Nieporęt. Cena śmieci w górę. Radni proszą rząd o interwencję

Rada gminy Nieporęt

Rada Gminy Nieporęt, fot. UG Nieporęt (archiwum GP)

30 lipca, na sesji Rady Gminy Nieporęt radni przegłosowali uchwałę podnoszącą cenę odbioru śmieci. Od października tego roku mieszkańcy gminy zapłacą 29 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów segregowanych i 58 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów zmieszanych.

W głosowaniu nad podniesieniem cen opłat za odbiór odpadów udział wzięło 10 radych. 9 z nich opowiedziało się za podniesieniem cen, przeciwko głosował Stanisław Paterek.

Tego samego dnia Rada Gminy Nieporęt podjęła także stanowisko w sprawie gospodarki komunalnej w gminie.

Drastycznie rosnące koszty odbioru i utylizacji odpadów przekładają się na opłaty ponoszone przez mieszkańców. Wpływ na taki stan rzeczy ma mi.in. brak konkurencyjności wśród firm zajmujących się wywozem i zagospodarowaniem odpadów, niewystarczająca liczba Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. W przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów, który przeprowadziła Gmina Nieporęt, oferty złożyły tylko dwie firmy, z których najkorzystniejszą była oferta firmy, będącej jednocześnie dotychczasowym odbiorcą odpadów. Nowa, bardzo wysoka cena (pomimo, że dotyczyła tego samego zakresu usług, realizowanych na tym samym obszarze), zaproponowana przez Oferenta, postawiła władze gminy oraz jej mieszkańców w bardzo trudnej sytuacji. Sytuacja taka ma miejsce także w innych samorządach, których władze i mieszkańcy już musiały albo za chwilę będą musiały się zmierzyć.  Dotowanie przez gminę odbioru odpadów komunalnych z budżetu gminy, nie jest możliwe  gdyż nie pozwalają na to przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które zakładają samofinansowanie się gminnej gospodarki odpadami.  – czytamy w stanowisku gminy.

 

Radni zwrócili się z apelem do rządu, posłów i władz województwa z konkretnymi sugestiami, które według nich mogą poprawić sytuację na rynku odbioru odpadów a przez to obniżenie cen ich odbioru. Radni zaapelowali

  •  o umożliwienie kierowania zmieszanych odpadów komunalnych poza region wyznaczony przez Samorząd Województwa, w sytuacji ograniczonych możliwości RIPOK w danych regionie;
  • o ustalenie ram prawnych, które pozwolą na określenie górnych stawek opłaty za zagospodarowanie 1 Mg poszczególnych frakcji odpadów komunalnych obowiązujących w RIPOK;
  • o podjęcie działań w celu spowolnienia dynamiki wzrostu opłaty marszałkowskiej;
  • o umożliwienie gminom tworzenia wspólnych, z innymi samorządami, Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych z możliwie uproszczoną procedurą;
  • o wprowadzenie efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), o której mowa w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów, dla odpadów opakowaniowych poprzez zwiększenie skuteczności powrotu opakowań do producenta, tak aby wysokość wkładów finansowych płaconych przez producentów pokrywała koszty gospodarowania odpadami dla produktów wprowadzanych przez nich na rynek. W tym koszty związane z selektywną zbiórką, sortowaniem oraz przetwarzaniem odpadów, co przyczyni się do rozwoju nie tylko selektywnej zbiórki, ale i recyklingu odpadów oraz obniży koszty związane z systemem gospodarki odpadami komunalnymi ponoszonymi bezpośrednio przez mieszkańców.

 

Pismo zostało skierowane do Premiera, Marszałka Sejmu, Senatu, Posłów i Senatorów z terenu województwa mazowieckiego, Wojewodzie, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Ministrowi Środowiska, Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Samorządowi Województwa Mazowieckiego.

Na podobne pismo do organów prawodawczych i kontrolnych na początku lipca zdecydowali się radni z Gminy Wieliszew, którzy także byli zmuszeni do podniesienia cen odbioru śmieci od mieszkańców. Więcej w TYM miejscu.