Pierwsza pomoc w cenie

5204609650687.jpg

8 strażaków z OSP z Kątów Węgierskich i z Nieporętu oraz dwóch strażników gminnych, 2 grudnia pomyślnie zdanym egzaminem, zakończyło kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kurs zapewnił im uprawnienia ratownika, a co za tym idzie dał im możliwość przyszłego udzielania profesjonalnej pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia ludzkiego życia.

Praktyka najważniejsza
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy zorganizowany został przez warszawskie Centrum Szkolenia Ratownictwa Edu-Med. Ze względu na to, że strażacy i strażnicy gminni wielokrotnie jako pierwsi mają kontakt z osobami rannymi, wymagającymi udzielenia im natychmiastowej pomocy, to właśnie dla nich skierowany był ten profesjonalny kurs. Osoby, które były skierowane na takowe szkolenie, były wybrane przez szefów nieporęckich jednostek ochotniczych straży pożarnych i straży gminnej, bardzo skrupulatnie, na podstawie swoich predyspozycji psychicznych, umiejętności zachowania spokoju i rozsądku oraz opanowania paniki w niebezpiecznych sytuacjach. Celem kursu, oprócz utrwalenia wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, było ukształtowanie u osób podejmujących czynności ratunkowe poczucia odpowiedzialności za jakość niesionej pomocy i odpowiedniego  ich nastawienia etycznego. Kurs w zdecydowanej większości oparty był nie na teorii, tylko na praktyce. Ćwiczenia odbywały się w kilku niewielkich grupach, aby umożliwić uczącym się dokładne i rzetelne zapoznanie się z fachową wiedzą. Poza tym strażacy i strażnicy gminni z danej grupy na co dzień współpracują ze sobą w zawodowej służbie, a wspólne ćwiczenia miały wpłynąć na jeszcze większe zgranie zespołu i sprawność działania.

Wszyscy otrzymali dyplomy
Nieporęccy ratownicy uzyskali niezbędne kompetencje, aby wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową – ze sprzętem medycznym i bez niego – tamować krwotoki, opatrywać rany i unieruchamiać złamania. Zyskali także uprawnienia do przeprowadzania pierwszego wstępnego niezbędnego wywiadu medycznego, który jest niezastąpiony w częstych sytuacjach późniejszej utraty przytomności. Nabyli minimum wiedzy psychologicznej, niezastąpionej w sytuacjach zagrożenia życia i przy podejmowaniu opanowanych kroków oraz szybkich, odpowiedzialnych decyzji. Strażacy z gminnych OSP i lokalni strażnicy już wielokrotnie uczestniczyli w podobnych sytuacjach i ratowali życie innym. Jednakże odbyty kurs z kwalifikowanej pierwszej pomocy miał na celu podniesienie jakości niesionej przez nich pomocy, a także miał w nich wzmocnić poczucie pewności w ryzykownych sytuacjach.

ms