„Jabłonna i Wieliszew chcą odetchnąć” – trwa zbieranie głosów pod petycją do władz samorządowych o utworzenie straży gminnej

smog, dym

Smog, fot. GP (archiwum)

Polski Alarm Smogowy (PAS) na stronie internetowej chceoddychac.pl prowadzi zbiórkę podpisów pod petycją dotyczącą utworzenia w gminie Jabłonna i gminie Wieliszew straży gminnej lub międzygminnej. Jak przekonują autorzy petycji takie rozwiązanie pozwoliłoby lepiej edukować społeczeństwo nt. konieczności wymiany starych pieców na paliwa stałe, które nie spełniają norm ekologicznych. Dodatkowo powołanie takiej formacji wspomogłoby władze gminy Jabłonna i Wieliszew w prowadzeniu kontroli kotłowni.

 

 

Na stronie internetowej chceoddychac.pl prowadzonej przez Polski Alarm Smogowy dostępna jest petycja, która jest skierowana do wójtów i radnych gminy Jabłonna i Wieliszew o utworzenie straży gminnej lub międzygminnej. Zdaniem autorów petycji utworzenie wyżej wymienionej formacji pozwoliłoby lepiej edukować społeczeństwo o konieczności wymiany starych pieców na paliwa stałe, które nie spełniają norm ekologicznych. Strażnicy gminni wspomogliby również urzędników w przeprowadzaniu kontroli kotłowni.

 

 

Poniżej przedstawiamy punkty, które znalazły się w petycji skierowanej do wójtów oraz radnych gminy Jabłonna i Wieliszew:

  1. Od tego roku obydwie gminy obowiązuje średnio 12 godzinny czas reakcji na zgłoszenie oraz odbycie minimum 50 kontroli kotłowni na rok (zapisy mazowieckiego Programu ochrony powietrza). Do tej pory obydwie gminy bardzo słabo radziły sobie ze zgłoszeniami od mieszkańców (statystyki w artykule GP: Pod czy poza kontrolą? Jak samorządy kontrolują kopciuchy?). System kontroli z urzędu nie sprawdza się w całej Polsce, ponieważ urzędnicy obciążeni są wieloma zadaniami, biurokracją, nie pracują wieczorami ani w weekendy (podsumowanie raportu „Poza Kontrolą” Krakowskiego Alarmu Smogowego). Nie inaczej jest w naszych gminach. Za nieprzestrzeganie zapisów nowego Programu ochrony powietrza gminie grozi kara do 500 tys. zł.
  2. Zostały niespełna 2 lata na wymianę bezklasowych kotłów na paliwa stałe. Później staną się one nielegalne. Tymczasem, mimo, że przepis obowiązuje od przeszło 3 lat, niewiele osób o nim słyszało. Straż gminna byłaby doskonałym narzędziem bezpośredniego dotarcia z informacją do właścicieli tych urządzeń. Ponadto wizyta strażnika w kotłowni jest okazją do edukowania oraz przekazania materiałów informacyjnych np. na temat dotacji gminnej czy Programu Czyste Powietrze. Kontrole kotłowni to najlepsza droga do przyspieszenia tempa wymiany kotłów, które w naszych gminach idą zbyt wolno.
  3. Funkcjonowanie na terenie gmin Jabłonna i Wieliszew kontroli przestrzegania przepisów związanych z ochroną powietrza jest niewydolne. Poczucie bezkarności powoduje spalanie w kotłach materiałów niepożądanych. Świadomość potencjalnej kontroli ogranicza ilość wykroczeń, polegających na spalaniu odpadów lub niedozwolonego opału, a tym samym znacznie poprawi lokalną jakość powietrza.
  4. Straż gminna, poza kontrolami kotłowni w sezonie grzewczym, wypełniałaby także inne obowiązki ustawowe związane z dbaniem o porządek publiczny, w tym m. in. np. dbanie o zwierzęta, kontrola gospodarki odpadami, ściekami, przeciwdziałanie powstawaniu dzikich wysypisk śmieci czy kontrola parkowania. Oprócz poprawy jakości powietrza na powstaniu straży gminnej zyskałyby więc także inne sfery wspólnej przestrzeni.
  5. Aktualnie Zarząd Województwa Mazowieckiego ogłosił program MIWOPiM (Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu), który oferuje gminom dofinansowanie w wysokości 50% – między innymi do szkolenia i doposażenia straży miejskich i gminnych w zakresie kontroli kotłowni.

Aby oddać swój głos wystarczy wejść na stronę chceoddychac.pl i pod TYM adresem wypełnić petycję.

 

Więcej na temat kontrolowania kopciuchów w powiecie legionowskim można przeczytać w TYM miejscu.