Mieszkańcy powiatu z ambulatorium skorzystają już za kilka tygodni?

przychodnia-NZOZ-Legionowo

Przychodnia na górce w Legionowie, fot. GP/ms (archiwum)

– Pracujemy nad tym, aby obsługujące legionowian z całego powiatu ambulatorium chirurgiczno-urazowe zostało uruchomione w ciągu kilku najbliższych tygodni – zapewnia starosta legionowski Robert Wróbel. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że tego typu doraźna pomoc medyczna może ruszyć jeszcze w lutym br. i na początek będzie świadczona przez 7 dni w tygodniu, ale tylko do północy.

Negocjują pełną parą

Lada dzień – a na pewno chwilę po feriach zimowych – powinno okazać się, kiedy w legionowskiej przychodni na górce uruchomione zostanie ambulatorium chirurgiczno-urazowe. Obecnie trwają ustalenia formalno-prawne dotyczące ostatecznych zapisów umowy z placówką medyczną, w której tego typu doraźna pomoc medyczna ma być udzielana mieszkańcom. – Negocjujemy warunki tej umowy – potwierdza Dorota Glinicka, stojąca na czele prowadzącej działalność leczniczą w przychodni przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w Legionowie spółki powiatowej „Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Legionowo” (NZOZ „Legionowo”). – Czekamy na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Warszawie w tej sprawie – dodaje starosta Robert Wróbel. Udało nam się też dowiedzieć, że władze powiatu chcą w tym miejscu jak najszybciej uruchomić ambulatorium chirurgiczno-urazowe. Nieoficjalnie powiedziano nam, że niewykluczone, że nastąpi to jeszcze w lutym br. oraz, że tego typu doraźna pomoc medyczna będzie świadczona mieszkańcom z całego powiatu legionowskiego przez 7 dni w tygodniu, ale na początek tylko do godziny 24.00.

 

2 miliony złotych na początek

2 miliony złotych – tyle publicznych pieniędzy wstępnie zabezpieczono na uruchomienie i działalność ambulatorium chirurgiczno-urazowego w tym roku. Taka doraźna pomoc medyczna już za kilka tygodni najprawdopodobniej zostanie zorganizowana w NZOZ „Legionowo” przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w Legionowie. W budżecie powiatu legionowskiego na ten cel zarezerwowano milion złotych, w budżecie Legionowa pół miliona złotych, zaś w budżetach gmin Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew i Serock po 125 tys. zł. Ambulatorium chirurgiczno-urazowe będzie wyposażone w podstawowy sprzęt obrazowo-diagnostyczny m. in. w aparaty rentgenowski i ultrasonograficzny. W ambulatorium lekarze specjaliści w nagłych przypadkach będą mogli za darmo opatrzyć mieszkańcom powiatu drobne urazy, rany, czy też złamania.