Urząd Skarbowy w Legionowie przyjazny. A jak ocenił go dziennik Rzeczpospolita?

urzad-skarbowy-773-515

Urząd Skarbowy w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Urząd Skarbowy w Legionowie otrzymał tytuł „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”. W międzyczasie poznaliśmy ranking dziennika Rzeczpospolita, który naszą skarbówkę umieścił w swoim rankingu dopiero na 89 miejscu w kategorii urzędów średniej wielkości.

Jak prowadzono oba badania i które skarbówki wyróżnione w jednym konkursie wypadły najgorzej w kraju w drugim zestawieniu?

Wyróżniony?

Business Centre Club (BCC) wraz z Ministerstwem Finansów (MF) już po raz trzynasty przyznali tytuły „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”. Urzędy oceniane były za pomocą ankiet wypełnianych przez przedsiębiorców. Z całej Polski wpłynęło ich ponad 23 tysiące. Ocenie podlegały jakość obsługi podatnika przez urząd, łatwość komunikacji z urzędem oraz kompetencje pracowników. Wyróżniono łącznie 65 urzędów skarbowych z całej Polski, wśród nich znalazła się także skarbówka z Legionowa.

Czy przeciętny?

Nieco inne zestawienie przygotował dziennik Rzeczpospolita (RP). Jego autorzy byli bardziej pragmatyczni i zamiast oceniać niewymierny stopień uprzejmości urzędników, postarali się skupić na wydajności ich pracy. Mierzono przede wszystkim czas, jaki potrzeba na załatwienie sprawy w urzędzie. Poza tym uwzględniano procent dobrowolnie spłacanych podatków w porównaniu do tych ściąganych w drodze egzekucji oraz przyglądano się, jak wygląda kontakt z urzędem drogą elektroniczną. Zanim przystąpiono do oceny, podzielono urzędy na trzy kategorie pod względem wielkości. W grupie małych (zatrudniających do 60 pracowników) znalazło się 125 skarbówek, w grupe średnich (od 61 do 130 pracowników) 160 skarbówek, a w grupie dużych (powyżej 131 pracowników) 94 urzędów.

Nasi urzędnicy w tym zestawieniu nie wypadli już tak dobrze jak w przypadku konkursu BCC i MF. Rzeczpospolita uplasowała skarbówkę z Legionowa na 89 miescu (na 160 podmiotów w grupie skarbówek średniej wielkości). Można powiedzieć, że nasi urzędnicy w żadnym z ocenianych aspektów ani nie wyróżnili się świetnymi osiągięciami, ani też nie podpadli poważnie swoim petentom.

US w Legionowie na tle innych

Jak wynika z rankigu RP, średni czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami w 2014 wynosił 1,35 dnia. Najkrócej na taki dokument czekało się w Jarosławiu (woj. podkarpacie), gdzie zaświadczenie wydawane było w tym samym dniu. Najdłużej, bo średnio 4,67 dni, czekać trzeba było w US Poznań-Wilda.

Legionowska skarbówka nie wyróżnia się specjalnie w kwestii średniego czasu trwania postępowań wszczętych na wniosek podatnika. W 2014 roku petenci w Legionowie musieli czekać na to nieco ponad miesiąc (33,02 dni). Najsprawniejsi w tej kwestii okazali się urzędnicy z Miechowa (woj. małopolskie), gdzie takie sprawy zamykały się w ciągu niespełna tygodnia. Największą zwłokę w tych procedurach wykazał US w Malborku, gdzie postępowania trwały ponad rok, średnio 401,81 dni!

Sami legionowianie na tle kraju pozostają przeciętni jeśli chodzi o popularność składania dokumentów drogą elektroniczną. Wśród pism, które mogą być w ten sposób składane, podatnicy z Legionowa w 2013 roku w takiej formie przesłali do skarbówki 28,8 % dokumentów. Rok później wskaźnik ten urósł o 11,05% (do 39,85%).Największy wzrost w tym aspekcie odnotowano w Sierpcu – 18,12% (z 24,65 do 42,77%). W 2014 roku najwięcej dokumentów drogą elektroniczną złożono w Oleśnie (58,75%), a najmniej w Rawie Mazowieckiej (20,71%).

Przyjazny, ale opieszały?

Jak wynika z powyższych zestawień, US w Legionowie, choć wyróżniony w konkurscie BCC, w rankingu RP został oceniony zupełnie przeciętnie. Podobnie inne wyróżnione urzędy z województwa mazowieckiego. Największy dysonans wywołują jednak konkursowe wyróżnienia warszawskich urzędów. Nagrodzona przez BCC skarbówka z Warszawy Śródmieście w rankingu RP została oceniona najgorzej pośród wszystkich 160 średniej wielkości urzędów. Również nagrodzone w konkursie skarbówki na Woli i Bemowie zajęły przedostatnie miejsca pośród 94 największych skarbówek w kraju. W efekcie trzy warszawskie skarbówki, w których załatwienie sprawy trwa nawet ponad 7 razy dłużej niż w innych urzędach, przez najbliższy rok szczycić się będą tytułem „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy – 2015”.

Zbieżoności

Wyniki obu zestawień w przypadku województwa mazowieckiego okazały się zbieżne tylko w przypadku US w Płocku, który obok nagrody w konkursie zajął pierwsze miejsce wśród największych urzędów w Polsce. Ranking RP wysoko ocenił także nagrodzony US w Kozienicach i w Sierpcu (w rankingu kolejno 7 i 9 miejsce wśród najmniejszych urzędów).