Rekrutują dyrektorów do nieporęckiej oświaty

szkola-klasa

fot. Corey Leopold / Foter / CC BY

Trwa konkurs na dyrektorów w 3 placówkach oświatowych, prowadzonych przez gminę Nieporęt. Chętni na szefów przedszkola w Białobrzegach, podstawówki im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wólce Radzymińskiej mogą składać swoje aplikacje w UG Nieporęt najpóźniej do 24 marca br.

 

Pomysły na rozwój oświaty

Od kandydatów na szefów gminnych placówek oświatowych wymaga się posiadania wykształcenia co najmniej wyższego, niekoniecznie jednak pedagogicznego oraz kwalifikacji zawodowych w zarządzaniu oświatą w postaci ukończonych studiów podyplomowych lub innych zbliżonych kursów uprawniających. Oprócz przebiegu kariery zawodowej i innych standardowych dokumentów potwierdzających m. in. dane osobowe, aplikujący na te posady muszą również przedstawić własne autorskie koncepcje dotyczące dalszego funkcjonowania i rozwoju placówek, którymi chcą zarządzać.

Sprawdzi ich komisja

Rekrutację dyrektorów przeprowadzi komisja powołana przez wójta Sławomira Macieja Mazura, zaś o formie, dacie i miejscu postępowania konkursowego kandydaci powiadomieni zostaną indywidualnie.

Kończą się 5-letnie kadencje

Konkursy na dyrektorów gminnych placówek ogłoszono w związku z kończącymi się 31 sierpnia br. obecnymi kadencjami dotychczasowych dyrektorek, 63-letniej Wandy Delis, szefowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy Szkolnej 79 w Wólce Radzymińskiej, 53-letniej Bożeny Madej, kierującej od blisko 4 lat przedszkolem na Osiedlu Wojskowym 12 w Białobrzegach oraz 45-letniej Edyty Kuś, przez ostatnie 15-lecie zarządzającej podstawówką przy Dworcowej 9 w Nieporęcie.

Zazwyczaj wygrywają obecni dyrektorzy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola publicznego powierza się na okres 5 lat szkolnych, liczonych od 1 września do 31 sierpnia następnego roku. Prawo nie stawia ograniczeń co do czasu, przez jaki jedna osoba może pełnić funkcję szefa danej placówki, więc nie jest rzadkością, że ci sami dyrektorzy kierują nią przez kilkanaście lat, a nawet dłużej. – Przeważnie wygrywają aktualni dyrektorzy, ponieważ często okazuje się, że są oni jedynymi uczestniczącymi w konkursie kandydatami – nie raz słyszeliśmy to stwierdzenie, w nie jednym urzędowym referacie oświaty.

Ile zarabiają szefowe nieporęckiej oświaty?

Szefowe gminnych placówek oświatowych, zgodnie z oświadczeniami majątkowymi złożonymi w lokalnej skarbówce, średnio w 2012r. otrzymywali między 4,3 a 5,5 tys. zł „na rękę” miesięcznie. Największe zarobki w tym czasie wykazała Edyta Kuś, szefowa nieporęckiej podstawówki, zaś najniższe kierująca placówką w Wólce Radzymińskiej Wanda Delis.