Pierwszy przypadek małpiej ospy na Mazowszu. Jak przygotowany jest Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie?

FTEfSYdXwAABZMw_1

Małpia Ospa fot. twitter/astianmi

Na Mazowszu potwierdzono w piątek (10 czerwca) pierwszy przypadek wystąpienia małpiej ospy. W poniedziałek (13 czerwca) przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego i władze Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie poinformowały, jak się czuje zakażony pacjent oraz czy są inne potwierdzone przypadki zakażenia. Przekazano również jak Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie przy ulicy Wolskiej jest przygotowany do przyjmowania zakażonych małpią ospą.

 

 

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

 

 

Okres wylęgania małpiej ospy, czyli czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów wynosi zwykle 7-14 dni, niekiedy do 21 dni. Po tym czasie pojawiają się objawy typowe dla infekcji wirusowej – gorączka, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe, ogólne rozbicie, osłabienie, niekiedy uogólnione powiększenie węzłów chłonnych. Zwykle w 2-3 dobie objawów ogólnych, zaczynają się pojawiać zmiany na skórze – najpierw są krostki, które ewoluują do pęcherzyków, następnie przysychają, tworzą się strupy, które odpadają. Charakterystyczna jest lokalizacja zmian skórnych –występują na skórze całego ciała, lecz zajmują też wewnętrzną powierzchnię dłoni i powierzchnię podeszwową stóp (to odróżnia ją od ospy wietrznej). Objawy utrzymują się od dwóch do czterech tygodni i ustępują samoistnie lub przy zastosowaniu leków objawowych.

Przebieg małpiej ospy jest zazwyczaj łagodny. Stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe, z wykorzystaniem leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym, przeciwbólowym, przeciwświądowym oraz inne, zależnie od potrzeb klinicznych. Należy zwrócić uwagę na pękanie albo rozdrapywanie pęcherzyków na skórze i wtórne nadkażenie bakteryjne. Jak dotychczas żaden z pacjentów dotychczas zdiagnozowanych w Europie, nie wymagał intensywnej terapii.

Przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego i dyrekcji Szpitala przy Wolskiej w czasie spotkania z dziennikarzami fot. UMWM

Przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego i dyrekcji Szpitala przy Wolskiej w czasie spotkania z dziennikarzami fot. UMWM

Pierwszy pacjent w Polsce z potwierdzoną małpią ospą

Jak przekazała dzisiaj (13 czerwca) w czasie rozmowy z dziennikarzami dr n med. Grażyna Cholewińska konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych pierwszy stwierdzony na Mazowszu i zarazem w Polsce przypadek małpiej ospy został stwierdzony u mężczyzny, który przeszedł chorobę w sposób klinicznie umiarkowany. Przebywał w szpitalu 21 dni na izolacji i opuścił już placówkę medyczną, ale znajduje się obecnie pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Mężczyzna przebywał wcześniej za granicą a konkretnie na Gran Canarii. Obecnie kilka innych osób przebywa w szpitalu i oczekują na wyniki testów genetycznych w kierunku małpiej ospy, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie.

Jak przygotowany jest Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie?

W poniedziałek (13 czerwca) rano członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc spotkała się z dyrekcją i personelem szpitala zakaźnego. – Szpital Zakaźny w Warszawie jest jedną z najlepszych tego typu placówek w kraju. W czasie pandemii covid19 pełnił kluczową rolę w regionie. W ostatnich latach przeznaczyliśmy na modernizację, rozbudowę i doposażenie blisko 40 mln zł, z czego tylko w tym roku 3,6 mln zł – podkreśla członkini zarządu Elżbieta Lanc. – Nasze dzisiejsze spotkanie miało charakter organizacyjny i roboczy. Z uwagi na pierwszy przypadek małpiej ospy zdiagnozowany na Mazowszu, chciałam osobiście spotkać się z dyrekcją placówki, aby omówić przygotowanie i wyzwania, jakie stoją przed naszym szpitalem – dodała.

Jak podkreśliła dyrektor szpitala Agnieszka Kujawska-Misiąg, ospa małpia przypomina ospę wietrzną, choć jest od niej dużo mniej zakaźna, a zagrożenie, które niesie dla populacji jest wg. ECDC bardzo niskie. Dotychczas brak jest jasności, co napędza szerzenie się zakażenia, ale istnieje pewne ryzyko, że masowe imprezy mogą przyczynić się do wzrostu liczby zakażeń – zauważa i apeluje o propagowanie wiedzy na temat tej choroby.

Również z-ca dyrektora szpitala dr n. med. Grażyna Cholewińska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych uspakaja. Jej zdaniem małpia ospa prawdopodobnie nie wywoła kolejnej pandemii, choć zjawisko szybko rozprzestrzeniającej się infekcji, należy traktować poważnie. – Najskuteczniejszym sposobem walki z małpią ospą jest unikanie zakażenia. W tym celu należy przede wszystkim: unikać kontaktów z potencjalnie zakażonym zwierzęciem lub człowiekiem, nie dotykać padłych zwierząt, zwłaszcza gryzoni. Pacjentów z potwierdzonym zakażeniem należy izolować – podkreśla konsultant wojewódzka.

Rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie małpiej ospy w Polsce

Z końcem maja br. w Dzienniku Ustaw opublikowano trzy rozporządzenia ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczące małpiej ospy: wprowadzające obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą, a także obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych.

  • Pierwsze z rozporządzeń włącza małpia ospę do wykazu chorób zakaźnych i obejmuje przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
  • Drugie rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.
  • Trzecie z rozporządzeń wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią.

Wprowadzony został również obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Obowiązkowa kwarantanna w przypadku ospy małpiej ma wynosić 21 dni – tak jak w przypadku Eboli (EVD), ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych – licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności.

źródło: UMWM