Wybory 2014. Kąty Węgierskie. Marta Damm-Świerkocka – od społeczniczki do radnej

Marta-Damm-swierkocka

Marta Damm Świerkocka (fot. mat. wyborcze)

Z Martą Damm-Świerkocką, kandydatką na radną w gminie Nieporęt, rozmawiamy na temat współpracy z urzędem, zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i wykorzystaniu funduszy unijnych.

Wielokrotnie pisaliśmy o podejmowanych przez Panią inicjatywach. W którym momencie lokalna działaczka podejmuje decyzję o kandydowaniu w wyborach do Rady Gminy Nieporęt?

Przez kilka lat, działając na rzecz mieszkańców, spotykałam się z ignorancją, a czasem nawet otwartą wrogością władzy. Jako przedstawicielka organizacji pozarządowej nie mogłam liczyć na współpracę z urzędem. Decyzja o kandydowaniu do Rady Gminy nie została podjęta pochopnie, przede wszystkim brałam pod uwagę to, co mogę będąc radną zrobić dla mieszkańców Kątów Węgierskich i gminy. Mnogość spraw, z jakimi zwracają się do mnie mieszkańcy, sprawia, że coraz częściej muszę korzystać z dostępu do informacji publicznej. Z pewnością zasiadanie w radzie ułatwiłoby mi dotychczasowe działania, a szybszy dostęp do dokumentów poprawiłby ich efektywność.

 Zdecydowała się Pani na kampanię door to door, rzadko wybieraną przez kandydatów na radnych.
Bezpośrednie spotkania i rozmowy z ludźmi to nie tylko najlepszy sposób na poznanie ich potrzeb i oczekiwań, ale przede wszystkim niesamowita energia do dalszych działań. Wiele ciepłych słów i wyrazów poparcia bardzo motywuje.

Co może Pani zaoferować mieszkańcom?
Jeśli chodzi o mieszkańców Kątów Węgierskich, aktualnie pracuję nad poprawą bezpieczeństwa skrzyżowania Strużańska/Kościelna i zlokalizowanym na łuku drogi przejściem dla pieszych. Udało się doprowadzić do wizji lokalnej skrzyżowania z udziałem zarządcy drogi, urzędu marszałkowskiego i policji, czekam na wyniki i możliwe rozwiązania tego problemu. Chciałabym też zająć się zagospodarowaniem terenu przy Gminnym Ośrodku Kultury, oczywiście po konsultacjach i poznaniu oczekiwań mieszkańców. Należy rozważyć zmianę rodzaju nawierzchni na placu zabaw, jestem zwolenniczką bezpiecznych płytek gumowych SBR, które nie tylko amortyzują upadki, ale też są łatwe w utrzymaniu.
W skali gminy chciałabym zająć się racjonalnym wykorzystaniem funduszy unijnych na lata 2014-2020, zwłaszcza jeśli chodzi o dotacje na modernizacje kotłowni, ocieplenia budynków czy wymianę okien dla osób fizycznych. Niezbędny jest dalszy rozwój sieci drogowej oraz wodno-kanalizacyjnej. Nasilające się kradzieże wskazują też na potrzebę rozwoju sieci monitoringu gminnego – jesteśmy jedną z nielicznych podwarszawskich gmin, która nie inwestuje w tego rodzaju rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo nas wszystkich. Ważna jest dla mnie edukacja, zwłaszcza rozbudowa szkoły w Józefowie oraz pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na zwiększenie konkurencyjności szkół i lepsze wyposażenie.

Pani konkurentem jest dotychczasowy radny, pełniący jednocześnie funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach Węgierskich.
Jestem pełna podziwu dla ochotników, którzy poświęcają swój czas, by nieść pomoc innym. Zwłaszcza, gdy dzieje się to w tak niebezpiecznych warunkach, w jakich pracują strażacy. Nie można jednak zapominać, że poza niezbędnym doposażeniem i dofinansowaniem OSP, istnieją także inne potrzeby mieszkańców, które nie są realizowane.

Za niespełna tydzień wybory. Co potem?
Niezależnie od ich wyniku nadal będę działać społecznie.