Ambulatorium chirurgiczno-urazowe w centrum Legionowa od 1 stycznia 2024 r. tylko w weekendy i w święta. Nie będzie już dyżurów wieczornych w dni powszednie

ambulatorium

Ambulatorium chirurgiczno-urazowe w centrum Legionowa, fot. powiat legionowski (archiwum GP)

Ambulatorium chirurgiczno-urazowe mieszczące się w przychodni na górce w centrum Legionowa od 1 stycznia 2024 r. nie będzie pomagać pacjentom w tak szerokim godzinowym zakresie, jak to ma miejsce jeszcze obecnie. Tylko do końca 2023 r. w tym finansowanym przez wszystkie legionowskie samorządy punkcie medycznym, mieszkańcy powiatu legionowskiego za darmo będą mogli skorzystać z pomocy w zakresie chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej od poniedziałku do piątku w godzinach pomiędzy 19, a 24. Po 1 stycznia 2024 r. tego rodzaju pomoc będzie realizowana wyłącznie w weekendy i w święta.

Zszywają rany i zakładają gips na połamane kończyny

Od 5 lat mieszkańcy powiatu legionowskiego mogą za darmo korzystać z pomocy medycznej w zakresie chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej w ambulatorium urazowo-chirurgicznym, mieszczącym się w zależnym od powiatu legionowskiego Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Legionowo (NZOZ Legionowo) przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w centrum Legionowa. Tego typu doraźna pomoc medyczna finansowana jest z budżetów 6 legionowskich samorządów, a mieszkańcy naszego regionu mogą z niej korzystać od 2018 r. Placówka działa od poniedziałku do piątku w godzinach pomiędzy 19, a 24 oraz w weekendy i w święta w godzinach pomiędzy 8, a 24. – Szycie i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań, które nie wymagają cięć chirurgicznych (wraz z diagnostyką obrazową), rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, kierowanie do szpitala na ostry dyżur pełniony w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz inne drobne zabiegi możliwe do wykonania w warunkach ambulatorium z wykorzystaniem wiedzy medycznej dyżurującego lekarza – tak w skrócie można natomiast przedstawić zakres realizowanych w niej świadczeń.

 

Tylko w weekendy i w święta

Powiatowy NZOZ Legionowo dostosowuje zakres działania do zmieniających się potrzeb pacjentów. Stąd prowadzone tam ambulatorium chirurgiczno-urazowe będzie od początku 2024 r. czynne w weekendy i święta w godzinach pomiędzy 8, a 24. Zmiana zapewni mieszkańcom opiekę w przypadkach, gdy inne podmioty oferujące opiekę ambulatoryjną nie działają – informują urzędnicy Starostwa Powiatowego w Legionowie na łamach wydawanego przez ten urząd miesięcznika pt. Kurier. Oznacza to, że już za kilka dni pacjenci nie będą mogli otrzymać tam doraźnej pomocy medycznej w zakresie chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej popołudniami i wieczorami w dni powszednie.

 

Ponieważ inne podmioty medyczne oferują tego rodzaju pomoc

Jako główny powód okrojenia wymiaru godzinowego funkcjonowania ambulatorium chirurgiczno-urazowego urzędnicy wskazują na merytoryczną działalność szpitala na legionowskich Piaskach oraz innych nowych ośrodków zdrowia utworzonych na terenie powiatu legionowskiego w ostatnim czasie. – Od dwóch lat w Legionowie działa szpital, który ma m.in. izbę przyjęć, oddziały kardiologii i chorób wewnętrznych oraz chirurgii ogólnej. W ostatnim czasie pojawiły się w powiecie dodatkowe podmioty świadczące ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w zakresie chirurgii oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej. Na co dzień pacjentami opiekują się też przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wszystkie te podmioty działają w ramach systemu opieki zdrowotnej na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Wspomniany na wstępie szpital w Legionowie poza opieką na oddziałach i ambulatoryjną w przychodni przyszpitalnej zapewnia mieszkańcom powiatu nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Dzięki umowom z NFZ usługi medyczne w wymienionych placówkach są dla pacjentów bezpłatne, wystawiane w ramach wizyt recepty objęte są refundacją, a skierowania na badania realizowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – czytamy na łamach ostatniego tj. grudniowego wydania wspomnianego informatora.

W 2022 r. ambulatorium chirurgiczno-urazowe obsłużyło aż przeszło 4,6 tysiąca pacjentów

W 2022 r. przeszło 4,6 tysiąca pacjentów skorzystało ze świadczeń realizowanych w ambulatorium chirurgiczno-urazowym działającym w przychodni na górce przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w Legionowie. Samorządy z powiatu legionowskiego zapłaciły za to leczenie przeszło 1,3 mln zł. Tegorocznej działalności medycznej tej placówki jeszcze oficjalnie nie podsumowano.