Powiat. Nie wypalajcie traw! Apel strażaków

Pożar trawy przy Jeziorze Kwietniówka w Wieliszewie 2 fot. WSP Zegrze

fot. archiwum Gazety Powiatowej

Jak co roku, kiedy na początku wiosny jest coraz cieplej pojawia się również problem związany z wypalaniem traw. Należy pamiętać, że każda tego typu sytuacja może bardzo szybko wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do olbrzymich zniszczeń zarówno w środowisku naturalnym jak i wśród ludzi. – Wypalanie traw jest niebezpieczne, szkodliwe dla całego ekosystemu, kompletnie nieopłacalne i prawnie zabronione. – przypominają strażacy. Z apelem o niewypalanie traw zwrócili się również Wojewoda Mazowiecki i Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP.

 

 

Według danych Państwowej Straży Pożarnej w 2022 roku na terenie Mazowsza wystąpiło 6 439 pożarów traw, natomiast od początku 2023 roku odnotowano już blisko 500 takich zdarzeń. Należy pamiętać, że każdy z takich pożarów niesie za sobą tragiczne konsekwencje dla środowiska i stanowi ogromne zagrożenie dla życia zwierząt i ludzi. Jak informują służby ratownicze za większość tych pożarów odpowiedzialność ponosi człowiek.

 

 

Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione. Działanie takie niesie ze sobą tylko szkody dla środowiska i niebezpieczeństwo dla ludzi oraz zwierząt. Wypalanie traw jest uregulowane w Ustawie o ochronie przyrody i Ustawie o lasach. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę nagany, aresztu lub grzywny do 30 tys. zł. Dodatkowo, jeżeli w wyniku wypalania traw dojdzie do pożaru, w którym zagrożone jest życie lub zdrowie wielu osób lub dojdzie do zniszczenia mienia wielkich rozmiarów można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Poniżej publikujemy apel Wojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP o niewypalanie traw: