpiewane Przedszkole”, gdzie oprócz wszystkich przedszkoli z Legionowa będzie można zobaczyć „on line” występy dzieci z Ukrainy, Irlandii, Białorusi, Litwy i Belgii. Z tymi ostatnimi krajami łączy naszych przedszkolaków wspólny projekt „Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Działalność przedszkola nie zamyka się na tematach wyłącznie dziecięcych, przedszkole realizuje szereg projektów, które pokazują maluchom, jak żyć w świecie czystym, zdrowym, szczęśliwym ucząc je np. zachowań proekologicznych, wsparcia dla Domowego Hospicjum w ramach programu „Pola Nadziei”. Organizowane są także inne akcje na cele związane z pomaganiem z uwagi na zdrowie lub sytuację rodzinno-materialną. W tym roku maluchy wsparły LUTW w zbiórce pieniędzy na WOŚP i dołożyły niebagatelną kwotę blisko 5000 zł., biorą udział w ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”, w zbiórkach karmy i zbędnej pościeli dla zwierząt ze Schroniska w Nowym Dworze Maz. Przedszkolaki uczą się od samego początku pobytu w placówce, rozumienia pojęć tolerancja, odpowiedzialność, szacunek, uwrażliwiają się na potrzeby innych, zaznajamiają się z nowymi technologiami, dodatkowo także biorą udział w autorskim programie, w ramach którego mogą rozwijać zdolności matematyczne. Panie: Agata Jeziółkowska, Renata Stępień i Grażyna Chojnowska systematycznie prowadzą zajęcia z kodowania online i offline w ramach programu Mistrzowie Kodowania Junior. Prowadzą je na tyle interesująco, że dzieci bardzo polubiły zabawy w programowanie, zaciekawiły się tą dziedziną nauki i często uczą rodziców nowinek z przedszkola. Programem objęte są wszystkie 5-6-latki przy finansowym wsparciu miasta. Ciekawostką są zajęcia adaptacyjne dla chętnych dzieci z Legionowa w wieku 2,5–3-lat, pozwalające od stycznia do czerwca raz w miesiącu integrować się z rówieśnikami, poznać przedszkole, zaprzyjaźnić się z nim, tak aby w nowym roku szkolnym maluchy miały łatwiejszy start do przedszkoli w Legionowie. Pani dyrektor z wielką dumą opowiadała o „swoim” przedszkolu i przybliżała nam Babciom i Dziadkom obecne, współczesne funkcjonowanie takich placówek pedagogicznych jak przedszkole. Wysłuchałam z zainteresowaniem i uwagą opowieści Pani Dyrektor, która z zaangażowaniem i pasją realizuje program przedszkolny czuwając nad dobrym jego wdrażaniem, z korzyścią dla naszych pociech.

Wizyta u maluchów była dla nas niezwykle przyjemnym, wesołym i szczęśliwym przeżyciem. Cieszymy się z góry na dalsze zacieśnianie wzajemnych kontaktów.
Tekst: Tamara Stasiak

fot: Grażyna Chojnowska