Inauguracja VI Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego

dni-osob-niepelnosprawnych_02

fot. Jerzy Jastrzębski

10 marca w legionowskim Ratuszu ważne wydarzenie, uroczystość otwarcia VI Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego.

Władze samorządowe reprezentowali: wicestarosta powiatu legionowskiego Jerzy Zaborowski, wiceprezydent miasta Legionowo Piotr Zadrożny, pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych Artur Pozorek. Przedstawiciele władz podkreślali w swoich wystąpieniach rolę tego projektu dla przeciwdziałania wykluczaniu społecznemu, zmieniania społecznej świadomości i kreowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych oraz osób działających z wielkim zaangażowaniem dla ich dobra.

Kawalerowie orderu „Przyjaciel Niepełnosprawnych”

Dlatego też istotnym punktem programu było wręczenie przez Kapitułę Orderu „Przyjaciel Niepełnosprawnych”. Order ten przyznawany jest za działania zapobiegające wykluczaniu społecznemu osób niepełnosprawnych, włączaniu ich w nurt życia społecznego, promowaniu działalności osób niepełnosprawnych, budowaniu przyjaznej pełnej tolerancji atmosfery, osobiste zaangażowanie we wspieraniu osób niepełnosprawnych w ich życiu codziennym oraz ich rodzin.

Podczas uroczystej inauguracji VI Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego Kapituła Orderu wręczyła Panu Wojciechowi Kowalczykowi order „PRZYJACIEL NIEPEŁNOSPRAWNYCH” na wniosek Pani Magdaleny Górskiej, Prezes Stowarzyszenia inQbator za niezwykłą pogodę ducha, za wsparcie osób chorych na SMA w Polsce i motywowanie osób niepełnosprawnych do działania oraz przykład, jak żyć na przekór ograniczeniom. Pan Wojciech, pomimo swej niepełnosprawności, zaraża innych swoim optymizmem, motywuje niegasnącym przekonaniem, że jeśli się chce, można działać nawet wtedy, gdy fizycznie jest się zależnym od innych osób. Nie tylko śledzi wydarzenia w kraju i swojej małej ojczyźnie, ale podejmuje działania w imieniu chorych na SMA w Polsce.

Na wniosek Rady Fundacji „Promień Słońca” za wybitne osiągnięcia w pracy z osobami niepełnosprawnymi, za zarażanie ich pasją sztuki witrażu oraz promowanie działalności osób niepełnosprawnych w Polsce kawalerem orderu „Przyjaciel Niepełnosprawnych” został Pan Andrzej Bochacz. Jest wybitnym artystą sztuki witrażu oraz lokalnym patriotą z wielką pasją społecznika. Jest człowiekiem prawym i szlachetnym. Służy bezinteresowną pomocą potrzebującym. Jest osobą, która w swoim życiu kieruje się najwyższymi wartościami moralnymi, żyje i pracuje z myślą o innych. Poprzez swoją osobowość i działania umożliwia niepełnosprawnym mieszkańcom powiatu legionowskiego poznanie i zrobienie czegoś artystycznie szczególnego – witraży. Potrafi zarazić młodych ludzi swoimi pasjami. Od kilku lat wspiera i rozwija artystycznie dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie, podopiecznych fundacji „Promień Słońca”, uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Powstałe na zajęciach witraże zdobią korytarze szkolne oraz są wizytówką artysty i jego młodych naśladowców. Pan Wojciech Kowalczyk napisał na Facebooku „Jestem szczęśliwy bo kolejne dzieci SMA w Polsce dostają w Centrum Zdrowia Dziecka lek wpływający na geny ratujący ich życie. Za działania na rzecz leczenia dla osób chorych na SMA wręczono mi dziś Order „Przyjaciel Niepełnosprawnych”, Jest to dla mnie zaszczyt być uhonorowanym obok kawalera Orderu Andrzeja Bochacza – mistrza polskiego witrażu i twórcy portalu www.polskiemuzy.pl Będzie to dla mnie zobowiązaniem do dalszych działań na rzecz leczenia wszystkich chorych na SMA w Polsce bez względu na wiek, w tym osób dorosłych i innych osób niepełnosprawnych.”

Zespół „Pod czarną banderą” i przesłuchania w konkursie

Uroczystość zakończył grający skoczne popularne melodie zespół „Pod czarną banderą” z DPS Ciechanów ul Krucza. Występujący pod czarną piracką banderą z wielką werwą bawili wymagającą legionowską publiczność. Po przerwie przed jury wystąpiło 12 podmiotów w konkursie Małych Form Teatralnych I Muzycznych. A 23 marca nastąpi ogłoszenie wyników wszystkich konkursów i na uroczystej gali zostaną wręczone nagrody laureatom. A w kwietniu wiele wydarzeń związanych z autyzmem. Kwiecień został ogłoszony miesiącem wiedzy o autyzmie. 1 kwietnia konferencja z dr Peterem Schmidtem z Niemiec.  Już można się zapisywać. Liczba miejsc ograniczona. Później inne ciekawe wydarzenia.                                                                                  

Jerzy Jastrzębski