Bezpłatna możliwość zdobycia nowego zawodu i plan na przyszłość – Rozmowa z dyrektorem Medycznej Szkoły Policealnej w Wołominie – Emilią Oleksiak

Bez nazwy-1

DyrektorMedycznej Szkoły Policealnej w Wołominie – Emilia Oleksiak

Od września rusza rok szkolny, a razem z nim startuje nowa placówka edukacyjna na terenie powiatu wołomińskiego – Medyczna Szkoła Policealna w Wołominie. Jest to absolutnie wyjątkowa szansa na zadecydowanie o swojej zawodowej przyszłości lub zmianie dotychczasowych kwalifikacji.

 

Pomysł na otwarcie szkoły medycznej w Wołominie wydaje się niezwykle trafiony i potrzebny. To bardzo dobrze, że powracają szkoły zawodowe, kształcące konkretnych specjalistów. Jak narodziła się ta inicjatywa i kto jest organem nadzorującym, jeśli jest to placówka bezpłatna?

– Medyczna Szkoła Policealna w Wołominie została powołana w ubiegłym roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, który na jej powstanie w latach 2022 – 2023 przeznaczył w sumie około 5 milionów złotych i należy podkreślić, że będzie to publiczna placówka edukacyjna – BEZPŁATNA. Przygotowania organizacyjne do tegorocznego otwarcia ruszyły pełna parą już w styczniu i właściwie cały czas działamy szykując się na powitanie nowych słuchaczy. Rzeczywiście Medyczna Szkoła Policealna to zupełnie nowa inicjatywa tego typu na mapie powiatu wołomińskiego. Na rynku pracy wciąż rośnie zapotrzebowanie na zawody specjalistyczne, medyczne i opiekuńcze więc takiej szkoły nie mogło zabraknąć również na naszym terenie. Dodatkowym plusem i akcentem historycznym jest to, że szkoła mieści się w budynku najbardziej uznanego wołomińskiego liceum przy ulicy Sasina 33.

Kto i w jaki sposób może ubiegać się o zostanie słuchaczem Medycznej Szkoły Policealnej w Wołominie? Proszę opowiedzieć o zaletach takiej formy nauczania.

– Rekrutacja przyszłych słuchaczy na pierwsze kierunki wystartowała już 15 maja, a od września rozpoczynamy kształcenie i inauguracyjny rok szkolny. Słuchaczami naszej szkoły mogą zostać osoby, które ukończyły szkołę średnią, jednak warunkiem nie jest posiadanie świadectwa maturalnego, a jedynie dyplomu ukończenia np. liceum ogólnokształcącego lub technikum. Nie przewidujemy również żadnych egzaminów wstępnych. Aby rozpocząć naukę należy jedynie złożyć w sekretariacie stosowne dokumenty i oczekiwać na decyzję komisji rekrutacyjnej. Istotne są dobre chęci, sprecyzowane zainteresowania i determinacja w poszerzaniu umiejętności i zdobycia nowego zawodu. Nie stawiamy również ograniczeń wiekowych. Nasze drzwi otwarte są dla wszystkich ambitnych i żądnych wiedzy kandydatów. Pamiętajmy, że nie wszystkie zawody medyczne wymagają studiów wyższych. Wbrew pozorom wiele z nich można wykonywać już po ukończeniu właśnie takiej szkoły policealnej jak nasza, trwającej zaledwie od 1 do 2,5 roku. Zwieńczeniem nauki będzie państwowy egzamin zawodowy, który może stać się nową drogą dla wielu osób. Nabytą wiedzę i dyplom ukończenia naszej placówki można później dodatkowo łączyć ze specjalistycznymi kursami doskonalącymi zdobyty zawód. Szkołę wyróżniać ma wyjątkowo starannie dobrana kadra pedagogiczna, a nauka odbywać się będzie w oparciu o jak największą liczbą zajęć praktycznych przygotowujących do danego zawodu.

W takim razie proszę powiedzieć jakie kierunki kształcenia zawodowego będzie oferowała nowo otwarta placówka? Mówiąc wprost: kim będzie można zostać po ukończeniu Państwa szkoły?

– Przede wszystkim należy powiedzieć, że jest to doskonała szansa na zdobycie nowego, ciekawego zawodu, który w większości przypadków niemalże gwarantuje zdobycie dobrze płatnej i prestiżowej pracy w sektorze niższego personelu medycznego. Rok szkolny 2023/2024 rozpoczniemy otwierając najbardziej pożądane i popularne kierunki około medyczne. Będą to m.in: technik usług kosmetycznych, podolog, technik elektroradiolog, technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, asystentka stomatologiczna, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy, technik masażysta oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy. Wspomniane zawody są aktualnie bardzo poszukiwane przez polskich pracodawców. Na przykład farmaceuta oprócz starania się o zatrudnienie w aptekach może aplikować do zapewniających świetne warunki pracy koncernów farmaceutycznych czy kosmetycznych lub laboratoriów badawczych. Elektroradiolog, opiekun medyczny czy masażysta po ukończeniu naszej szkoły i odbyciu wymaganych praktyk bez większego problemu znajdzie pracę w przychodniach lekarskich, klinikach rehabilitacyjnych, domach opieki czy oddziałach szpitalnych. Hitem ostatnich lat jest zawód podologa – czyli specjalisty zajmującego się pielęgnacją, ochroną i leczeniem stóp. Bardzo często zdarza się, że osoba po ukończeniu tego właśnie kierunku otwiera własny gabinet i rozwija swoją firmę zatrudniając kolejnych pracowników. Ponadto dyplom ukończenia Medycznej Szkoły Policealnej będzie honorowany również w krajach należących do Unii Europejskiej, więc dla absolwentów pragnących rozpocząć pracę za granicą nie będzie stanowiło to żadnego problemu. W planach na kolejne lata dzięki pozytywnej opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy i zarządu Województwa Mazowieckiego zamierzamy otwarcie kolejnych kierunków.

Wiedza teoretyczna to jedno, ale w zawodach medycznych najważniejsza jest przecież praktyka. Jak udało się Pani jako dyrektorowi rozwiązać i zaplanować tę kwestię? Czy słuchacze będą mogli liczyć na zajęcia poza salami wykładowymi?

– Szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną będą przekazywać specjaliści, eksperci i instruktorzy z dużym doświadczeniem i odpowiednim, nowoczesnym podejściem do słuchaczy. Zadbamy o motywację i pozytywne nastawienie. Oprócz tego, że edukacja w naszej placówce jest całkowicie bezpłatna i odbywać się będzie głównie w trybie stacjonarnym i zaocznym, to bardzo ważnym elementem jest oczywiście połączenie tej formy nauki z systemem praktyk zawodowych. Jestem już po zaawansowanych rozmowach i deklaracjach współpracy z placówkami ochrony zdrowia, które podczas trwania roku szkolnego będą przyjmować naszych uczniów i przysposabiać ich do danego zawodu. Już mamy się czym pochwalić, nasi słuchacze będą zdobywać wiedzę praktyczną m.in. w Szpitalu Bródnowskim, Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej, Mazowieckim Centrum Stomatologii, Centrum Medycznym im. Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, Szpitalu Powiatowym w Wyszkowie czy Szpitalu Wojewódzkim „Drewnica” w Ząbkach.

Jak najłatwiej można się z Państwem skontaktować i gdzie kandydaci mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat rozpoczęcia nauki w Medycznej Szkole Policealnej w Wołominie?

– Po szczegóły związane z rekrutacją, dokumentami i precyzyjnym opisem kierunków nauczania zapraszamy przede wszystkim na istniejąca już naszą stronę internetową www.mspwolomin.pl Tam słuchacze na pewno znajdą wszelkie niezbędne informacje i wskazówki. Można również kontaktować się z nami telefonicznie pod numerem: 22 398 85 80 lub osobiście odwiedzając nasz sekretariat w budynku szkoły przy ulicy Sasina 33 w Wołominie. Oprócz kandydatów chcących rozpocząć z nami nowy rok szkolny zapraszamy również do współpracy firmy, placówki medyczne i partnerów biznesowych do uczestniczenia i tworzenia tak wspaniałego projektu jakim jest Medyczna Szkoła Policealna w Wołominie. Czekamy na Was!