Bezpiecznie dopłynęliśmy do portu! – podsumowuje 2021 rok starosta legionowski, Sylwester Sokolnicki

Sylwester Sokolnicki

Ze starostą legionowskim, Sylwestrem Sokolnickim podsumowujemy miniony już 2021r. oraz rozmawiamy o najważniejszych planach na rok następny. Co się zmieni w powiecie legionowskim w 2022r.? Czego mogą spodziewać się mieszkańcy? 

 

Magdalena Siebierska: Jak Pan ocenia mijający 2021r.? Czy to był dobry czas dla powiatu legionowskiego?

Sylwester Sokolnicki: Miniony rok był przede wszystkim trudny z uwagi na trwającą już prawie dwa lata pandemię. Trudności, jakich w związku z tym doświadczała i wciąż doświadcza gospodarka, nie pozostały bez wpływu na działanie samorządów. Patrząc wstecz mogę jednak z satysfakcją powiedzieć, używając żeglarskiej metafory, że mimo burz i wielu raf do ominięcia, udało nam się bezpiecznie dopłynąć do portu. Zrealizowaliśmy większość przedsięwzięć, jakie planowaliśmy, rozpoczęliśmy kilka poważnych nowych zadań, które będziemy kontynuować w nadchodzących latach. Co dla mnie szczególnie istotne, cały czas podnosimy jakość obsługi mieszkańców powiatu w naszej powiatowej administracji i udaje nam się to mimo pandemicznych utrudnień. Działamy bez przerw, jesteśmy stale dostępni dla interesantów, a jednocześnie dbamy o ich bezpieczeństwo zapewniając środki ochrony osobistej. I ten kierunek nadal będziemy utrzymywać.

 

Jak Pan ocenia stan realizacji inwestycji zaplanowanych na 2021r.? W jakim stopniu te plany udało się zrealizować? Czego nie zrobiono i dlaczego?

Udało nam się zrealizować większość zaplanowanych przez nas zadań. Wyjątek stanowią te inwestycje, dla których pomimo powtarzania przetargów nie udało nam się znaleźć wykonawców. Pandemia wszystkich nas doświadczyła, również przedsiębiorców, którzy borykali się z brakiem pracowników. Zdarzyło się kilkukrotnie, że w odpowiedzi na nasze ogłoszenia o zamówieniu nie wpłynęła nawet jedna oferta. Szczęśliwie udało nam się doprowadzić do finału najważniejsze i największe inwestycje, w tym przebudowę drogi 1810W w gminie Nieporęt i skrzyżowania ulic Suwalnej i Olszankowej w Legionowie. Zakupiliśmy nowoczesny sprzęt diagnostyczny i stomatologiczny dla ZOZ Legionowo, także nasze szkoły doczekały się niezbędnych remontów. Na przyszły rok musieliśmy odłożyć przebudowę niektórych przejść dla pieszych – wynikło to z kalendarza konkursów na środki zewnętrzne, a przebudowa drogi 1817W w gminach Jabłonna i Wieliszew jest na ukończeniu.

 

 

Powiat legionowski jest największym w naszym regionie beneficjentem środków rządowych. Wskazuje to na to, że współpraca samorządu z administracją rządową układa się bardzo dobrze. Ma Pan jakieś rady dla innych legionowskich włodarzy w tym względzie?

Włodarze samorządowi w naszym powiecie to niezwykle sprawni menedżerowie i daleki jestem od udzielania im porad, jak mają zarządzać swoimi gminami. Co nie oznacza oczywiście, że nie wymieniamy się między sobą doświadczeniami – czynimy to regularnie w ramach spotkań Konwentu Samorządowego Powiatu Legionowskiego.

 

Szeregowa zabudowa mieszkaniowa i przepisy przestrzenne samorządów. Jakby Pan uszczelnił lokalne przepisy, aby ukrócić budowę szeregowców w miejscach przeznaczonych pod zwykłą zabudowę mieszkaniową? W legionowskim starostwie działa od roku specjalna komisja ds. tzw. „patodeweloperki”. Co do tej pory zrobiono? Jakie kroki podjęto, aby wyeliminować bądź zminimalizować te patologie. Proszę o konkrety.

Robimy wszystko, co możemy w ramach naszych kompetencji i w granicach prawa, by ograniczać to zjawisko. Wydaliśmy już kilka decyzji odmownych w odpowiedzi na wnioski o pozwolenie na budowę tego typu inwestycji i zostały one utrzymane w mocy przez Wojewodę Mazowieckiego. Ponadto wspólnie z gminami staramy się lobbować w sprawie stosownych zmian w prawie budowlanym i w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym, które są niezbędne, by co najmniej ograniczyć, jeśli nie wyeliminować ten proceder. Spotkaliśmy się w tej sprawie z wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotrem Uścińskim. Wypracowaliśmy również wspólne stanowisko i uwagi do projektów zmiany przepisów budowlanych i przestrzennych, które przekazaliśmy na ręce ministra Uścińskiego. W piśmie tym wskazaliśmy m.in. na konieczność jak najszybszej zmiany definicji budynku jednorodzinnego w ustawie prawo budowlane w sposób, który uniemożliwi deweloperom budowanie obiektów wielolokalowych na działkach przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Zwróciliśmy też uwagę na wykorzystywanie przez deweloperów art. 95 pkt 7 ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki któremu omijają oni normatywy wielkości działek budowlanych zapisane w planach miejscowych. Oprócz powyższych poruszyliśmy szereg innych kwestii, które mają wpływ na rozwój gmin i jakość życia mieszkańców w powiecie legionowskim.

 

Powiat legionowski bardzo dużo inwestuje w remonty dróg oraz rozwiązywanie problemów układów komunikacyjnych, które stwarzały największe niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Można odnieść wrażenie, że to jeden z Pana głównych celów działania? Czy tak jest i jakie przesłanki Panem kierują?

Powiat legionowski dynamicznie się rozwija. Z każdym rokiem przybywa nam mieszkańców, a tym samym pojazdów, które poruszają się po naszych drogach. Dodatkowo przez nasz teren przebiega ważny szlak komunikacyjny łączący Mazowsze z Mazurami. Dostosowanie układu komunikacyjnego w regionie do potrzeb, które już mamy i również tych, które przewidujemy na najbliższe co najmniej dwie dekady, to jedna z najważniejszych spraw z kilku powodów. Pierwszy to bezpieczeństwo mieszkańców, kolejny to rozwój powiatu, który bez odpowiedniej sieci drożnych szlaków komunikacyjnych jest niemożliwy, a kolejny to jakość życia naszych obywateli – zatłoczone, zakorkowane drogi to nie jest to, czego chcą doświadczać w swoim miejscu na ziemi. Dlatego ta dziedzina jest wysoko na liście moich priorytetów.

 

Rozmawiając ze starostą Sylwestrem Sokolnickim, który przez wiele kadencji pełnił funkcje burmistrza Serocka, trudno nie zapytać o plany budowy połączenia kolejowego Zegrze-Przasnysz. Co Pan myśli o tej inwestycji?

Po wielu latach starań w jesienią bieżącego roku ma się zakończyć rewitalizacji linii kolejowej do Zegrza Południowego i dotrą tam pociągi, którymi nasi mieszkańcy dojadą do stolicy. Logicznym jest, by zrobić następny krok. Linia kolejowa z Zegrza do Przasnysza to duża szansa rozwojowa dla Północnego Mazowsza. Ważne, aby uzyskała jak najszerszą akceptację społeczną.

 

W ogóle okolice Serocka zbierają kolejnych inwestorów z rynku komercyjnego. Fabryka mebli, teraz o pozwolenie na budowę zakładu stara się duża firma z branży brukarskiej – te okolice będą się dynamicznie rozwijać.

Cieszę się, że strefy ekonomiczne, które zostały wyznaczone i zapisane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gminy Serock z mojej inicjatywy w okresie mojego urzędowania, wypełniają się kolejnymi inwestorami. To korzyść zarówno dla gminy, jak i całego powiatu – nie tylko w postaci nowych źródeł dochodu, ale też nowych miejsc pracy.

 

Od stycznia 2022r. wojsko uruchamia szpital przy ulicy Zegrzyńskiej w Legionowie. Czy może Pan podsumować tę inwestycję i opowiedzieć nam, czy i w jakim zakresie wpłynie ona na zakres usług oferowanych przez ZOZ Legionowo przy ulicy Sowińskiego 4 w Legionowie?

Szpital to inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców od dziesięcioleci i cieszę się, że w końcu się ziściła. Jeśli chodzi o ofertę ZOZ Legionowo po uruchomieniu szpitala, to nie ulegnie ona zmianie, ponieważ obydwie te placówki mają odmienny charakter. Powiatowa przychodnia oferuje podstawową opiekę medyczną, jak również opiekę lekarzy specjalistów różnych dziedzin, jednak jedynie w trybie ambulatoryjnym. Szpital zapewni opiekę pacjentom, których leczenie wymaga hospitalizacji i stałego nadzoru personelu medycznego. Będą to więc podmioty, które swoją ofertą się uzupełniają, a nie konkurują ze sobą. A w konsekwencji poprawią jakość opieki zdrowotnej pacjentów z powiatu legionowskiego.

 

Planuje Pan rozbudowę budynku Starostwa Powiatowego. Na czym ma ona polegać? Dlaczego jest potrzebna i jakie usługi zostaną tam przeniesione?

Przebudowa, a w zasadzie rozbudowa budynku starostwa jest odpowiedzią na problemy lokalowe, jakich doświadczamy. Brakuje nam powierzchni, aby pomieścić wszystkie powiatowe usługi i instytucje, które powinny się tu znajdować. Część z nich zmuszona jest wynajmować powierzchnię w innych częściach Legionowa, co generuje dodatkowe, niemałe koszty. Potrzebna nam też przestrzeń dla archiwum. Planujemy więc w ciągu nadchodzących kilku lat dobudować wschodnie skrzydło do budynku powiatowego urzędu, jak również przebudować część istniejących pomieszczeń. Planujemy, że nowe skrzydło będzie miało powierzchnię około 2000 mkw. i pomieści m.in. siedziby Powiatowego Centrum Integracji Społecznej, Centrum Usług Finansowo-Księgowych zajmującego się centralnym zarządzeniem na tym poziomie w powiatowych jednostkach edukacyjnych oraz ważnych dla mieszkańców usług administracyjnych, jak biuro paszportowe. Chcemy również wyodrębnić optymalną powierzchnię dla potrzeb archiwum podręcznego i zakładowego, które obecnie zlokalizowane jest w odległości 15 km od siedziby urzędu. Odpowiednio zaplanowana komunikacja pozwoli połączyć nowe skrzydło z istniejącym kompleksem w jedną, funkcjonalną i efektywną całość, stanowiącą centrum usług administracyjnych.
Jaki będzie 2022 rok dla powiatu legionowskiego? Wiemy jakie planuje Pan inwestycje, a czy wybiega Pan w przyszłość jeszcze na kolejny rok? Co wtedy chcielibyście zrobić?

To będzie rok pełen wyzwań, zresztą jak każdy rok w samorządowej rzeczywistości. Rozpoczynamy szereg ogromnych inwestycji, jak na przykład budowa siedziby powiatowego liceum w Stanisławowie Pierwszym, czy przebudowa aż 5-kilometrowego odcinka drogi 1801W w gminie Serock. Środki na inwestycje w budżecie powiatu na 2022 rok są rekordowe. Niewątpliwie będziemy się mierzyć z problemami, które przyniesie nam sytuacja ekonomiczna, czyli wysoka inflacja, podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i, co za tym idzie, wszystkich produktów i usług. Planujemy uruchomić kolejną powiatową linię autobusową – tym razem obsługującą mieszkańców gminy Jabłonna. Będziemy się też przygotowywać do realizacji zadań, które planujemy na kolejne lata, jak na przykład budowa siedziby dla Powiatowej Instytucji Kultury. Zarządzając tak dużym organizmem jakim jest powiat legionowski, nie możemy planować tylko na rok wprzód. Wymaga to wizji przyszłości na co najmniej kilka, a nawet kilkanaście lat wprzód. My ją mamy – zapisaną w strategii rozwoju – i konsekwentnie realizujemy. Wierzę, że pomimo trudności, które niewątpliwie staną nam na drodze, przyszły rok będzie w ostatecznym rozrachunku kolejnym dobrym rokiem dla powiatu i jego mieszkańców. I tego życzę nam wszystkim.
Dziękuję za rozmowę.