Etykieta udanej randki w wieku seniora

senior-randka

Wielu seniorów niesłusznie uważa, że czas na znalezienie prawdziwej miłości jest już dawno za nimi. Często zdarzają się również tacy, którzy na siłę szukają romantycznych doznań, nie zważając na to, co wypada a co nie.

Żeby dobrze odnaleźć się w świecie singli i szybko opuścić go z odpowiednim partnerem, warto zastosować się do poniższych zasad.

Nasze wnętrze pozostaje takie samo

To, że osiągnęliśmy stateczny wiek, nie znaczy, że nie wolno nam przejawiać zachowań charakterystycznych dla ludzi młodych. Optymizm, ekstrawertyczność i otwartość na świat, to cechy posiadane przez ludzi w każdym wieku. Niestety często dajemy sobie w mówić, że nie wypada nam się za głośno śmiać, czy próbować nowych rzeczy, bo jesteśmy na to za starzy. Randka rządzi się swoimi prawami. Nasze umysły zakochują się w tym samym w czym zakochiwały się 30, 40 lat temu. Uśmiechnięci ludzie, którzy nie boją się korzystać z życia, jeść tego, co lubią i w takich ilościach, na jakie maja ochotę, zawsze będą dla nas najbardziej atrakcyjni.

Na pierwszej randce nie mówimy wszystkiego

Śmierć naszego współmałżonka, czy długa choroba, z którą się zmagaliśmy przez ostatnie lata, to nie najlepsze tematy na pierwszą randkę. Te bolesne doświadczenia są bardzo cenne i na pewno przyjdzie czas, żeby o nich szczerze porozmawiać, ale nie powinniśmy tego robić od razu. Osoby, które na pierwszej randce opowiadają o smutnych wydarzeniach, sprawiają wrażenie pogrążonych w depresji albo takich, którzy będą mówić o tym cały czas, bo nie potrafią się z tym pogodzić. Pierwsza randka to możliwość na nowy start i nie powinniśmy na nią zabierać bagażu przeszłości.

 

Dzieci zostawmy w domu

Nie chodzi tutaj bynajmniej o maluchy, które wymagają naszej opieki. Czasami dorosłe dzieci mają opinie na temat naszego życia, które podświadomie bierzemy do serca. Nie zależnie od tego, czy są przeciwni naszemu poszukiwaniu partnera, czy wręcz przeciwnie, zachęcają nas do tego, kiedy nie jesteśmy jeszcze na to zupełnie gotowi, powinniśmy oddzielić ich opinie od naszych. Wolna wola to podstawa budowania wszystkich relacji i szczęśliwego życia. Starajmy się także za dużo na początku nie mówić o naszych dzieciach i wnukach. Nie chcemy sprawiać wrażenia za bardzo uwikłanych w ich życia czy uzależnionych od nich emocjonalnie. Pamiętajmy, że decydując się na początek nowej relacji, musimy pokazać komuś, że w naszych życiach i sercach jest dla niego wystarczająco dużo miejsca, bo przecież o to tutaj chodzi.

Nie porównujmy

Niezależnie od tego czy nasz poprzedni partner, był chodzącym ideałem czy koszmarem naszego życia, jest on już przeszłością. Nowa osoba to świeży początek i powinniśmy dać jej świeżą szansę. Wiadomo, że nie jest to łatwe po tylu latach przeżytych z kimś innym, ale decydując się na początek relacji, musimy zacząć od nowa. Nigdy nie wiadomo, czy przy następnym partnerze i my nie nauczymy się czegoś ciekawego o sobie. Porównywanie stwarza również niebezpieczeństwo powielania starych błędów. Jeśli podświadomie oczekujemy od kogoś znanych nam reakcji, będziemy się tak zachowywać, żeby te reakcje wywołać. Zamiast budowania nowego funkcjonalnego związku, ryzykujemy odtwarzanie problematycznych mechanizmów zachowań, które unieszczęśliwiały nas w przeszłości.

Damer, K. (2010). Senior Dating. Hartford, CT: Senior Media