Nowa wójt Agnieszka Powała wprowadzi 6 swoich radnych do Rady Gminy Nieporęt. Jednego więcej komitet ustępującego wójta Mazura

p[o

Wójt elekt gminy Nieporęt, Agnieszka Powała wprowadzi do nowej Rady Gminy Nieporęt 6 radnych. Jej rywal w niedawno zakończonych w tej gminie wyborach samorządowych, Maciej Mazur, który piastował to kierownicze stanowisko przez ostatnie 22 lata aż 7. Pozostałe 2 mandaty radnych zostaną obsadzone przez 2 niezależne komitety wyborcze, Teresy Bartosiewicz i Moniki Kamińskiej. Czy przy takim układzie sił, decyzje nowej nieporęckiej wójt długo będą musiały czekać na akceptację?

53 do 47

67-letni Maciej Mazur, wójt gminy Nieporęt z 22-letnim stażem przegrał bitwę o to stanowisko z 46-letnią Agnieszką Powałą, wieloletnią dyrektorką podstawówki w Józefowie w gminie Nieporęt. W ostatnich wyborach samorządowych na wieloletniego włodarza tej gminy zagłosowało 47 procent wyborców, co przełożyło się na 3598 głosów poparcia, natomiast na debiutującą w tej roli, Agnieszkę Powałę 53 procent wyborców, co przełożyło się na 4057 głosów poparcia.

Paterek i Janczewska, czyli starzy nieporęccy radni nowej wójt tej gminy

Nieporęcka wójt elekt już lada dzień wprowadzi do Rady Gminy Nieporęt aż 6 swoich radnych. Wśród nich znajdą się osoby, które pracowały w tym ciele podczas dobiegającej końca obecnej kadencji samorządowej. Mowa tu o radnych Blandynie Janczewskiej i Stanisławie Paterku, którzy w wyborach samorządowych w 2018 r. mandaty radnych zdobyli z dwóch odrębnych komitetów wyborczych, nie powiązanych z ówczesną i jeszcze obecną władzą. 46-letnia Blandyna Janczewska z Józefowa z wykształcenia jest tłumaczką języka angielskiego, zawodowo zaś związana jest z branżą finansową. Natomiast Stanisław Paterek ze Stanisławowa Pierwszego przez wiele lat pełnił funkcję sołtysa swojej rodzimej wsi.

Czwórka debiutantów

Pozostała czwórka wprowadzanych przez Agnieszkę Powałę do Rady Gminy Nieporęt radnych to całkiem nowe twarze i osoby debiutujące w lokalnej polityce. Są to: Dawid Kotowski z Nieporętu, absolwent Politechniki Warszawskiej, zawodowo związany z projektowaniem nowoczesnych technologii, Monika Kawka z Kątów Węgierskich, pracowniczka administracji samorządowej i działaczka rady sołeckiej w swojej rodzimej wsi, Justyna Brandys ze Stanisławowa Drugiego, przedsiębiorczyni prowadząca na terenie gminy Nieporęt firmę transportową i zarazem członkini rady rodziców w podstawówce w Józefowie oraz Jacek Siurek, właściciel firmy remontowo-wykończeniowej, członek rady rodziców w podstawówce w Wólce Radzymińskiej i zarazem były działacz Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Wólce Radzymińskiej.

 

Madej i Kawka wracają na forum nieporęckiego samorządu

Wójt Maciej Mazur, który lada dzień skończy piastowanie tego urzędu do nowej Rady Gminy Nieporęt wprowadzi tylko 7 swoich radnych. Jeszcze obecnie ma ich 10. Wśród samorządowców popierających politykę obecnego nieporęckiego włodarza, którzy przedłużą swoje mandaty radnych na lata 2024-2029 znajdą się Bogusława Tomasik, obecna przewodnicząca Rady Gminy Nieporęt, Piotr Pietrucha, wiceprzewodniczący tego ciała, Anna Grześkiewicz oraz Wojciech Szybowski. Oprócz tego, ustępujący wójt Maciej Mazur do nowej Rady Gminy Nieporęt wprowadzi 3 nowych radnych. Będą to nieporęccy radni w latach 2014-2018 Jarosław Kawka i Roman Madej oraz Paweł Tyski, sołtys Zegrza Południowego. W nowej kadencji samorządowej nie zobaczymy aż 6 obecnych nieporęckich radnych, wybranych w 2018 r. z list wyborczych Macieja Mazura. Będą to Andrzej Wojciechowski, Wojciech Saks, Maria Płatkowska, Wiesława Bielska, Ewa Broszkiewicz i Jarosław Pisarek. Pierwszych dwóch radnych w ogóle nie ubiegało się o reelekcję, natomiast pozostali 4 przegrali w ostatnich wyborach samorządowych z kandydatami na radnych wystawionymi przez wójt elekt, Agnieszkę Powałę. Marię Płatkowską w Nieporęcie i w Aleksandrowie pokonał Dawid Kotowski, na którego zagłosowało aż 72,22 procent wyborców. Wiesława Bielska w Stanisławowie Drugim i w Woli Aleksandra przegrała z Justyną Brandys, na którą zagłosowało 53,11 procenta wyborców. Ewę Broszkiewicz w Wólce Radzymińskiej i w Beniaminowie pokonał Jacek Siurek, który zdobył tam 50,20 procent poparcia. Natomiast Jarosław Pisarek w Kątach Węgierskich przegrał z Moniką Kawką, na którą zagłosowało 67,41 procenta wyborców.

Bez Szostka i Olechowskiego

W kadencji nieporęckiego samorządu w latach 2024-2029 nie zobaczymy też 2 jeszcze obecnie pełniących funkcje radnych, Konrada Szostka oraz Andrzeja Olechowskiego. Konrad Szostek, który w 2018 r. mandat w Radzie Gminy Nieporęt wywalczył ze swoich własnych list wyborczych, w 2024 r. już nie powtórzył tego sukcesu. Samorządowiec tylko 6 głosami przegrał w Nieporęcie z Jarosławem Kawką, popieranym przez jeszcze obecnie urzędującego wójta. Andrzej Olechowski, który w 2018 r. mandat w Radzie Gminy Nieporęt otrzymał z list wyborczych Komitetu Wyborczego Wyborców Nieporęt XXI – Lepsza Gmina, w 2024 r. nie chciał powalczyć o reelekcję w tym konkretnym samorządzie i zdecydował się na walkę o mandat radnego w Radzie Powiatu Legionowskiego. Bój ten zresztą stoczył z sukcesem.

Stworzyły własne listy wyborcze i wygrały mandaty

Oprócz 13 ww. nowych nieporęckich radnych wybranych z list wyborczych Macieja Mazura i Agnieszki Powały, w ciele stanowiącym tego samorządu będą pracować jeszcze 2 osoby. Mandaty radnych uzyskały one ze swoich własnych list wyborczych. Są to Monika Kamińska, reprezentująca interesy mieszkańców wsi Michałów-Grabina i Józefów oraz Teresa Bartosiewicz związana z osiedlem Głogi w Nieporęcie. Pierwsza radna piastuje tę funkcję również i w kończącej się kadencji samorządowej, natomiast druga jest całkiem nową twarzą na forum nieporęckiego samorządu.

Ze szczegółowymi wynikami wyborów wójta gminy Nieporęt oraz do Rady Gminy Nieporęt można zapoznać się w tej wiadomości.