Ogrody dzialkowe w Michałowie – Reginowie

5204662230de3.jpg

Jakie są aktualnie i co się zmieni w świetle nowych uregulowań prawnych?

Ogrody działkowe w Michałowie-Reginowie przy ul. Warszawskiej, powstały w czasach głębokiego PRL-u na terenie dawnego gospodarstwa rolnego p. Rucińskiego. Jest to teren dobrej klasy ziemi o pow. ponad 4 ha, na którym utworzonych zostało 137 działek.

Działki te zostały rozdysponowane głównie dla oficerów i pracowników z jednostki wojskowej w Legionowie i ówczesnej MSW, a obecnie szkoły Policji oraz innych ważnych przedstawicielom władzy państwowej. Przez cały ten okres, a szczególnie po transformacji ustrojowej, dokonywało się wiele zmian wśród użytkowników tych działek, jednak w większości pozostali użytkownikami ci pierwsi, lub ich spadkobiercy.

Jak wszystkie ogrody działkowe w Polsce, tak i te należały pod monopolistyczną kuratelę Polskiego Związku Działkowców, odprowadzając ustalony haracz i nie czerpiąc z tego żadnych wymiernych korzyści dla siebie. Całe zagospodarowanie tego terenu powstało wyłącznie własnym sumptem użytkowników. W rozmowie z członkami Zarządu michałowskich działek, wielokrotnie słyszałem narzekania na władze PZD, które w niczym ich nie wspierają, a tylko ściągają pieniądze.

Naprzeciw tym niezadowoleniom użytkowników nie tylko tego zespołu ogrodów, wychodzą nowe uregulowania prawne i chociaż nie ma jeszcze nowej ustawy Sejmowej w tej sprawie, to wyrok wydany przez Trybunał Konstytucyjny zakłada wyraźne ramy, które muszą się znaleźć w ustawie. Przede wszystkim jako sprzeczny z Konstytucją ma być zniesiony monopol Polskiego Związku Działkowców, a co za tym idzie, to dowolność zrzeszania się lub nie działkowców, swobodne dysponowanie tymi terenami przez samorządy (jako właścicieli terenu) na podstawie Planu Przestrzennego Zagospodarowania i uchwał rad oraz możliwość reprywatyzacji.

To tylko główne założenia zmian do ustawy, która jednak będzie musiała określić jeszcze wiele innych szczegółowych zmian dotyczących tego tematu. Wracając do ogrodów michałowskich, dowiedziałem się od p. Prezes Ireny Piekarskiej, że podobnie jak wiele innych zespołów ogródkowych, chętnie wyzwoli się z pod opieki PZD i już w porozumieniu ze swoimi działkowcami nawiązuje porozumienie z Wójtem gminy Wieliszew o prawne uregulowanie tej kwestii.

Jednak całkowita realizacja tego przedsięwzięcia, może nastąpić po uchwaleniu i wejściu w życie nowej ustawy Sejmowej, na uchwalenie której Trybunał wyznaczył półtora roku. Póki co, obecne przepisy zachowują swoją moc prawną do 21 stycznia 2014 roku i nic tego wcześniej nie zmieni. Pozostaje więc działkowcom uzbroić się w cierpliwość i ten czas spożytkować na dobre przygotowanie się organizacyjne do tych zmian.

Niezależnie od tego jak ureguluje to ustawa, grupy działkowców muszą działać w sposób zorganizowany, a więc już teraz nie czekając aż ustanie monopol PZD, powinni powoływać stowarzyszenia ze swoich członków, rejestrować w KRS i uzyskiwać osobowość prawną, na podstawie ustawy prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 roku. Do powołania takiej organizacji niezbędne jest tylko piętnaście osób założycieli.

Znając te sprawy z doświadczenia, proponowałbym nie zwlekać z tym tematem, bo procedury formalne są  pracochłonne i wymagają dużo czasu.  Naszym działkowcom życzę powodzenia.

Mieczysław Berdowski