Zamieszanie na sesji Rady Gminy Nieporęt. Maksymalne wynagrodzenie dla Wójta

rada-gminy-nieporet

Rada Gminy Nieporęt (fot. UG Neporęt)

Wybory pod koniec roku sprawiają, że nowi radni nie mają wiele czasu na wdrożenie się do pracy – na uchwalenie czeka przecież budżet. Jak najszybciej powołuje się więc komisje, które będą pracowały nad tym najważniejszym w gminie dokumentem.

Nie inaczej jest w Nieporęcie, gdzie na sesji 28 listopada uchwalono zakres działań komisji oraz ich skład osobowy. Nie obyło się przy tym bez zamieszania, związanego z wyborami do Komisji Rewizyjnej. Zadaniem tej obligatoryjnej komisji jest kontrola działalności wójta i wszystkich jednostek gminnych, zwłaszcza w zakresie gospodarowania funduszami publicznymi. Każdy klub radnych ma prawo do swojego przedstawiciela w komisji, przy czym statut gminy ogranicza liczbę członków do pięciu. Ograniczenie to sprawiło, że poza komisją znalazła się radna niezwiązana z komitetem wójta Blanka Janczewska. Jeszcze przed głosowaniem nad uchwałą poinformowała ona o zawiązaniu się Klubu Radnych „Radni dla Gminy Nieporęt” w składzie: Andrzej Olechowski, Monika Kamińska oraz przewodnicząca klubu Blanka Janczewska, podkreślając prawo do zasiadania w Komisji Rewizyjnej przedstawiciela klubu. Ponieważ stosowne dokumenty nie wpłynęły jednak do Przewodniczącej Rady Gminy, ostatecznie przegłosowano skład Komisji Rewizyjnej, w której pracować będą: Andrzej Wojciechowski (przewodniczący komisji), Anna Grześkiewicz, Maria Płatkowska, Wojciech Szybowski oraz Stanisław Paterek. Wniosek Blanki Janczewskiej o ekspertyzę prawną w sprawie terminu przystąpienia członka klubu do Komisji Rewizyjnej pozostał bez rozpatrzenia, przewodnicząca rady uznała jednak ten temat za otwarty.

 

 

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji na kolejnej sesji

Korzystając z przerwy w obradach, „Radni dla Gminy Nieporęt” złożyli oficjalne pismo w sprawie powstania klubu. W związku z tym przewodnicząca Bogusława Tomasik zaproponowała zdjęcie z porządku obrad punktów dotyczących Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. To druga obligatoryjna komisja, w której ma prawo znaleźć się członek klubu radnych i której skład został w statucie gminy ograniczony do 5 osób. Radni jednogłośnie przychylili się do wniosku, a skład komisji zajmującej się rozpatrywaniem skarg zostanie określony na kolejnej Sesji Rady Gminy.

Wyłoniono składy pozostałych komisji

Wybory do kolejnych komisji stałych odbyły się już bez większych utrudnień. Bardzo dużą popularnością cieszyła się Komisja Gospodarcza i Rozwoju, odpowiadająca za inwestycje, majątek gminny oraz plany zagospodarowania przestrzennego. W jej składzie będzie zasiadało aż 14 z 15 radnych, a pracą pokieruje przewodniczący Jarosław Pisarek i jego zastępca, Wojciech Szybowski. W Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki zasiadać będzie 8 radnych: Bogusława Tomasik, Anna Grześkiewicz, Andrzej Wojciechowski, Piotr Pietrucha, Monika Kamińska, Wiesława Bielska, Ewa Broszkiewicz (przewodnicząca komisji) oraz Konrad Szostek (wiceprzewodniczący). Komisja Ochrony Środowiska, Zdrowia i Porządku Publicznego zainteresowała 6 radnych: Wojciecha Saksa, Wojciecha Szybowskiego, Jarosława Pisarka, Stanisława Paterka, Annę Grześkiewicz (przewodnicząca) oraz Marię Płatkowską (wiceprzewodnicząca). Komisje rozpoczną prace nad budżetem 3 grudnia.

Ustalono pensję wójta

Radni uchwalili także miesięczne wynagrodzenie dla wójta, jednogłośnie zgadzając się na maksymalne kwoty dopuszczone ustawą. Sławomir Maciej Mazur będzie zarabiał ok. 10 200,00 zł brutto, przysługują mu także nagrody jubileuszowe oraz coroczna 13-tka. W porównaniu do pensji z poprzedniej kadencji, wynagrodzenie wójta zmniejszyło się o ok. 2 tysiące złotych.