Wjazdy do nowej galerii na Bukowcu od strony Szwajcarskiej sparaliżują tę część miasta – ocenia radny Grabowski. – Mieszkańcy wolą w tym miejscu park z prawdziwego zdarzenia – dodaje

galeria bukowiec

Wizualizacja galerii handlowej w Legionowie, fot. https://www.preminwestycje.pl

Obsługa komunikacyjna gigantycznej galerii handlowej, która ma powstać na Bukowcu w Legionowie od strony ulicy Szwajcarskiej spowoduje paraliż komunikacyjny w tej części miasta – to opinia radnego Mirosława Grabowskiego ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS). Samorządowiec podnosi ponadto, że legionowianie z tamtejszych osiedli mieszkaniowych bardziej widzieliby w tym miejscu park z prawdziwego zdarzenia, aniżeli kolejny obiekt handlowy w naszym mieście.

Można budować gigantyczną galerię handlową na Bukowcu

Nie milkną echa po ujawnieniu przez Gazetę Powiatową informacji o wydaniu pozwolenia na budowę dla gigantycznej galerii handlowej na legionowskim Bukowcu na rzecz spółki RB Parrot. Nowy obiekt handlowy ma powstać na mierzącym blisko 1,2 hektara terenie odgraniczonym ulicami Zegrzyńską, Szwajcarską, Pileckiego i Wąską, a zbudować go chce firma, która jest dłużna miastu Legionowo ponad 5 mln zł. Informowaliśmy o tym w tej i w tej wiadomości.

 

Radny Grabowski żąda dostępu do dokumentów uzgadniających tę inwestycję

Realizacja powyższej inwestycji porusza również legionowskich radnych, w tym m. in. Mirosława Grabowskiego ze stowarzyszenia NM NS. W jego opinii uzgodnienie przez miejscowych urzędników obsługi komunikacyjnej do tego jeszcze niezbudowanego obiektu handlowego od strony ulicy Szwajcarskiej spowoduje paraliż komunikacyjny w tej części Legionowa. W imieniu legionowian zamieszkałych na osiedlach Piaski i Bukowiec, samorządowiec zadaje władzom miasta szereg pytań związanych z realizacją tego przedsięwzięcia. Dotyczą one m. in. uzgodnień dróg dojazdowych do tej galerii, działań podejmowanych przez urzędników celem odzyskania długów od spółki RB Parrot, własności poszczególnych nieruchomości znajdujących się w tym rejonie, odpowiedzialności za utrzymanie czystości na tych działkach oraz aktualnego stanu prac związanych z budową parku rekreacyjnego przy ulicy Wąskiej. Żąda też od nich udostępnienia potwierdzających te informacje dokumentów.

To dziwna sytuacja, że spółka, od której urząd miasta nie może wyegzekwować swoich należności otrzymuje pozwolenie na budowę. Tłumaczono nam radnym, że to z powodu braku organu reprezentującego spółkę, postępowanie przed sądami zostało zawieszone, a należne środki finansowe nie zostały odzyskane. Nie przeszkadzało to jednak spółce uzyskać odpowiednie pozwolenia. Mam nadzieję i o to pytam w swoim wystąpieniu z 4 marca 2024 r., czy interes miasta i mieszkańców został odpowiednio zabezpieczony. Niestety z informacji na ostatniej sesji wynika, iż nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego nie ściągamy zadłużenia. Wydawało mi się, że to dopiero pytania radnych wprowadziły otrzeźwienie, iż należy działać. Nie zabezpieczono również interesu mieszkańców, bo jak inaczej można nazwać prawdopodobną zgodę na to, aby wyjazdy z nowej galerii były od strony ulicy Szwajcarskiej. To niestety spowoduje paraliż komunikacyjny w tym rejonie miasta. Mam jedynie nadzieję, że pod naporem opinii społecznej władze zmienią zdanie i zaczną egzekwować swoje prawa i prawa mieszkańców do bezpiecznego i spokojnego życia. Może przychylą się do pomysłów mieszkańców, aby w tym miejscu powstał park z prawdziwego zdarzenia. Dziwna to sytuacja, kiedy to machina urzędnicza nie może poradzić sobie ze ściągnięciem należności, a zadłużona spółka poradziła sobie z uzyskaniem pozwolenia na budowę obiektu handlowego – ocenia radny Mirosław Grabowski.

Z kim może być powiązana spółka, która jest dłużna miastu ponad 5 mln zł?

Jak donosi portal internetowy premininwestycje.pl, projekt galerii handlowej na legionowskim Bukowcu opracowała pracownia projektowa Archmo Architekci z Warszawy, a spółka RB Parrot jest powiązana z Master Management Group (MMG), czyli inwestorem, deweloperem, agentem wynajmującym oraz zarządcą nieruchomości handlowych i biurowych zlokalizowanych w całej Polsce. – W MMG odpowiadamy za rozwój oferty MMG Centers, na które składa się siedem formatów handlowych zlokalizowanych w Poznaniu, Szczecinie, Lubinie, Kutnie, Ciechanowie, Piekarach Śląskich i Józefosławiu, zakupionych we wrześniu 2017 roku. Portfolio uzupełniają dwa centra handlowe, Brama Mazur w Ełku i Galeria Niwa w Oświęcimiu, oraz kompleks wielofunkcyjny Hi Piotrkowska w Łodzi. Te obiekty wybudowaliśmy i wynajęliśmy od podstaw. Ufają nam duże marki sieciowe, co pokazuje doświadczenie przy realizacji dużych kontraktów i transakcji m. in.: z Douglas, Ochnik, Half Price, grupą LPP czy KFC. Budujemy 100-procentowy jakościowo portfel najemców, dobrze skrojony do każdej lokalizacji, na miarę oczekiwań klientów i potencjału danego miejsca. To pozwala naszym najemcom wypracowywać satysfakcjonujące obroty, a klientom czerpać zadowolenie z zakupów – dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej MMG.
Do sprawy będziemy wracać.