Czyja to działka?

520466aca3313.jpg

Własność działki na terenie Rembelszczyzny w gminie Nieporęt, na której lokalni mieszkańcy chcieliby stworzyć plac zabaw dla dzieci, jest coraz aktywniej wyjaśniana. Wygląda na to, że UG Nieporęt w najbliższym czasie podejmie kolejne kroki prawne w celu skomunalizowania tego terenu.

 

O niewyjaśnionym stanie prawnym tejże działki pisaliśmy w wydaniu „Gazety Powiatowej” nr 11(415). Wówczas nie znaliśmy jeszcze oficjalnego stanowiska UG Nieporęt i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w tej sprawie. Przekazaliśmy czytelnikom jedynie oficjalne informacje otrzymane od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Warszawy, która zaprzeczyła że jest właścicielem nieruchomości, wskazując jednocześnie, że jako własność działki określona jest jako „Mienie gromadzkie”.

Bardzo atrakcyjny teren
Przypomnijmy: mieszkańcy Rembelszczyzny od dłuższego czasu apelują o plac zabaw dla dzieci ulokowany w ich sołectwie. UG Nieporęt nie widzi przeszkód. Sęk w tym, że tylko działka, na której może być zrealizowana inwestycja, ma niewyjaśniony stan prawny. Poza tym obszarem gmina Nieporęt nie posiada żadnych innych nieruchomości gruntowych na terenie Rembelszczyzny. O wyjaśnienie stanu prawnego wspomnianej działki zabiegają głównie sami mieszkańcy Rembelszczyzny, z sołtysem Wojciechem Szybowskim na czele.

Mienie gromadzkie?
W odpowiedzi, udzielonej naszemu tygodnikowi, UG Nieporęt potwierdził stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, informując nas, że w wyniku szczegółowego postępowania wyjaśniającego ustalono, że wspominana działka jest „Mieniem gromadzkim”. – Starosta Legionowski decyzją administracyjną z dnia 29 września 2005r. ustalił, że nieruchomość opisana jako działka nr 1/3 z obrębu Rembelszczyzna stanowi mienie gromadzkie wsi Rembelszczyzna. Taki wpis figuruje w rejestrach ewidencji gruntów – poinformowała Bożena Bartkiewicz, kierowniczka Działu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami z UG Nieporęt. Mając takową decyzję UG Nieporęt jeszcze w 2005r. wystąpił z wnioskiem do Wojewody Mazowieckiego o stwierdzenie nabycia tejże działki. Przed podjęciem decyzji, Wojewoda Mazowiecki zasięgnął opinii Nadleśnictwa Jabłonna, które w 2006r. negatywnie zaopiniowało ten wniosek. – Działka o powierzchni 1,08 ha stanowi las i w związku z tym, że znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasu Nadleśnictwa Jabłonna, a ponadto charakteryzuje się dogodnym położeniem oraz bliskością dużego kompleksu leśnego uroczyska Kąty Węgierskie, kwalifikuje się do prowadzenia gospodarki leśnej, odpowiedniego nadzoru i jej przyjęcie do Lasów Państwowych jako organizacji właściwej i powołanej do prowadzenia gospodarki leśnej i zarządzania gruntami leśnym – cytuje uzasadnienie opinii wydanej przez Nadleśnictwo Jabłonna w tej sprawie, Bożena Bartkiewicz z UG Nieporęt. W związku z czym, Wojewoda Mazowiecki też jeszcze w 2006r. odmówił gminie Nieporęt nieodpłatnego nabycia tej nieruchomości. – Nadleśnictwo Jabłonna stwierdziło, że ponad hektar powierzchni działki stanowi las. Ponadto nieruchomość sąsiaduje z lasem Nadleśnictwa i kwalifikuje się do prowadzenia gospodarki leśnej. Wojewoda podzielił tę opinię i odmówił wójtowi zgody na komunalizację działki. Gmina nie skorzystała z prawa do odwołania – poinformowała Katarzyna Jakowicka, Koordynator Oddziału Prasowego z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. – Pragnę dodać, że zgodnie z ustawą o lasach z 1991r., lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – dodała Jakowicka.

Gmina Nieporęt chce pomóc
Jednocześnie UG Nieporęt udzielając nam odpowiedzi, podkreślił, że już dużo wcześniej ustalił, że przedmiotowa nieruchomość stanowi grunty gromadzkie, które co do zasady powinny zostać skomunalizowane, a przeszkodą ku temu była negatywna opinia Nadleśnictwa Jabłonna, które jest jednostką organizacyjną Lasów Państwowych. – Wobec zaistniałej sytuacji, niezależnie od tego, że gmina występowała już do Nadleśnictwa o zweryfikowanie lub zmianę swojej decyzji w ww. sprawie, gmina ponownie zwróci się o wydanie opinii. Gmina stoi na stanowisku, iż w każdym przypadku, w którym jest szansa uregulowania własności na rzecz gminy, wszelkie inne decyzje powinny być podjęte, po wyczerpaniu wszystkich środków – zapowiedziała Bożena Bartkiewicz, kierowniczka Działu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami z UG Nieporęt.

ms.