„Chwyty marketingowe XXI wieku – uchroń przed nimi seniora!”

Jak robisz zakupy, sonda

Zakupy, fot. GP (archiwum)

Marketing to specjalność, która w XXI wieku poszybowała w górę i rozwinęła się diametralnie. Firmy zatrudniają wyspecjalizowanych ekspertów, coraz więcej osób podejmuje studia marketingowe. Nic dziwnego – żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, które wręcz narzucają nam dany styl życia. Kupujemy, gromadzimy rzeczy materialne, chwalimy się nimi, marzymy o kolejnych.

 

Najstarsze pokolenia, którym przyszło żyć w dzisiejszych czasach, nie zawsze interesują się nowościami i odnajdują się w teraźniejszości. Mając zaufanie i wiarę w ludzi, starsze osoby często dają się podejść chwytom marketingowym, które są skierowane wobec nich. Niestety, zły marketing istnieje – tylko jak uchronić przed nim osobę starszą?

Zainteresowanie i pomoc

Osoby w podeszłym wieku często czują się osamotnione. Wtedy, kiedy czegoś potrzebują – rodzina nie ma czasu ze względu na swoje obowiązki prywatne, czy zawodowe. Wtedy, kiedy chcą porozmawiać – wnuki nie mają cierpliwości słuchać lub są wpatrzone w ekran telefonu. Wtedy, kiedy nadchodzi czas załatwienia różnych spraw… postanawiają sami poradzić sobie ze wszystkim – przecież rodzina jest zajęta i lepiej nie zawracać im głowy! Tak właśnie bardzo wiele osób starszych myśli w obliczu sytuacji braku zainteresowania ich życiem ze strony rodziny. Warto wspierać, rozmawiać i interesować się codziennością seniora! Musi mieć poczucie, że może liczyć na rodzinę w każdej sytuacji bez względu na porę dnia. Dajmy naszemu członkowi rodziny do zrozumienia, że nie pozostaje osamotniony i może opowiedzieć nam o każdej sprawie. Dzwońmy, poświęcajmy czas, rozmawiajmy. Dzięki temu w odpowiednim czasie będziemy mieli możliwość uzyskania informacji o ewentualnym wykorzystaniu wieku osoby bliskiej. Dowiemy się o zachęceniu jej do nabrania się na niepokojące chwyty marketingowe. To pozwoli nam działać – doradzić, złożyć reklamację, odstąpić od umowy i po prostu załagodzić sytuację.

 

Uświadamianie

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o niecnych chwytach marketingowych. Popularne zapraszanie na spotkania, gdzie seniorzy zachęceni darmowym gadżetem kupują zestaw drogich produktów (w rzeczywistości wartych niewiele pieniędzy) to najpowszechniejsze oszustwo. Banki namawiające na „korzystne” kredyty, dzięki którym można spełnić marzenia wnuków – to także chwyty marketingowe funkcjonujące w rzeczywistości.

Warto uświadamiać zawczasu seniora o tak popularnych zagrywkach. Przy dobrej relacji z naszym starszym bliskim rozmowa nie będzie trudna – należy wytłumaczyć mechanizmy działania chwytów marketingowych. Dobrze jest posłużyć się wiarygodnym przykładem – w Internecie znajdziemy mnóstwo materiałów o chwytach marketingowych stosowanych wobec seniorów. Taki obraz bardziej utkwi w pamięci osoby starszej i skłoni ją do krytycznego myślenia, kiedy znajdzie się w sytuacji marketingowego wykorzystania.

 

Podstawą do uchronienia seniora przed podstępami XXI wieku zawsze będzie budowanie dobrej relacji. Kiedy starszy członek rodziny wie, że może nam ufać i zwrócić się do nas z wszelakimi problemami, będziemy mieli możliwość pomóc mu w trudnych życiowych sytuacjach i porozmawiać w odpowiednim czasie. Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio wspiera seniorów i rodziny w nawiązywaniu relacji pełnych komunikacji, miłości i wsparcia.

mgr Barbara Wesołowska-Budka

Psycholog- Psychoterapeuta CBT- Seksuolog

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Ul. Mała 11, Chotomów

Tel. 505-68-54-54