Dzisiaj

23°C
ciśnienie 1019 hpa,

Jutro

25°C
min. 19°C, maks. 28°C
ciśnienie 1024 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 11.1 µg/m3 (44% normy)Ozon gazowy (O3): 35.46 µg/m3 (30% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 14.8 µg/m3 (7% normy)

Aleksandra Bednarek (.Nowoczesna): Mniej sklepów wielkopowierzchniowych. Rozwój infrastruktury wokół kolei

Komentowanie wyłączone
Aleksandra Bendarek

Aleksandra Bednarek (fot. arch. pryw.)

Po kilku dniach przerwy kolejny kandydat do Sejmu z terenu powiatu legionowskiego przesłał nam odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszą redakcję. Tym razem możemy zapoznać się z poglądami prezentowanymi przez Aleksandrę Bendarek z komitetu .Nowoczesna Ryszarda Petru. Pani Aleksandra kandyduje z 15 miejsca na liście nr 8. 

Czy polski rząd postępuje słusznie zgadzając się na przyjęcie uchodźców z Syrii? Dlaczego? Na jakich warunkach powinni być oni przyjmowani. Gdzie powinni być umieszczani? W mniejszych miejscowościach takich jak Legionowo czy większych miastach?

Sytuacja w Afryce wymaga stabilizacji poprzez intensywne debaty na arenie międzynarodowej, w których to Polska powinna aktywnie uczestniczyć. Ludziom, którym potrzebna jest pomoc, nie można jej odmawiać, ale Polski nie stać na to, by przyjmować strumienie uchodźców. Także rozważnie należy rozpatrywać kolejną pomoc  z naszej strony. Ilu uchodźców powinniśmy przyjąć, na to pytanie nie mogę odpowiedzieć, gdyż dostęp do informacji, na co nas aktualnie stać w tym temacie, ma jedynie rząd. W Polsce znajduje się 18 ośrodków dla uchodźców i to w nich będą oni rozlokowani. Jeśli postanowią zostać w Polsce i zaadoptować się do życia w naszym kraju, to już będzie ich suwerenna decyzja, w jakiej wielkości miastach chcą żyć.

Jakie poglądy reprezentuje Pani w sprawie relacji Państwo – Kościół? Czy lekcje religii powinny być nadal finansowane z budżetu Państwa. Czy kościół powinien być opodatkowany? Czy konkordat powinien być utrzymany w obecnej formie, czy powinny być w nim wprowadzone zmiany? Jeżeli tak, to co wymaga korekty?

Zdecydowanie jestem za rozdzieleniem Państwa od Kościoła. Lekcje religii nie powinny być finansowane  z budżetu, bo katolicka religia nie jest jedyną wyznawaną w Polsce. W Konstytucji RP znajduje się zapis o równouprawnieniu i powinien być on stosowany do  wszystkich polskich obywateli. Kościół, każdego wyznania, powinien płacić podatki, a utrzymywać się z datków oraz dobrowolnych odpisów podatkowych.

Czy polski system podatkowy wymaga zmian. Jeżeli tak, to jak w jaki sposób?

Oczywiście, że wymaga zmian. Powinien być przejrzysty i prosty. Dlatego .Nowoczesna postuluje podatki w formie pakietowej tzn.  3×16% VAT,CIT,PIT.  Nie mogą namnażać się obecne absurdy, że za kawę zakupioną w  restauracji na wynos płacimy 23% VAT, a pijąc ja przy stoliku 8% VAT.

Czy jest Pani za obniżeniem wieku emerytalnego? W jakim kierunku powinien ewoluować system emerytalny w Polsce?

W obecnej sytuacji Polski, przy ogromnych kosztach, jakie ponosimy za działalność ZUS oraz starzejącym się społeczeństwie, jestem za utrzymaniem wieku emerytalnego na poziomie 67 lat oraz ewentualnej opcji przechodzenia na emeryturę  po przepracowaniu 40 lat.

Czy polskie górnictwo dalej powinno być dotowane z budżetu Państwa. Czy popiera Pani rozwój Odnawialnych Źródeł Energii? Jeżeli tak to w jakiej formie?

Jednym z postulatów .Nowoczesnej jest  sprywatyzowanie górnictwa, bo tylko tak ma ono szanse na przetrwanie, a my konsumenci na konkurencyjną cenę węgla. W pełni zgadzam się z tym postulatem. Przykłady kopalń Silesia oraz Bogdanka pokazują, że można efektywnie zarządzać biznesem górniczym, jednocześnie zatrudniając zadowolonych pracowników.  Jak najbardziej popieram rozwój OZE.  Państwo powinno wspierać innowacyjność  i w myśl zasady „licz tylko na siebie”, musi być jak najbardziej to możliwe niezależne od wahań na światowych rynkach energetycznych.  Państwo powinno wspierać energetykę obywatelską więc ustawa  wywalczona   przy zaangażowaniu tysięcy ludzi, powinna utrzymywać gwarantowane stawki taryfowe dla przydomowych elektrowni. Pamiętać musimy o tym że OZE to również ochrona naszego środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Dla wspólnego dobra Państwo powinno promować takie rozwiązania wśród swoich obywateli.

Czy na szczeblu administracji samorządowej powinna być wprowadzona kadencyjność  (na stanowiskach prezydentów, burmistrzów, wójtów) i dlaczego?

Jak najbardziej tak. Kadencyjność nie powinna dotyczyć wyłącznie szczebla centralnego. Zarówno prezydenci, burmistrzowie jak i wójtowe powinni być wybierani na dwie kadencje. W przypadku głowy naszego Państwa tak właśnie się dzieje, dlaczego miałoby być inaczej na szczeblach samorządowych? Władza odrealnia ludzi bez względu na to, na jakim szczeblu ją piastują. Polityka na szczeblu samorządowym powinna być  jeszcze bardziej misją społeczną niż na centralnym. To w swoich małych ojczyznach decydenci powinni sprawiać, by lokalnej społeczności żyło się lepiej, by się rozwijała.  Dwukadencyjność zapobiega nadużyciom, politycznemu egocentryzmowi. Dzięki niej do polityki wciąż będą dołączały młodsze osoby ze świeżym spojrzeniem i innowacyjnymi pomysłami. 8 lat pozwala zrealizować wyborcze postulaty, a po tym czasie powinno się z tych realizacji korzystać jako zwykły mieszkaniec .

Czy w powiecie legionowskim powinien być szpital? W którym miejscu i w jakiej formie powinien być zorganizowany? Jakie działania zamierzałby Pani podjąć, aby taka placówka w powiecie legionowskim powstała?

Szpital od lat powinien być w Legionowie. Wciąż jest języczkiem uwagi i obietnic wszystkich opcji politycznych, ale nikt jeszcze nie potrafił zrealizować z tego pomysłu. Najlepszym miejscem wydaje się być rozbudowanie  NZOZ „Legionowo” przy ulicy Sowińskiego 4. Przychodnia znajduje się w centrum Legionowa,  w dobrym miejscu komunikacyjnym. Budynek może rozrosnąć się w górę, a przed przychodnią znajduje się duży niewykorzystany park.  Myślę, że wartościowe byłoby przeprowadzanie konsultacji społecznych, jakie oddziały szpitalne mieszkańcy chcieliby mieć na miejscu. Po nich trzeba zderzyć się z rzeczywistością, czyli propozycją kontraktową NFZ.  Aby placówka w powiecie powstała, powinny odbyć się również konsultacje z biznesem w celu poszukiwania inwestora. W rozmowy muszą zostać włączeni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Urząd Marszałka Województwa. W Parlamencie bezwzględne jest udzielenie wsparcia władzom samorządowym w rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak powinna być organizowana komunikacja w obrębie aglomeracji warszawskiej. Powinniśmy dalej wspierać rozwój kolei? Skąd powinny być finansowane inwestycje?

Obecny  kierunek rozwoju komunikacji w aglomeracji warszawskiej jest dobry. Kolej to najszybszy aktualnie środek lokomocji, dlatego tez należałoby zwiększyć  liczbę pociągów kursujących do stolicy. W dobrej praktyce krajów europejskich pociągi w czasie szczytów  kursują  co 15 min.  Przyjęta niedawno ustawa o związkach metropolitalnych, jeśli nasz powiat zdecyduje się do związku przystąpić, spowoduje to niższe ceny biletów komunikacji publicznej w aglomeracji oraz wprowadzi bilety strefowe obejmujące nie tylko duże miasta, ale również gminy i podmioty leżące w ich sąsiedztwie. Aktualnie powinniśmy skupić się na tworzeniu dworców oraz parkingów „parkuj i jedź”, gdyż to zaparkowanie samochodu przy dworcu jest teraz większym problemem niż dotarcie koleją do stolicy.

Jakie inne działania na rzecz powiatu legionowskiego podejmie Pani, jeżeli zostanie  Pani posłem wybranym z naszego okręgu wyborczego?

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości przede wszystkim poprzez zminimalizowanie możliwości  budowy oraz otwieraniu  kolejnych wielkopowierzchniowych sklepów w naszym powiecie, szczególnie w Legionowie.

Powstanie szpitala w Legionowie.

Zmiana ustaw o działalności spółdzielni mieszkaniowych.

Aktywizacja seniorów oraz większy dostęp do kultury na terenie powiatu.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 3

  1. Pytanie: Czy polski rząd postępuje słusznie zgadzając się na przyjęcie uchodźców z Syrii?
    Odpowiedź: Sytuacja w Afryce wymaga stabilizacji.

  2. no, odpowiedź dot. uchodźców już omówiona 🙂 reszta umiarkowany środek i nawet byłoby to OK, gdyby nie bezrefleksyjne kopiowanie argumentacji 3×16%, która a) nie domyka budżetu Państwa i b) jest faktyczną podwyżką podatku VAT dla osób niezamożnych. Tak więc kolejna kandydatka, która stanie się ofiarą braku zastanowienia nad efektami deklamowanych postulatów. PS. sklepy wielkopowierzchniowe? Już pozamiatane, to do romana trzeba z tym iść a nie do ludu 🙂

  3. Nowoczesna.PO ver. 2.0 czyli wielka ściema