Nowy układ wyborczy w Gminie Nieporęt

52045c432e0f3.jpg

„Przydział” Aleksandrowa do odpowiedniego okręgu wyborczego podzielił nieporęckich radnych na ostatniej sesji Rady Gminy. Po gorącej i długiej dyskusji, poparli oni wniosek radnego Jarosława Kawki i zdecydowali, że Aleksandrów nie będzie, tak jak dotychczas, w okręgu nr 1 z Głogami, tylko zostanie przyłączony do okręgu nr 4 w Nieporęcie.

Wyborczy rozwód – Głogi i Aleksandrów w oddzielnych okręgach
O tym, że lokalne władze miały kłopot z proporcjonalnym i sprawiedliwym ustaleniem granic nowych okręgów wyborczych, najlepiej świadczy fakt, że w tej sprawie przygotowały dwa projekty uchwał, które najpierw poddały opinii Komisji Gospodarczej, a następnie opinii radnych na ostatniej sesji. – Największy dylemat ze względu na małą ilość mandatów, mieliśmy z podziałem Nieporętu, a dokładnie z Głogami i z Aleksandrowem. Stąd w jednym projekcie uchwały, Aleksandrów jest w okręgu nr 1 z Głogami, tworząc największy okręg w gminie, który tym samym zbliża się do ustawowego maksimum liczebności okręgu (1311 osób). Jednocześnie ma on mniejsze możliwości poszerzenia, ze względu na spodziewany przyrost ludności. W drugim projekcie uchwały, Głogi są same w okręgu nr 1, zaś Aleksandrów przyłączony zostaje do okręgu nr 4 w Nieporęcie. Nie wiem, która z propozycji jest lepsza, dlatego decyzję o ostatecznym podziale gminy na nowe okręgi wyborcze pozostawiam Państwu – rozpoczął dyskusję Maciej Mazur, Wójt Gminy Nieporęt. Wniosek w sprawie przyłączenia Aleksandrowa do okręgu nr 4 wniósł radny Jarosław Kawka na posiedzeniu Komisji Gospodarczej. Propozycja ta zyskała jej przychylność. – Wnioskowałem o przesunięcie Aleksandrowa do okręgu nr 4, ze względu na dużą dysproporcję między okręgami nr 1 i 4. W projekcie uchwały, gdzie Aleksandrów i Głogi są w okręgu nr 1 – liczy on 1240 mieszkańców, zaś okręg nr 4 – tylko 737. Przesuwając Aleksandrów do okręgu nr 4 – liczyłby on 1168 mieszkańców, zaś okręg nr 1, w którym zostałyby tylko same Głogi – 921. W tej wersji wszystkie 4 okręgi wyborcze w Nieporęcie są ilościowo zbliżone do siebie i przede wszystkim są proporcjonalne – wyjaśniał radny Jarosław Kawka. „Rozwód” Aleksandrowa z Głogami nie spodobał się sołtys Aleksandrowa – Barbarze Kwiecińskiej, która dopiero na sesji dowiedziała się o planach przeniesienia Aleksandrowa do okręgu nr 4. – My od lat jesteśmy silnie związani z Głogami i chcemy z nimi zostać w jednym okręgu wyborczym. Nie zaproszono mnie nawet na posiedzenie Komisji Gospodarczej, gdzie bez naszej wiedzy decydowano o przyłączeniu Aleksandrowa do okręgu nr 4. Zostaliśmy sprzedani i nikt nas o tym nie poinformował – protestowała Barbara Kwiecińska.

Nieporęt ostatni w powiecie podzielił się na 15 okręgów wyborczych
Proponowany przez lokalne władze podział gminy Nieporęt na 15 jednomandatowych okręgów wyborczych i 13 obwodów głosowania nie budził żadnych wątpliwości – poza ustaleniem granic okręgów nr 1 i 4. Jedynie obiekcje w tym temacie wywołały burzliwą dyskusję, do której kolejno włączali się radni i sołtysi. Przekrzykiwanie się nie prowadziło do niczego konstruktywnego, w związku z czym Przewodniczący Rady Gminy Nieporęt, Eugeniusz Woźniakowski zarządził głosowanie. W pierwszej kolejności przyjęto poprawkę radnego Jarosława Kawki, włączającą Aleksandrów do okręgu nr 4, a następnie większością głosów podjęto uchwałę z powyższą poprawką. Uchwały „rodzące się w bólach”, a dzielące gminę Nieporęt na 15 okręgów wyborczych i 13 obwodów głosowania podjęto na 2 dni przed terminem wymaganym przez ustawodawcę. Bowiem do 1 listopada wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce miały obowiązek utworzenia nowych okręgów wyborczych w oparciu o wytyczne ustawy „Kodeks Wyborczy” z dnia 5 stycznia 2011r.

ms