Nieporęt. Punkt zbierania odpadów i przygotowywania ich do transportu przy Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym?

screenshot-www.google.com-2022.11.04-16_14_47

fot. Google Maps

Niewykluczone, że na przeszło 5,2 hektarach przylegających do ulicy Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt powstanie punkt zbierania odpadów połączony z miejscem przygotowywania ich do transportu. Inwestycję chce zrealizować spółka Celsa Huta Ostrowiec. W nieporęckim urzędzie wszczęto niedawno postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji środowiskowej na rzecz tego przedsięwzięcia. Ustaliliśmy, że chodzi o gromadzenie odpadów ze stali.

Urząd Gminy (UG) w Nieporęcie 25 października 2022 r. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „realizacji punktu zbierania odpadów wraz z przygotowaniem odpadów do transportu”. Inwestycja ma być zrealizowana na łącznie 3 działkach łącznie mierzących aż przeszło 5,2 hektara. Tereny te przylegają do ulicy Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt i położone są nieopodal skrzyżowania ulic Strużańskiej i Granicznej. Ustaliliśmy, że odpadami, które mają być gromadzone pod powyższym adresem są konstrukcje stalowe.

Czym zajmuje się inwestor?

Inwestorem jest spółka Celsa Huta Ostrowiec. Jest to największy kombinat metalurgiczny w województwie świętokrzyskim, zlokalizowany w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest własnością hiszpańskiej grupy Celsa. Firma zajmuje się produkcją m. in. prętów żebrowanych do zbrojenia betonu, prętów gładkich, prętów płaskich, kątowników oraz odkuwek. Świadczy także usługi w zakresie obróbki mechanicznej i termicznej wyrobów stalowych, telekomunikacji i transportu kolejowego.

Można składać wnioski i zastrzeżenia

Z uwagi na to, że prowadzenie działalności w powyżej wskazanym zakresie jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwrócono się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te mają się wypowiedzieć, czy w przypadku tej inwestycji konieczne jest opracowanie raportu środowiskowego tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Oprócz tego, z dokumentacją zebraną w przedmiotowej sprawie, zainteresowane strony mogą się zapoznać w dziale ochrony środowiska i rolnictwa nieporęckiego magistratu. Mogą też składać do niej swoje wnioski i zastrzeżenia.

Artykuł aktualizowany 9 listopada 2022 r. o godzinie 11. 35.