Zostań wolontaruszem legionowskiej świątecznej zbiórki żywności

zostan-wolont

Co oznacza być wolontariuszem, z czym to się wiąże i dlaczego praca wolontariatu jest tak ważna? Dlaczego pomaganie w formie wolontariatu jest ważne?

Praca wolontariusza to najwspanialsza forma pomocy, jaką można sobie wyobrazić. Pełne zaangażowanie, bez oczekiwania materialnego wynagrodzenia. Są jednak korzyści, których na pieniądze nie da się przeliczyć, choćby uśmiech dziecka podczas niesienia mu pomocy czy wdzięczność osoby potrzebującej.

Aby wyrazić uznanie dla pracy wolontariuszy, na całym świecie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 1986 roku z inicjatywy ONZ.

Dlaczego warto być wolontariuszem?

Wolontariat to działanie pro bono. Działający nie oczekują i nie otrzymują za swoją aktywność wynagrodzenia. Skąd zatem rosnąca popularność wolontariatu? Pomaganie jest wartością samą w sobie. Jest to najlepsza motywacja do tego, aby zaangażować się w wolontariat.

 

 

Podejmując się pracy wolontariackiej realizuje się określone zadania. Pozwalają one na zdobywanie doświadczenia, nabywanie nowych umiejętności i wiedzy. Wolontariusze mają większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Bycie aktywnym może też istotnie pomóc w kontaktach z potencjalnymi pracodawcami. Pierwsza umowa o pracę dość często jest kontynuacją współpracy w ramach wolontariatu lub efektem doświadczeń wyniesionych z takiej właśnie działalności. Wolontariusze dzięki swojej aktywności mają okazję do nawiązywania nowych znajomości. Bardzo ważną korzyścią jest samorealizacja, wyjście poza ramy pracy zawodowej, możliwość wykazania się w działaniu.

Za wolontariat otrzymasz zaświadczenie

Dokumenty potwierdzające odbycie wolontariatu są potrzebne przede wszystkim do potwierdzenia umiejętności, kompetencji i zaangażowania wolontariuszy. Mogą stanowić atut w każdym CV, szczególnie dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Mogą też pokazywać umiejętności, które nie zawsze były budowane na drodze rozwoju zawodowego, a które znajdują swoje potwierdzenie w działaniach społecznych. Umożliwiają zdobycie dodatkowych certyfikatów potwierdzających kompetencje wolontariusza, na przykład w ramach międzynarodowego certyfikatu LEVER. Ale oprócz wpływu na rynek pracy, dokumenty te pomagają również w budowaniu swojego rozwoju w wolontariacie. Potwierdzają doświadczenie kandydata na wolontariusza i umożliwiają mu zajmowanie w ramach wolontariatu coraz bardziej odpowiedzialnych stanowisk – łącznie ze stanowiskami decyzyjnymi lub kierowanie pracą zespołu wolontariuszy.

Przy rekrutacji do liceum i technikum wolontariusz może otrzymać dodatkowe 3 punkty rekrutacyjne.

/-/ Ewa Milner-Kochańska