Nieporęt. Spór o krzyż w Beniaminowie. Przenieść czy wybudować nowy?

krzyz-beniaminow

Krzyż w Beniaminowie (fot. GP/MD)

Drewniany krzyż – pomnik, postawiony przez mieszkańców Beniaminowa 25 maja 1918 r. jest powszechnie uważany za symbol wojny polsko-bolszewickiej z racji odbywających się tam w 1920 roku modlitw żołnierzy przed walką.

Sprawa jego odrestaurowania lub postawienia nowej, wiernej repliki trwa od trzech lat. Pogarszający się stan pomnika jest ostatnio najczęstszym tematem poruszanym na sesjach Rady Gminy Nieporęt w ramach wolnych wniosków.  Nie wiadomo jednak, kto miałby finansować przedsięwzięcie, bowiem  krzyż po reformie administracyjnej znalazł się w gminie Radzymin, dodatkowo stoi na prywatnym gruncie. Wyklucza to możliwość działań gminie Nieporęt, jak również wpisanie pomnika – krzyża do rejestru zabytków.

800 podpisów kontra 20 głosów

W związku z dużymi emocjami, jakie budzi ten temat, na 15 kwietnia zwołano zebranie wiejskie mieszkańców Beniaminowa, w którym wzięła udział sekretarz gminy, Barbara Kopcińska oraz przewodniczący Rady Gminy Nieporęt Eugeniusz Woźniakowski. Już wcześniej były sołtys wsi, Andrzej Jaszczur, rozczarowany brakiem działań obu gmin w sprawie odrestaurowania krzyża założył społeczny komitet renowacji pomnika i zebrał ponad 800 podpisów poparcia dla tej inicjatywy. Na zebraniu, w którym wzięło udział około 20 mieszkańców, okazało się jednak, że większe poparcie ma idea budowy w tym samym miejscu nowego krzyża, sfinansowanego przez ludność Beniaminowa. Mieszkańcy dopuszczają także możliwość renowacji pomnika, o ile jej koszt nie przekroczy 5 tys. złotych.  Niestety, mimo zaproszenia, w zebraniu nie wzięli udziału właściciele gruntu, do których należy ostateczna decyzja o możliwym rozwiązaniu.

Będzie walczył o symbol

Andrzej Jaszczur nie zamierza się jednak poddać – Nie jestem przeciwnikiem postawienia nowego krzyża czy budowy w tym miejscu kapliczki. Chodzi tylko o to, by krzyż, mający prawie sto lat, bardzo ważny dla mieszkańców Beniaminowa i historii Nieporętu, nie przepadł, ale został poddany renowacji i umieszczony w odpowiednim do tego miejscu. Najlepiej na gruncie gminnym, gdzie mógłby zostać wpisany do rejestru zabytków – mówi o renowacji krzyża Jaszczur. Aktualnie były sołtys czeka na wyniki zleconej przez niego ekspertyzy, która wykaże, czy pomnik-krzyż może zostać poddany konserwacji oraz jaki byłby jej koszt.