Po latach na bezrobiociu znajdą pracę?

powiatowy-urzad-pracy-bezrobocie

Powiatowy Urząd Pracy, fot. GP/am (archiwum)

Centrum Integracji Społecznej w Legionowie to trzeci w Polsce tego rodzaju projekt. Ma on za zadanie pomóc długotrwale bezrobotnym, którzy sami nie potrafią wrócić na rynek pracy.

Choć projekt jest kosztowny i skierowany tylko do 40 osób, jego idea jest szczytna. Przemawia za nim niewątpliwie fakt, że przy całkowitych kosztach 1.296.280 zł, 1.108.980 to kwota dofinansowania z UE.

Kiedy projekt Centrum Integracji Społecznej „ruszał” – pisaliśmy już na czym polega. W skrócie warto przypomnieć, że 50% osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Legionowie to osoby długotrwale bezrobotne. Te dane obrazują jak duży jest to problem społeczny. Choć w projekcie CIS bierze udział jedynie 40 osób – 20 kobiet i 20 mężczyzn, to przewiduje się, że po zakończeniu pierwszej tury następne osoby będą mogły z niego skorzystać.

 

Kto?

Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie zostało powołane zostało przez Radę Powiatu 31 lipca bieżącego roku, a swoją działalność rozpoczęło z dniem 1 sierpnia. Wśród uczestników jest osoba z 20 letnim stażem bezrobocia, ale w programie biorą głównie udział Ci, którzy nie pracują od 2-3 lat. Jest również kilka przypadków uczestników zarejestrowanych dopiero w 2014 r. Wynika to z tego, że osoby te, mimo krótkiego okresu zatrudnienia w 2014 r., od lat nie nie miały pracy.

 

Co robią?

Ci, którzy są pod opieką CIS-u, przede wszystkim biorą udział w warsztatach zawodowych dostosowanych do ich indywidualnych predyspozycji. Są one następujące: gastronomiczny, gospodarczo-porządkowy, remontowo-budowlany i opiekuńczy. Będą odbywały się od października 2014 r. do czerwca 2015. Przed ich rozpoczęciem zorganizowano zawodowe kursy przygotowujące w pięciu zakresach tematycznych: kurs na pracownika gospodarczego, kurs murarz – tynkarz – glazurnik – hydraulik, kurs gastronomiczny, kurs opiekunki osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci.

 

Ponadto…

Nauka zawodu to nie wszystko, co oferuje się uczestnikom projektu. – Poza pracą w warsztatach CIS organizuje również dla swoich uczestników kursy „miękkie”, czyli przedsiębiorczości, metod aktywnego poszukiwania pracy, komputerowy oraz warsztaty psychologiczne (…). Dodatkowo mogą oni korzystać z pomocy doradcy zawodowego, prawnika, pracownika socjalnego i psychologa – wyjaśnia kierownik CIS Dorota Wróbel-Górecka.

 

Integracja

W najbliższym czasie uczestnicy będą mogli skorzystać z tzw. aktywnej integracji. Będzie to polegało na tym, że członkowie CIS wezmą udział w wyjściach do teatru, kina oraz wyjazdach i spotkaniach. Ponadto prezes Fundacji Nadzieja Roman Biskupski podkreśla, jak ważna jest integracja w stosunku do osób biorących udział w warsztatach opiekuńczych. – Osoby te uczestniczą w zajęciach prowadzonych dla członków Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Legionowa 60+. M. in. uczestniczą w zajęciach nauki języka rosyjskiego, warsztatów origami, języka angielskiego i warsztatów plastycznych. Ma to na celu konsolidację tej grupy. Panie z warsztatu opiekuńczego są bardzo zaangażowane i zależy im, aby realizować się w dziedzinie opieki nad osobami starszymi. Pozostałe grupy mają na integrację przewidziany dzień piąty, czyli dzień szkoleń – wyjaśnia.

 

Plan dnia

Podopieczni CIS-u rozpoczynają każdy dzień pracy o godzinie 8:00 w ten sam sposób – od omówienia zadań do wykonania na dany dzień. Następnie rozpoczyna się praca, w każdej grupie jest to inny zestaw obowiązków. Przykładowo osoby z warsztatu gospodarczo-porządkowego pracują przy oczyszczaniu ulic, wycince krzewów przy drogach itp. W południe grupa ma zapewniony obiad zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym. Potem podopieczni CIS-u wracają do rozpoczętych rano prac lub biorą udział w zajęciach teoretycznych.

 

Nie za darmo

Osoby, które zakwalifikowały się do projektu, otrzymują określoną kwotę pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. – Uczestnik zajęć w CIS otrzymuje świadczenie integracyjne, w wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych. Z tym że pierwszy miesiąc uczestnictwa w CIS jest „miesiącem próbnym” i wówczas uczestnik  otrzymuje 50% zasiłku dla bezrobotnych – informuje Dorota Górecka – Wróbel.

 

Finał

Projekt, w ramach którego powstało powiatowe Centrum Integracji Społecznej, będzie realizowany do czerwca 2015 r. Istnieje jednak możliwość, że praca z uczestnikami jeszcze się wtedy nie zakończy. Według ustawy projekt może trwać nawet 12 – 18 miesięcy. Wszystko będzie zależało od postępów poszczególnych grup.

 

Może ciąg dalszy

Kiedy minie okres trwania kursu, uczestnicy najprawdopodobniej nie zostaną pozostawieni sami sobie. – Warsztat opiekuńczy w perspektywie ma stworzyć dom dziennego pobytu w Legionowie w ramach naszego stowarzyszenia. Nie wiadomo, czy to będzie spółdzielnia, czy inna forma prawna – informuje prezes Fundacji Nadzieja. Podobne plany są w stosunku do grupy remontowo- budowlanej. Trudno powiedzieć, czy pozostałe warsztaty będą miały również swoje spółdzielnie. – Być może pod koniec lutego będzie można powiedzieć coś więcej na ten temat – mówi Roman Biskupski.

 

Inni też mogą

Dyrektor PUP Elżbieta Szczepańska twierdzi, że dla tych, którzy chcieliby zakwalifikować się do kolejnej tury programu Centrum Integracji Społecznej, kluczowy jest kontakt z doradcą klienta. To on ocenia predyspozycje bezrobotnych do uczestnictwa w CIS. Pani dyrektor deklaruje, że już teraz  będą tworzone listy chętnych. Według jej informacji prawdopodobne jest, że kolejny nabór rozpocznie się na przełomie lipca i sierpnia, a podstawowym kryteriom przy ubieganiu się o uczestnictwo w programie jest posiadanie statusu osoby długotrwale bezrobotnej.