Blisko 40 kradzieży tablic rejestracyjnych na terenie powiatu legionowskiego od początku 2023 roku. Ostrzejsze kary za to przestępstwo

samochody

Tysiące kierowców rocznie w Polsce boryka się z problemem kradzieżami tablic rejestracyjnych z ich pojazdów. Przeważnie później tablice wykorzystywane są w trakcie popełniania przestępstw. Pod koniec 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która zakłada m.in. zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych. Powyższe zachowanie przestanie być wykroczeniem, a stanie się przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności.

 

 

Tylko w ostatnich dniach doszło do dwóch kradzieży tablic rejestracyjnych z pojazdów na terenie powiatu legionowskiego. Chodzi tutaj o zaparkowane auta pod dworcem kolejowym w Chotomowie. Jak poinformowała Gazetę Powiatową komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie kradzieże te zostały zgłoszone 17 i 28 lutego. Dodatkowo zapytaliśmy, ile kradzieży tablic rejestracyjnych zostało zgłoszonych od początku 2023 roku na terenie powiatu legionowskiego. Jak przekazała naszej redakcji komisarz Justyna Stopińska do takich kradzieży od 1 stycznia do 3 marca 2023 roku doszło 39 razy. Najwięcej, bo 27 takich przypadków odnotowano na terenie Legionowa. Po cztery kradzieże tablic rejestracyjnych odnotowano w gminie Jabłonna i gminie Serock. Po dwa takie zdarzenia odnotowano w gminie Wieliszew i Gminie Nieporęt.

 

 

Do czego służą złodziejom kradzione tablice rejestracyjne?

Przeważnie z kradzionych tablic rejestracyjnych korzystają złodzieje paliwa. Montują nieswoje tablice na samochodzie, podjeżdżają na stację benzynową, tankują paliwo i odjeżdżają nie płacąc. Pracownicy stacji paliw w takim wypadku zgłaszają sprawę policji, a ta przegląda nagrania z monitoringu i ma numery rejestracyjne samochodu, więc wzywa właściciela pojazdu. Niestety właściciel tablic nie jest osobą, której szuka policja. Kradzione tablice rejestracyjne mogą być wykorzystywane również do przeprowadzania skradzionych samochodów lub innych przestępstw.

Pamiętajmy, że najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić natychmiast po odkryciu braku tablic rejestracyjnych jest powiadomienie policji. Najłatwiej zrobić to poprzez numer 112. Operator w takim wypadku spyta się, ile tablic skradziono i jaki jest numer rejestracyjny. W ten sposób zabezpieczamy się na wypadek, gdyby rzeczywiście doszło do przestępstwa na skradzionych tablicach rejestracyjnych.

Pomimo wykonania powyższej czynności i tak niezbędna będzie wizyta na komisariacie policji w celu złożenia zawiadomienia o takiej sytuacji. Otrzymamy dzięki temu zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży naszych tablic rejestracyjnych. Następnie poszkodowany musi się stawić z powyższym zaświadczeniem w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miejskiego w celu uzyskania nowych tablic rejestracyjnych lub wyrobienia duplikatów skradzionych, co również niesie ze sobą pewne koszty finansowe oprócz poświęconego czasu.

Kradzież tablic rejestracyjnych to wykroczenie, jednak jeszcze w 2023 roku zmieni się w przestępstwo

Obecnie kradzież tablic rejestracyjnych pojazdu jest traktowane jako wykroczenie (ze względu na niewielką wartość materialną). Natomiast dla poszkodowanego właściciela skradzionych tablic wiąże się to z wieloma problemami.

14 marca br. miała zacząć obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego z lipca 2022 roku, która obejmuje m.in. zmiany dla kierowców i posiadaczy pojazdów samochodowych. Zmieni się status czynności takich jak kradzież, używanie, czy też podrabianie tablic rejestracyjnych. Po nowelizacji Kodeksu karnego miałyby to być przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności. Ostatecznie Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na początku 2023 roku przesunąć w czasie wejście w życie większości nowych przepisów Kodeksu karnego na 1 października 2023 roku, w tym również tych o kradzieży tablic rejestracyjnych.

Znowelizowane przepisy wprowadzą:

Art. 306c kodeksu karnego:

  • § 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  • § 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Wielu ekspertów zwraca szczególną uwagę na drugi paragraf nowych przepisów, który penalizuje samo użycie podrabianej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej, zamiast użycia jej w celu popełnienia przestępstwa.

Co w takim razie w przypadku np. samochodów wiozących nowożeńców, które mają często zamontowane tablice ozdobne z napisem “Młoda para”? Czy w takim przypadku policjanci będą mogli podciągnąć powyższe przepisy do kierowcy auta? Część ekspertów od przepisów ruchu drogowego uważa, że w takiej sytuacji kierowca będzie raczej ukarany grzywną (500 zł) za zakrywanie właściwej tablicy rejestracyjnej, jeżeli oczywiście będzie znajdować się pod spodem. Jeśli właściwej tablicy rejestracyjnej nie będzie pod ozdobnymi tablicami mandat wyniesie co najmniej 1500 zł – za poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu, choć eksperci uważają, że mało prawdopodobne będzie karanie takich kierowców mandatami, a raczej będzie się kończyć na pouczeniach.

Pomimo wątpliwości części ekspertów co do nowelizacji Kodeksu karnego w powyższej kwestii może ona znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby kradzieży tablic rejestracyjnych i skutecznie odstraszy złodziei chcących wykorzystać skradzione tablice do celów przestępczych.