Głos Seniora: Legionowo rysowane wspomnieniami jego mieszkańców. Emocjonalna mapa miasta

emocjonalna-mapa

Map miast, dzielnic, parków itp. obszarów jest wiele. Pokazują nam układ dróg, ulic wraz z ich nazwami, budynki i budowle. W zależności od ich rodzaju także punkty warte uwagi. Mapy pomagają nam poruszać się po określonym obszarze. Dzięki nim nie zgubimy się, poznamy jego topografię. Jednakże czy dzięki takiej mapie dowiemy się czegoś więcej? Czy taka mapa pozwoli nam zapoznać się z historią ludzi żyjących w jej granicach? Odpowiedź brzmi – nie. Oczywiście są mapy historyczne, przewodniki turystyczne, rozmaite publikacje naukowe, które opowiadają o dziejach, walorach tych miast. Lecz oną nie o taką wiedzę nam chodzi. I tu właśnie rodzi się pomysł stworzenia czegoś co pozwoli stworzyć mapę pokazującą miasto widziane oczami jego mieszkańców. W naszym przypadku mapę rysowaną wspomnieniami i emocjami mieszkańców Legionowa.

 

 

Inicjatywa Emocjonalnej Mapy Legionowa ma przede wszystkim na celu aktywizację wszystkich mieszkańców Legionowa, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami, zdjęciami, historią swojego życia. Jednakże najbardziej zależy nam na tym co kryje się w duszy i sercach najstarszych mieszkańców naszego miasta. Dlaczego akurat najstarszych? Z prostego powodu. Bagaż ich doświadczeń historycznych i emocjonalnych jest najbogatszy. Często sięga czasów sprzed II wojny światowej. A to niezwykle cenne wspomnienia warte zapamiętania i przekazania dalszym pokoleniom. Wydarzenia, miejsca spotkań towarzyskich, zabaw czy też randek, zakupów (nawet już te dziś nieistniejące) to punkty, które opatrzone zdjęciami i krótkimi historiami mogą znaleźć się na naszej emocjonalnej mapie.

 

 

Praca nad Emocjonalną Mapą Legionowa prowadzona będzie w ramach spotkań na Uniwersytecie III Wieku w Legionowie, w trakcie których uczestnicy projektu będą mogli podzielić się z innymi historią swojego życia, wymienić wspomnieniami. Ponadto będzie to okazja do odwiedzenia miejsc, które uczestnicy projektu uznają za warte naniesienia na mapę. Każdy taki punkt zostanie krótko opisany i opatrzony dokumentacją fotograficzną (zarówno z archiwów domowych jak i aktualnych zdjęć zrobionych podczas wycieczek).

Realizacja projektu Emocjonalnej Mapy Legionowa miała rozpocząć się na Legionowskim Uniwersytecie III Wieku wraz z nowym rokiem akademickim 2020/21. Niestety sytuacja pandemiczna odsunęła prace w czasie. Jednakże nie wydaje się, aby był to czas w jakikolwiek sposób stracony. Obecnie łatwiej znaleźć chwilę na zagłębienie się w swoje życie, szperanie w rodzinnych albumach fotograficznych. Jest to dobry moment dla chętnych w uczestnictwie w projekcie na wewnętrzne poszukiwania tych wyjątkowych wydarzeń związanych z życiem w Legionowie, przygotowanie materiałów.
Wszystkich chętnych zapraszam do kontaktu

Magdalena Michaliszyn

mgr gospodarki turystycznej, absolwentka podyplomowych kwalifikacyjnych studiów pedagogicznych oraz administracji publicznej