Legionowo z najwyższą frekwencją. Jak inne gminy wypadły w rankingu aktywności społecznej?

ratusz-legionowo

Ratusz w Legionowie (archiwum GP)

Legionowo okazało się być jednym z bardziej aktywnych społecznie miast w Polsce, to za sprawą najwyższej frekwencji wyborczej. W Wieliszewie natomiast kuleją działania charytatywne. Takie wnioski nasuwają się z opublikowanego niedawno rankingu aktywności społecznej samorządów.

 

Pismo Wspólnota zajmujące się tematyką samorządową w Polsce opublikowało pierwszy w Polsce ranking samorządów najbardziej aktywnych społecznie. Ocenę wydano na podstawie frekwencji mieszkańców w wyborach, liczby zarejestrowanych fundacji i stowarzyszeń. Sprawdzano także, w jakim stopniu gminy wspierają finansowo organizacje oraz jak licznie prowadzone są na danym terenie zbiórki publiczne. Łącznie gmina mogła uzyskać maksymalnie 100 punktów, po 35 w kategoriach: frekwencja wyborcza i sektor pozarządowy, po 15 w kategoriach: wspierający samorząd i oddolne inicjatywy.

 

Badając frekwencję sprawdzano przyglądano się wyborom samorządowym w 2014 oraz parlamentarnym i prezydenckim w 2015 roku. Liczbę fundacji oraz wartość środków przekazanych na ich konto przez dany samorząd przeliczano na 1 tysiąc mieszkańców. W przypadku liczby zbiórek publicznych przeliczano je na 10 tys. mieszkańców.

Legionowo na 5. miejscu

Wśród 48 miast zamieszkałych przez 50 – 100 tys. mieszkańców Legionowo znalazło się na 5. miejscu. Otrzymaliśmy łącznie 57 punktów. Lepiej oceniono tylko Leszno (58 punktów), Siedlce (69 punktów), Przemyśl (76 punktów) i Nowy Sącz, który z sumą 82 punktów znalazł się na pierwszym miejscu. Najlepiej oceniono naszą frekwencję wyborczą, za co otrzymaliśmy maksymalną liczbę punktów (35). Okazuje się, że na wszystkie polskie miasta średniej wielkości w Legionowie odnotowano najwyższą frekwencję wyborczą. Średnia z 3 ostatnich wyborów wyniosła u nas 56 proc. – najwyższa była w II turze wyborów prezydenckich (64 proc.), najniższa – w wyborach samorządowych (45 proc.). To właśnie za sprawą wysokiej frekwencji wyborczej Legionowo poszybowało na tak wysokie miejsce, bo pozostałe elementy zostały już ocenione na wynik przeciętny. Za liczbę zarejestrowanych fundacji i stowarzyszeń otrzymaliśmy 11 punktów (na 35 możliwych). Na 8 punktów (na 15 możliwych) oceniono wspieranie organizacji przez miasto. Dosyć nisko (3 punkty na 15 możliwych) oceniono także liczbę zbiórek publicznych.

Serock

Na łącznie 608 gmin miejsko-wiejskich Serock uplasował się na 74. miejscu. Gmina zebrała łącznie 40 punktów. Na 23 punkty oceniono frekwencję wyborczą, na 15 punktów za liczbę zarejestrowanych fundacji i stowarzyszeń i zaledwie po 1 punkcie za wspieranie organizacji i liczbę zbiórek publicznych.

Nieporęt też z dobrą frekwencją

W kategorii gmin wiejskich, których w Polsce łącznie jest 1565, z powiatu legionowskiego najlepiej wypadł Nieporęt, który uplasował się na 21. miejscu otrzymując 42 punkty. Gminę podobnie jak w przypadku Legionowa na wysoką pozycję wciągnęła dobra frekwencja mieszkańców w wyborach. Nieporęt za tę część otrzymał aż 30 punktów, lepszy wynik uzyskało tylko 7 gmin wiejskich w Polsce. Reszta została oceniona jednak bardzo nisko. 9 punktów przyznano za liczbę fundacji i stowarzyszeń, tylko 1 punkt za wspieranie organizacji przez gminę i 2 punkty za liczbę zbiórek publicznych.

Jabłonna

Z legionowskich gmin za Nieporętem znalazła się Jabłonna. Gmina ta zebrała łącznie 38 punktów, co uplasowało ją na 69. pozycji. Za frekwencję w wyborach przypadło jej 28 punktów, 6 punktów za liczbę fundacji i stowarzyszeń, tylko 1 punkt za wspieranie organizacji i 3 punkty za liczbę zbiórek publicznych.

Wieliszew nie pomaga

Najgorzej z gmin w powiecie legionowskim wypadł Wieliszew, który zebrał 37 punktów zajmując 84. miejsce. Tak jak w przypadku pozostałych gmin w powiecie legionowskim wysoko oceniono frekwencję wyborczą, przyznając za to 27 punktów. Za liczbę fundacji i za wspieranie organizacji przez gminę przyznano tyle samo punktów co gminie Nieporęt (odpowiednio 9 i 1). Za liczbę zbiórek publicznych gmina nie otrzymała jednak żadnego punktu. Tu warto przypomnieć, że Wieliszew jako jedyna gmina w powiecie legionowskim już od dwóch lat nie organizuje u siebie nawet Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.