Nieporęt. GOPS prowadzi akcję zbiórki czapek, szalików, rękawiczek i koców dla osób w kryzysie bezdomności

Osoba bezdomna fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Osoba bezdomna fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

W ostatnich paru tygodniach mamy w Polsce do czynienia z mrozami przekraczającymi nawet kilkanaście stopni Celsjusza w nocy. Z takimi warunkami muszą się zmagać bardzo często osoby bezdomne. Z myślą o nich Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nieporęcie prowadzi zbiórkę ciepłych rzeczy takich jak czapki, szaliki czy koce. Rzeczy te zostaną następnie przekazane potrzebującym. Jak i gdzie można przynosić poszukiwane rzeczy?

 

 

– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi zbiórkę ciepłych czapek, szalików, rękawic oraz koców dla osób w kryzysie bezdomności. – informują pracownicy Urzędu Gminy Nieporęt.

 

 

Wszystkie osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji proszone są o dostarczenie ww przedmiotów do siedziby GOPS (Pl. Wolności 2a, Nieporęt). Zbiórka czapek, szalików, rękawiczek i koców dla osób w kryzysie bezdomności prowadzona jest do 23 lutego br.

Służby ratownicze apelują o reagowanie w sytuacjach, kiedy widzimy osoby, które są narażone na wychłodzenie organizmu, co może prowadzić do hipotermii i śmierci. Najbardziej na taką sytuację narażone są osoby bezdomne, które przebywają przeważnie w miejscach nieogrzewanych takich jak pustostany, altanki na działkach lub piwnice.

Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała:

  • Lekki – temperatura ciała spada do 32-35°C – W takiej sytuacji odczuwamy efekt marznięcia. Skóra staje się blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Ramiona i nogi słabną. Dodatkowo dochodzą zawroty głowy i dezorientacja.
  • Średni – temperatura ciała spada do 30-32°C – W takiej sytuacji odczuwamy wyczerpanie, w którym pogłębiają się objawy lekkiej hipotermii. Dodatkowo pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Możemy zacząć cierpieć na zaburzenia świadomości.
  • Ciężki – temperatura ciała spada poniżej 30°C – W takiej sytuacji wpadamy w stan bezwładności. Osoba taka przestaje odczuwać ból i może przypominać osobę nietrzeźwą. Mowa staje się bełkotliwa i występują problemy w poruszaniu się. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Źrenice przestają reagować na światło, co świadczy o niedotlenieniu mózgu. Ostatnią fazą hipotermii jest utrata przytomności. Spadek temperatury ciała do 25°C może prowadzić do śmierci.

Jak postępować z osobami z objawami hipotermii?

Policja zaleca w kilku punktach jak postępować z osobami, u których wystąpiła hipotermia:

1. Sprawdź, czy jest bezpiecznie.
2. Załóż rękawiczki.
3. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność o oddech).
4. Wezwij pogotowie.
5. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:

  • gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia, w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,
  • jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy jak najszybciej je zdjąć bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),
  • w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic dystalnych ciała tj. uszy, nos, ręce i stopy należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie,
  • poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry,
  • dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.

6. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (w żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu).
7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
8. W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.
9. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Czego nie wolno robić z osobą, u której wystąpiła hipotermia:

  • Nie wolno pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem).
  • Nie wolno zostawić poszkodowanego samego.
  • Nie wolno gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.