Zbadają dwór w Nieporęcie

5204510eb3a02.jpg

W 2006 roku na terenie Szkoły Podstawowej im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie prowadzone były prace wykopaliskowe. Wykopano fragmenty ceglanej konstrukcji, zbudowanej prawdopodobnie u schyłku XVI lub na początku XVII wieku. Najpierw sądzono, źe odnaleziono fragmenty dworu moźnowładczego, póżniej okazało się jednak, źe budowla miała najprawdopodobniej charakter gospodarczy.

Główne wejście do obiektu zachowało się najlepiej. Przy zachodniej ścianie odnaleziono skupisko potłuczonych kafli piecowych, które pozwoliły ocenić badaczom, jak cenne jest znalezisko – szkła koloru zielonego oraz taki sam wzór na kafelkach jak na Zamku Królewskim w Warszawie. Plac został objęty nadzorem archeologicznym i prowadzono na nim dalsze badania za pomocą nowoczesnych metod. W ubiegłym roku przebadano teren metodą elektrooporową i bez wątpienia stwierdzono, źe pod ziemią leźy Dwór Myśliwski wybudowany przed 400 laty przez Jana Kazimierza.

Cenne znalezisko

Gmina Nieporęt zaplanowała na tym terenie budowę nowej sali sportowej i aby przeprowadzić inwestycję musi wykonać badania. Jeźeli potwierdzą się opinie lokalnych historyków o unikalności znaleziska – plany budowy nowej sali gimnastycznej będą musiały być odłoźone, a gmina będzie prawdopodobnie szukać dla inwestycji nowej lokalizacji. – Badania muszą być przeprowadzone, potem wszystko będzie zaleźało od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To on oceni na ile są to cenne znaleziska i dopiero wtedy będą podejmowane właściwe decyzje – mówiła w grudniu ubiegłego roku zastępca wójta gminy Nieporęt, Alicja Sokołowska.

Przetarg rozstrzygnięty

Przetarg na przeprowadzenie robót wygrała PRACOWNIA Archeologiczna i Archeobotaniczna ARCHBOT Arkadiusz Wiktor ze Skulska. Prace archeologiczne na terenie szkoły będą prowadzone w okresie wakacji. Według planu rozpoczną się 2 lipca a zakończą 31 sierpnia w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Do przetargu przystąpiło osiemnaście firm z całego kraju. Jedynym kryterium wyboru firmy, która dostała zlecenie na wykonywanie prac konserwatorskich była cena. Firma ze Skulska zobowiązała się wykonać je najtaniej, dlatego wygrała przetarg. Kwota wynagrodzenia dla ARCHBOT-u wyniesie 24 500 zł brutto. Pracownia Archeologiczna i Archeobotaniczna Arkadiusz Wiktor (nazwa skrócona ARCHBOT) to firma badawcza, która zajmuje się interdyscyplinarną działalnością głównie w dziedzinie ochrony zabytków. Działalność prowadzi od czerwca 2009 roku, jednak podstawę ekipy naukowej stanowią badacze z duźym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w trakcie badań prowadzonych zarówno w kraju, jak i za granicą.