Będzie 3 lekarzy w przychodni na nocnym i świątecznym dyżurze. Od kiedy zmiany?

przychodnia-legionowo

NZOZ Legionowo (fot. GP)

Jest szansa, że w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ) świadczonej na terenie powiatu legionowskiego dyżur będzie pełniło trzech lekarzy, zamiast obecnych dwóch. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż na jesieni br.

2 lekarzy kontra 117 tysięcy legionowian

Zwiększenie liczby etatów lekarskich w ramach świadczonej opieki zdrowotnej na terenie powiatu legionowskiego NiŚOZ jest konsekwencją zmiany zapisów w kilku ustawach i związane jest z powstaniem od 1 października br. krajowej sieci szpitali. Jest szansa, że jeszcze tegoroczną jesienią urzędnicy z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wreszcie ogłoszą konkursy na ten rodzaj usług medycznych. Przez ostatnie lata NFZ jedynie aneksował dotychczasowe umowy. W tym czasie jednak zwiększała się liczba mieszkańców w powiecie, osiągając w ostatnich latach blisko 117 tys. W parze z przyrostem liczby mieszkańców nie szło jednak zwiększenie liczby etatów lekarskich. Zgodnie z obowiązującymi już od kilku lat przepisami, jeden zespół złożony z lekarza i pielęgniarki zabezpiecza 50 tysięcy mieszkańców. – Świadczeniodawca udzielający świadczeń NiŚOZ jest zobowiązany do zapewnienia gotowości do udzielania tych świadczeń w wyznaczonym miejscu ich udzielania zgodnie z obsadą kadrową, w wymiarze, co najmniej jednego lekarza i jednej pielęgniarki („zespół dyżurujący”) na każde rozpoczęte 50 tysięcy osób zamieszkałych na obszarze zabezpieczenia – czytamy w przedmiotowej ustawie. Oznacza to, że w przypadku ogłoszenia przez NFZ nowego konkursu na świadczenia realizowane w ramach NiŚOZ na terenie powiatu legionowskiego, w ośrodku zdrowia, który konkurs wygra, nocami i w święta będzie leczyć 3 lekarzy.

 

 

Zatrważająca statystyka

Obecnie świadczenia w ramach NiŚOZ realizują dwaj zakontraktowani przez NFZ lekarze w ośrodku mieszczącym się przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w Legionowie. Przychodnia świadczy tego typu usługi dla wszystkich mieszkańców powiatu legionowskiego, gdyż w przeszłości to właśnie ta placówka wygrała konkurs. – NZOZ „Legionowo” sp. z o.o. świadczy usługi zdrowotne w ramach NiŚOZ. W 2016r. przyjęto 23 348 pacjentów, o 1518 więcej niż w roku poprzednim – wylicza Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa legionowskiego starostwa, które bezpośrednio nadzoruje funkcjonowanie NZOZ „Legionowo”. Oznacza to, że łącznie tych dwóch lekarzy w ubiegłym roku obsługiwało średnio aż 64 pacjentów dziennie. Ogłoszenie przez NFZ nowego konkursu na ten rodzaj usług medycznych daje szansę na ich odciążenie. Bowiem w ramach NiŚOZ legionowian ma leczyć trzech, zamiast obecnych dwóch, lekarzy. Nowy konkurs na usługi NiŚOZ świadczone na terenie powiatu legionowskiego ogłoszony zostanie najprawdopodobniej jesienią br. W konkursie tym, będą mogły wystartować wszystkie placówki medyczne funkcjonujące w powiecie legionowskim. Ta, która zaproponuje najatrakcyjniejszą ofertę, będzie realizowała usługi w ramach NiŚOZ na terenie powiatu.

Gdybyśmy mieli szpital…

Nowe konkursy na usługi NiŚOZ są konsekwencją utworzenia krajowej sieci szpitali. Zgodnie z niedawno zmienionym prawem, tego typu pomoc ma być realizowana w szpitalach, zaś w regionach, w których nie ma szpitali, mają być ogłoszone właśnie te nowe konkursy. – Tam, gdzie znajdują się szpitale na poziomie podstawowym (szpitale powiatowe), to one będą realizowały usługi NiŚOZ. Natomiast tam, gdzie nie ma szpitala, będą stosowane przepisy dotyczące konkursu ofert. Z uwagi na brak szpitala na poziomie podstawowym na obszarze powiatu legionowskiego, powinien być ogłoszony konkurs na powyższe świadczenia przez NFZ – przypuszcza Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie. – Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później, niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017r. przez kolejne 4 lata – informuje rzecznik prasowy legionowskiego starostwa.