Legionowo. Międzynarodowy projekt o sztuce rzeźbienia – You said; sculpture

pzsps-rzezba

 

Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie od sierpnia ubiegłego roku bierze udział w międzynarodowym projekcie etwinning  You said: sculpture? Placówka wcześniej zrealizowała własny autorski projekt etwinning  „Dancing Europe”.

W projekcie „You said sculpture?” uczestniczy pięć europejskich placówek edukacyjnych. Poza legionowską szkołą biorą w niej udział placówki z Turcji, Grecji, Słowenii i Francji. Pomysłodawczynią projektu jest Béatrice Lavieville ze szkoły francuskiej.
Celem inicjatywy jest nawiązanie międzynarodowych relacji, budowa mostów międzykulturowych, wymiana doświadczeń, poznanie innych kultur i tradycji, języka i twórców. Bezpośrednio zaś chodzi o zapoznanie uczestników ze słynnymi rzeźbami, rzeźbiarzami, historią tej dziedziny sztuki, a w efekcie o stworzenie rzeźby, której inspiracją będzie jakaś słynna zaprezentowana przez innego uczestnika projektu. Uczestnicy projektu z Legionowa mieli trudny wybór. Wahali się pomiędzy „Myślicielem” Rodina, a rzeźbą „Dyskobol” greckiego rzeźbiarza Myrona. Ostatecznie wygrała ta ostatnia i stała się inspiracją wielu działań artystycznych. Legionowska Placówka zaprezentowała partnerom projektu zespół rzeźb Magdaleny Abakanowicz „Rycerze króla Artura” jako ważne dla naszej kultury. Uczestnikami projektu są uczniowie PZSIPS w Legionowie, członkowie Klubu Młodego Rzeźbiarza prowadzonego już od 15 lat przez nauczyciela Jerzego Jastrzębskiego. W zespole biorą udział nauczycielki Marcelina Makowiecka i Ewa Górecka oraz artysta rzeźbiarz współpracujący ze szkołą Janusz Dłużniewski.

 

Zastanawiałem się, jakie działania twórcze podjąć – tłumaczy koordynator projektu Jerzy Jastrzębski. – Propozycję warsztatów malarskich złożyłem znanej malarce Barbarze Retmanik. Prośba została zaakceptowana i odbyły się warsztaty malarskie, których uczestnikami byli członkowie Klubu Młodego Rzeźbiarza. Rzeźba Myrona dała uczestnikom natchnienie do malowania. Powstało kilka wspaniałych, różnorodnych obrazów. Następnie zwróciłem się do rzeźbiarza Janusza Dłużniewskiego. Artysta zgodził się na udział w tym projekcie. Pracowaliśmy w zespole nad rzeźbą, do tworzenia której zainspirował nas grecki „Dyskobol”. Mam nadzieję, że nasza rzeźba w drewnie spodoba się innym uczestnikom projektu jak i naszej społeczności lokalnej. Przedstawia ona postać sportowca z dyskiem w ręku. Osadzona jest w olbrzymiej kuli przedstawiającej naszą planetę Ziemię. Całość umiejscowiona jest w podstawie splecionej dłońmi. Dłonie symbolizują wszystkich ludzi zamieszkujących nasz glob. W naszych rękach jest planeta, na której żyjemy. Postać sportowca symbolizuje zdrowie, siły witalne czerpane przez ludzi prosto z planety. Wymowa jest prosta. Koło się zamyka. Nasz los zależy od współpracy międzynarodowej, solidarności ludzkiej i od tego, jak będziemy traktować miejsce, gdzie żyjemy – podkreślił.

Współpraca ze znanym artystą rzeźbiarzem Januszem Dłużniewskim przyniosła już efekty. Rzeźba jest gotowa. Każdy etap jej powstawania był dokumentowany. Telewizja nagrała film” Międzynarodowe rzeźbiarstwo” i opublikowano kilka artykułów. Powstało dziesiątki zdjęć. A wszystko po to, aby podzielić się swoimi osiągnięciami z lokalną społecznością oraz z uczestnikami projektu na platformie etwinning.

Uczestnicy programu komunikują się ze sobą za pośrednictwem platformy etwinning na Twin Space projektu wymieniają zdjęcia i filmy, którymi dokumentują postępy prac. Ta wymiana informacji pozwala na obserwację prac u partnerów projektu.  Prezentują oni inne podejście. Stosują inne materiały i techniki. Całość materiału pokazuje różnorodność odbioru sztuki i czerpania z niej prawdziwej inspiracji i delektowania się pięknem stworzonym przez mistrzów różnych epok w różnych krajach. Takie podejście pozwala uczestnikom patrzeć na sztukę inaczej. Nie ważny jest materiał, technika, a liczy się inspiracja, zaangażowanie w tworzenie czegoś nowego. Ponadto na tym świecie ważny jest kontakt z innymi, wymiana doświadczeń. Finał programu zaplanowano na czerwiec, kiedy poszczególne szkoły za pośrednictwem narzędzi zaprezentują efekty swojej pracy, a później udostępnią je wszystkim zainteresowanym.  Międzynarodowe projekty to doskonała terapia niosąca ze sobą ogromne walory rewalidacyjne. Ważnym celem projektu jest dobra zabawa dla wszystkich jego uczestników. Efekty współpracy można obejrzeć na stronach internetowych projektu oraz na najbliższej wystawie dorobku artystycznego placówki podczas Dni Osób Niepełnosprawnych 3 listopada 2016 w galerii Ratusz w Legionowie.