Zmiany na os. Piaski

PKP-piaski

Peron na stacji kolejowej na Piaskach, fot. GP/kg (archiwum)

Walne Zebranie Społecznej Rady Wspólnot Mieszkaniowych Os. Piaski, które odbyło się 5 października w filii Muzeum Historycznego, przyniosło nieoczekiwane zmiany. Na czele tej społeczności stanął Cezary Usik. Co do tej pory osiągnęła formacja z Osiedla Piaski i jakie wyzwania stoją przed nowym przewodniczącym?

Osiedle Piaski to jedno z największych skupisk mieszkańców w Legionowie. Na terenie wybudowanego pod koniec lat 70 blokowiska aktualnie znajduje się 49 wspólnot mieszkaniowych. Reprezentanci każdej z nich należą do SRWMOP. Na czele Rady stoi Zarząd. – Zarząd Rady składa się z 12 osób, oddelegowanych z tzw. dużych działek, proporcjonalnie do ilości budynków znajdujących się na poszczególnych działkach, ponadto w skład Rady wchodzi 3 Radnych Miasta Legionowo z naszego okręgu wyborczego – przypomina legionowski radny, Józef Dziedzic a jednocześnie sekretarz stowarzyszenia. Zadaniem Rady jest współpraca z samorządem gminnym, Urzędem Miasta Legionowo i reagowanie na bieżące potrzeby i problemy społeczności lokalnej. Po 2 latach od wyboru Rady Osiedla Piaski Władysław Urbaniak, który do tej pory pełnił funkcje przewodniczącego rady, ze względów zdrowotnych zrezygnował z pracy społecznej. W wyniku tego zaistniała konieczność, by w połowie kadencji rady wybrać nowego przewodniczącego. 29 członków Rady zadecydowało o tym 5 października. Teraz tę funkcję będzie piastował Cezary Usik, aktywny działacz Twojego Ruchu, emerytowany wojskowy.

Co zrobiono przez 2 lata na os. Piaski?

Wybory stały się okazją do podsumowania prac rady, która funkcjonuje w Legionowie od 2006 roku. SRWMOP przyczyniła się do budowy chodnika wiodącego od wojskowego osiedla TBS do przystanku kolejowego Legionowo Piaski (od strony przejazdu kolejowego Piaskowa-Aleja Legionów) oraz zadaszenia przystanku na ulicy Piaskowej. Dzięki wsparciu Rady powstały place zabaw pomiędzy blokami 43, 47 i 49 oraz na tzw. osiedlu policyjnym. Ostatnio na wniosek Rady na terenie Parku Kościuszkowca pojawiły się nowe alejki. SRWMOP interweniowała także w przypadku dziur w drogach i odśnieżania osiedla oraz brała udział w negocjacjach w sprawie rozwiązania konfliktu korzystania z systemu telewizyjnego Azart.

Wstydliwa działka

Jak przyznają sami przedstawiciele Rady, wiele problemów pozostało nierozwiązanych, mimo że upominają się o nie od wielu lat. Do takich spraw należy m.in. zagospodarowanie działki nr 1/30, która obecnie jest traktowana przez mieszkańców jako dziki parking. Rada wnioskowała o wybudowanie na tej działce miejskiego parku rehabilitacyjno-rekraacyjnego. – Proponujemy, aby na terenie parku były zamontowane urządzenia pozwalające na rehabilitację oraz odtworzenie sprawności fizycznej przede wszystkim osób starszych. Ponadto wnioskujemy, by część parku przeznaczyć na boisko do gry w siatkę oraz w koszykówkę pozwalające młodzieży na aktywne spędzenie wolnego czasu. Alternatywnie mógłby tam powstać piętrowy pawilon z pomieszczeniami na żłobek, przedszkole w sytuacji rozbudowywania się osiedla. Uważamy, że na pomieszczenia komercyjne znaleźliby się chętni np. ośrodek zdrowia. Jest to bardzo trudny temat wymagający woli współpracy mieszkańców oraz władz miasta – mówi radny Józef Dziedzic.

Co zostało do zrobienia?

Zagospodarowanie spornej działki to nie jedyny problem, z jakim przyjdzie się zmierzyć nowemu przewodniczącemu. Liczba mieszkańców osiedla stale się zwiększa, rośnie także liczba osób korzystających z rozpadającego się przystanku kolejowego Legionowo Piaski. Od wielu lat trwa walka o zadaszenie przystanku – póki co bezskuteczna. Mieszkańcy osiedla, zobowiązali Radę do monitorowania częstotliwości połączeń kolejowych oraz dalszej walki o podjazdy i ułatwienia dla matek z wózkami w przejściu kolejowym przy głównej stacji w Legionowie. Do rozwiązania pozostaje także kwestia przebudowy odwodnienia ul. Sybiraków, gdzie deszczówka zalewa piwnice bloku przy ul. Zegrzyńskiej 19.

Będą blokować drogę?

Największym problemem, który wywołuje nerwy wśród mieszkańców osiedla Piaski, to ciągły problem z korkami przy wiadukcie oraz brak finansów na poszerzenie drogi nr 61. Część mieszkańców zapowiada, że przy dalszej nieudolności lokalnych polityków i niechęci władzy centralnej do przebudowy arterii wkrótce na DK 61 zorganizowane zostaną protesty połączone z blokadą drogi.

Nowe perspektywy

Na październikowym Walnym Zebraniu SRWMOP obecny był także Lucjan Chrzanowski, Zastępca Prezydenta, który omówił możliwości rozwoju komunikacji na osiedlu dzięki budowie w sąsiedztwie Centrum Komunikacyjnego. Przypomnijmy, wkrótce wzdłuż południowego skraju Osiedla Piaski powstanie droga, która połączy legionowski Bukowiec z ul. Piaskową. Nowa ulica może znacząco zmienić układ komunikacyjny Osiedla. Wkrótce rozstrzygną się także losy terenów po 1Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Prawdopodobne jest, że znajdzie się tam miejsce dla instytucji wojskowych, policyjnych, sądu i prokuratury. Dużą nadzieję mają władze miasta na ulokowanie tam strażnicy dla Powiatowej Straży Pożarnej. Zmiany te oznaczają w przyszłości nowe perspektywy dla mieszkańców Osiedla Piaski i nowe wyzwania dla Rady Osiedla.