Nieporęt. Sprzedawali podrobione zabawki w Internecie. Policja zabezpieczyła przedmioty o wartości 35 tys. zł

Podrobione zabawki znalezione w magazynie na terenie gminy Nieporęt 1 (fot. KPP w Legionowie)

Podrobione zabawki znalezione w magazynie na terenie gminy Nieporęt (fot. KPP w Legionowie)

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli zabawki z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Falsyfikaty ujawniono w magazynie jednej z firm na terenie gminy Nieporęt. Za handel takimi przedmiotami grozi wysoka grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności nawet do lat 5. Teraz mundurowi będą ustalać do kogo należą zabezpieczone przedmioty, żeby postawić zarzuty w tej sprawie.

 

 

Kilka dni temu policjanci z legionowskiej komendy w pomieszczeniu magazynowym na terenie gminy Nieporęt ujawnili zabawki z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Przedmioty te oferowane były do sprzedaży za pośrednictwem Internetu. – Podczas przeszukania magazynu kilka tysięcy sztuk nielegalnego towaru zostało zabezpieczone i trafiło do policyjnego depozytu. Obecny na miejscu specjalista z zakresu rozpoznawania znaków handlowych oszacował wstępne straty właścicieli poszczególnych firm na kwotę około 35 000 złotych. – informuje komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

 

 

Policjanci będą ustalać do kogo należą zabezpieczone przedmioty

– Śledczy będą teraz dokładnie badać tę sprawę, a osoby wprowadzające do obrotu towary z podrobionymi znakami towarowymi muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Za handel wyrobami z podrobionymi znakami towarowymi grozi wysoka grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności nawet do lat 5. – dodaje komisarz Justyna Stopińska.

Policja przypomina, że zgodnie z art. 305 Prawa własności przemysłowej:

  1. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, w tym podrobionym znakiem towarowym Unii Europejskiej, zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem towarowym Unii Europejskiej, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 podlega grzywnie.
  3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Zabezpieczone zabawki z podrobionymi znakami towarowymi fot. KPP w Legionowie