Żłobek w Legionowie tylko dla szczepionych dzieci. Decyzja w rękach radnych

żłobek zlobek

Żłobek w Legionowe (fot. arch. GP)

Od 2020r. do legionowskich żłobków będą przyjmowane jedyne te dzieci, które poddane zostały obowiązkowym szczepieniom ochronnym – taką decyzję mają podjąć radni 29 stycznia. Powyższe zmiany, jeśli zostaną zaakceptowane będą obowiązywały także iw żłobku na Kozłówce mającym we wrześniu rozpocząć swoją działalność.

Sądy po stronie samorządów

Zaplanowane na wrzesień 2020r. uruchomienie filii żłobka miejskiego na legionowskiej Kozłówce jest przyczynkiem do zmian w statucie jego filii głównej znajdującej się w centrum Legionowa. Oprócz organizacyjnych korekt, władze miasta chcą zawrzeć tam zapis uzależniający przyjęcie do nich dzieci od wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych. Oczywiście żłobki mają też być dostępne dla dzieci, które nie mogą być szczepione z powodu udokumentowanych przeciwwskazań medycznych. Zdaniem wiceprezydenta Piotra Zadrożnego, który podpisał się pod tym projektem, obowiązek szczepień ochronnych wprost wynika z polskiego prawa, a zwłaszcza z ustawy z 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, zaś możliwość wprowadzenia kryterium szczepień w przypadku przyjęć do żłobków samorządowych potwierdzają zeszłoroczne wyroki wybranych sądów administracyjnych m. in. tych działających w Olsztynie i w Poznaniu. O tym, czy do legionowskich żłobków przyjmowane będą tylko szczepione dzieci, zadecydują radni 29 stycznia. Jeśli ich decyzja będzie pozytywna, a wojewoda mazowiecki jej nie zakwestionuje, to zmiany zaczną obowiązywać już w lutym. Oznacza to, że tegoroczna rekrutacja do łącznie dwóch legionowskich żłobków samorządowych przeprowadzona zostanie w oparciu o m. in. kryterium szczepień ochronnych.

 

 

Wzrost opłat w żłobku

Na tej samej sesji radni pochylą się również nad wysokością opłat w żłobku. Pod koniec grudnia 2019r. otrzymali bowiem petycję, której autor domaga się uruchomienia zniżek wynikających z nieobecności dzieci w żłobku. Przypomnijmy, że opłata za pobyt dzieci w legionowskim żłobku jest opłatą stałą, której wysokość nie zależy od obecności, bądź nieobecności dzieci w żłobku. W 2019r. opłata ta wynosiła 450 zł, zaś w 2020r. w związku z dużym wzrostem krajowych pensji minimalnych urosła do kwoty 520 zł. – Wnioskowana zmiana spowoduje koszty po stronie samorządu. Dlatego wydaje mi się, że słusznym rozwiązaniem byłoby zastosowanie 50 procentowej bonifikaty w stosunku do tych dzieci, które były nieobecne w żłobku przez 10 lub więcej dni roboczych, a nie za każdy opuszczony dzień. Obniżka taka nie dotyczyłaby prawdopodobnie wielu osób, ale stanowiłaby realne wsparcie dla tych rodziców, którzy ponieśli znaczne koszty związane z leczeniem dziecka i długotrwałym zwolnieniem lekarskim. Byłby to także dodatkowy bodziec, który zachęcałby do pozostawiania w domu przeziębionych dzieci, co wpłynęłoby na polepszenie stanu zdrowia wszystkich podopiecznych placówki i polepszyłoby jej funkcjonowanie – takie przemawiające za zasadnością wprowadzenia upustów do statutu legionowskiego żłobka argumenty przedstawia autor powyższej petycji. Z dalszej części tegoż pisma dowiadujemy się z kolei, że te stałe i niezależne od opłat za wyżywienie koszty miesięcznego pobytu dzieci w legionowskim żłobku w porównaniu z innymi żłobkami samorządowymi są bardzo wysokie. – Zdaję sobie sprawę, że rodzice ponoszą jedynie część kosztów związanych z pobytem dziecka w żłobku, niemniej w innych gminach opłaty te są dużo niższe i warto by brać z nich przykład. W Pruszkowie jest to 1,76 złotych za godzinę, w Radomiu 1,31 złotych za godzinę, w Wieliczce 200 złotych, w Otwocku jest wyjątkowo drogo, bo 470 złotych, ale od stycznia 2020r. będzie to i tak o 50 złotych mniej, niż w Legionowie – przypomina władzom Legionowa autor petycji. Problematyka podniesiona w tym piśmie stanie się przedmiotem obrad radnych na ich najbliższym posiedzeniu.