Coraz więcej os i szerszeni. Nie ryzykuj samodzielnym usunięciem gniazda!

Szerszeń

(fot. domena publiczna)

Trwa sezon na usuwanie gniazd owadów błonkoskrzydłych. Lepiej nie ryzykować samodzielnym usuwaniem gniazd. Bezpieczniej będzie zadzwonić po straż pożarną lub zwrócić się do doświadczonej firmy.

Owady zwykle gnieżdżą się na stropach budynków, w latrynach, drewnianych altankach. Zdarza się, że zbudują gniazdo na naszym poddaszu, a nawet przy oknie.

Z natury nie są one agresywne wobec ludzi za to fakt bliskości ich gniazda sprawia, że mogą okazać się bardziej agresywne. Przy czym nie ma skutecznego sposobu na obronę przed nimi, jedynym rozwiązanie jest usunięcie gniazda.

Nie należy jednak robić tego samodzielnie, potrzebne jest do tego specjalne ubranie ochronne oraz znajomość zwyczajów szerszeni. Ich reakcja po niefachowym usunięciu gniazda może być nieprzewidywalna- mogą atakować częściej niż wcześniej.

Samodzielne usuwanie takich gniazd jest delikatnym zabiegiem, który zawsze może wymknąć się spod kontroli.

A w szczególności gdy:

– jesteśmy uczuleni na jad błonkoskrzydłych może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który w nierzadkich przypadkach prowadzi do śmierci,

– nawet przy braku uczulenia, ugryzienia mogą stanowić duże zagrożenie- należy pamiętać, że szerszenie zaatakują w roju, który może liczyć nawet kilkaset osobników, pogryzienie niezabezpieczonego ciała przez taka liczbę osobników również może skończyć się tragicznie, tym bardziej, że jeden szerszeń kąsa wielokrotnie.

 

W jaki sposób możemy zniechęcić osy do budowania gniazd?

 

Istnieje kilka sposobów na zniechęcenie szerszeni os do budowy gniazda. Należy zacząć od uszczelnienia budynku poprzez zatkanie wszystkich dziur, które zachęcają owady do osiedlania. Sam proces budowy kokonu chwile trwa. Mając to na uwadze, warto wiosną przeglądać szopy, strychy, altanki i inne miejsca potencjalnie atrakcyjne dla owadów. Można również spróbować naturalnych sposobów. Osy i szerszenie nie lubią zapachu czosnku, lawendy, pelargonii czy bratków. Jeżeli zapewnimy obecność jednego z nich, owady nie będą szukały w pobliżu miejsca na założenie gniazda. Pomocnikami w walce z osami i szerszeniami są również ptaki. Zbudowanie dla nich kliku budek lęgowych, przyczyni się do odstraszania os czy szerszeni.