Legionowski Klub Senior+. Przez aktywność do zdrowia i uśmiechu

seniorzy

Warsztaty tematyczne – rękodzieła, kulinarne, komputerowe, ruchowe, trening umysłu a także pogadanki i prelekcje a do tego wycieczki i udział w imprezach kulturalnych – wszystkie te atrakcje oferuje legionowskim seniorom nowo otwarty Klub Senior+, mający swą siedzibę przy ul. M. Kopernika (tuż za kościołem garnizonowym).

W roku ubiegłym, dzięki staraniom Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym NADZIEJA oraz Urzędu Miasta i Gminy Legionowo uzyskano środki z wieloletniego programu Senior+ na lata 2015-2020, przygotowanego i współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez rozbudowę sieci dziennych domów i klubów dla osób starszych – to główny cel skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego. Na realizację programu w 2018 roku rząd zaplanował rekordowo wysoką kwotę – aż 80 mln złotych. Obecnie ruszyła kolejna edycja programu 2019 roku. Program „Senior+” odpowiada na rosnące potrzeby osób starszych w zakresie podtrzymywania kontaktów i więzi z innymi ludźmi poprzez szeroko rozumianą aktywność prowadzoną w placówkach dziennego pobytu: Dziennych Domach i Klubach Senior+.

W ubiegłym roku samorządy otrzymały dofinansowanie na utworzenie i wyposażenie 73 placówek „Senior+” oraz wsparcie finansowe na zapewnienie bieżącego funkcjonowania 6 kolejnych już istniejących placówek „Senior+”. Dzięki temu ponad 500 tys. seniorów skorzystało z programów zwiększających ich aktywność społeczną i z miejsc aktywnego wypoczynku w ramach dziennych domów i Klubów Senior+, które stanowią przestrzeń dla seniorów do spotkań towarzyskich, warsztatów kulinarnych, działalności społecznej, a także ułatwiania dostępu do opieki terapeutycznej i rehabilitacji.

 

 

W tym roku, dzięki dofinansowaniu z budżetu ma szansę powstać na terenie całej Polski nawet 230 Klubów Senior+. Placówek, z których usług mogą korzystać osoby powyżej 60 roku życia, które nie są aktywne zawodowo. Obecnie w Polsce działa już ponad 300 placówek w postaci takich klubów.

W Ministerstwie Rodziny podpisano umowy z samorządami, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Senior+”. Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że program okazał się skuteczny i z działalności placówek dziennego pobytu dla seniorów korzysta obecnie ponad 65 tysięcy osób starszych. Zapewniła też, że program ten będzie kontynuowany w latach kolejnych.

Program ten jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego w dziedzinie zadań własnych określonych w art.17 ust.2 pkt.3, art.19 pkt 11 oraz art.21 pkt 5 Ustawy o pomocy społecznej, poprawy życia seniorów w środowisku lokalnym, zapewnienia seniorom wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w tym wsparcia specjalistycznego, integracji społecznej środowiska seniorów, w tym rozwoju działań samopomocowych, zwiększenia zaangażowania seniorów w życie społeczności lokalnej oraz promowania aktywnego wieku senioralnego.

Celem działania Klubu Senior+ jest w szczególności: zapewnienie wsparcia seniorom (osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+) poprzez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, w tym oferty prozdrowotnej, obejmującej także usługi w zakresie aktywności ruchowej, fizykoterapii, a także oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej, w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym.

W ramach Programu Wieloletniego „Senior+”, seniorom udostępniana jest nieodpłatnie infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzenie wolnego czasu, a także zaktywizowanie i zaangażowanie w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego.

Do zadań Klubu Senior+ należy w szczególności:

– wypełnianie czasu wolnego osobom starszym w sposób będący swoistą profilaktyką przeciw marginalizacji i wykluczeniu społecznemu,

– motywowanie środowiska seniorów do wspólnego spędzania czasu wolnego i zwiększenia udziału w życiu społecznym. Organizowanie dla członków Klubu atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego, poprzez stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni – spotkania towarzyskie,
– propagowanie kultury i sztuki. Organizowanie spotkań z artystami z różnych dziedzin, z poezją i muzyką oraz korzystania z oferty kin, teatrów i galerii sztuki. – wspieranie różnorodnych form działalności twórczej seniorów,

– upowszechnianie zdrowego trybu życia – ochrony i promocji zdrowia,

– upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,

– propagowanie działań proekologicznych. Organizowanie spotkań tematycznych wędrówek i wycieczek krajoznawczych,

– organizowanie spotkań z przedstawicielami służby zdrowia w celu przybliżenia schorzeń wieku senioralnego, jak im zapobiegać i jak leczyć, utrwalenie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

– wdrażanie inicjatyw umożliwiających aktywny udział seniorów w życiu ich środowiska,

– aktywna współpraca z innymi Klubami Seniora, wspólne organizowanie imprez okolicznościowych.

Seniorzy podczas prelekcji nt. zdrowego odżywiania.

Początki działalności

Zalążki legionowskiego Klubu Senior+ sięgają połowy 2018 roku, kiedy to pojawiły się środki na remont pomieszczeń. Przy dużym wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Legionowo a zwłaszcza prezydenta Romana Smogorzewskiego, przy zaangażowaniu Komunalnego Zakładu Budżetowego, Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym NADZIEJA z prezesem Romanem Biskupskim, przystąpiło do remontu pomieszczeń w budynku przy ul. Kopernika. Z przyznanych środków zakupiono także wyposażenie klubu, w tym meble, urządzenia kuchenne, naczynia, itp. Przez niemal cały grudzień 2018 roku i połowę stycznia roku kolejnego, składano meble i urządzenia oraz ustawiano i montowano je w świeżo wyremontowanych pokojach.

Dzięki temu legionowscy seniorzy mają w klubie do dyspozycji w pełni umeblowaną kuchnię wyposażoną w kuchenkę elektryczną z piekarnikiem, lodówkę, zmywarkę do naczyń, kuchenkę mikrofalową, czajniki, zestawy garnków i naczyń wraz z kompletem sztućców. Mogą korzystać także z sali telewizyjnej z pięćdziesięciocalowym telewizorem, sali do rozmów z psychologiem, salki konferencyjnej i kawiarnianej oraz dwóch pomieszczeń do ćwiczeń relaksacyjnych i ruchowych, które stopniowo wyposażane są przy wsparciu i znaczącym udziale Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Legionowo.

Dodać należy, iż Klub wyposażony jest także w toalety, w tym dla niepełnosprawnych a także w pralkę automatyczną i miejsce do prasowania i suszenia odzieży.

Aby dobrze przygotować się do realizacji programu, przez dwa miesiące zbierano i gromadzono doświadczenia z pobliskich placówek o podobnym charakterze. W pobliżu stolicy działa bowiem już od dwóch, trzech lat, kilka Klubów Senior+, między innymi, w Nasielsku, Wołominie, Pułtusku, Różanie, Leoncinie i Podkowie Leśnej.

Po zebraniu doświadczeń, na początku 2019 roku przystąpiono do rekrutacji uczestników. W założeniach ustawowych z klubu ma korzystać docelowo 15 seniorów, przy czym rekrutacja objęła 25 osób, ze względu na to, iż wielu uczestników, z różnych względów może nie brać udziału w zajęciach. Dlatego też rekrutacja, w miarę potrzeb, będzie prowadzona w ciągu całego roku.

Legionowski Klub Senior+, po przygotowaniu pomieszczeń i rekrutacji uczestników, oficjalnie rozpoczął działalność w poniedziałek, 4 lutego 2019 roku. W pierwszych, inauguracyjnych zajęciach wzięło udział 15 seniorek i seniorów zamieszkałych na terenie miasta i gminy Legionowo. Pierwsze zajęcia polegały na wzajemnym przedstawieniu się, zapoznaniu z pomieszczeniami i regulaminem placówki, warunkami bezpieczeństwa oraz informacją o celach, zadaniach i funkcjach placówki. Seniorzy wypełnili także specjalne ankiety, w których opisali swoje oczekiwania, umiejętności zawodowe i zainteresowania.

W pierwszych zajęciach udział wzięli m.ni.: Irena Zdrodowska, Zdzisław Rzeczkowski, Franciszek Jamiński, Franciszek Płóciennik, Kazimiera Wołoch, Henryk Sandacz, Barbara Stegner-Tviuh, Andrzej Czauski, Elżbieta Skolasińska, Eugenia Borowska, Genowefa Bieniek, Danuta Gawkowska, Anna Kolosa, Kazimierz Piotrowski, Jacek Wieteska, Barbara Podgórska.

Po wzajemnym poznaniu się uczestników przystąpiono do realizacji tygodniowych planów zajęć. W kolejnych tygodniach szczególnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne. Seniorzy, pod kierunkiem kierownika Klubu, uczyli się przygotowywać proste dania obiadowe. Przy czym sami zgłaszali propozycje dań i sposoby ich realizacji.

W ciągu kilkunastu dni przygotowali i oczywiście ze smakiem spożyli między innymi; naleśniki ze śmietaną i powidłami, placki ziemniaczane, ziemniaki z jajkiem sadzonym, różne zupy jarzynowe, ryż z jabłkami czy też kopytka ze skwarkami oraz surówką.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rękodzieła, w tym robótek ręcznych i origami. Na Walentynki seniorzy wykonali piękne, kolorowe serduszka a papieru.
W tym czasie przeprowadzonych zostało także kilka prelekcji tematycznych – o atrakcjach turystycznych Mazowsza, mostach w Zegrzu oraz ciekawostkach przyrodniczych regionu Zalewu Zegrzyńskiego. Seniorzy wzięli także udział w kilku ciekawych imprezach kulturalnych przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. Dla chętnych, za symboliczną opłatę, udostępniony został też basen na osiedlu Piaski.

Pozostały czas seniorzy wypełniają realizując zajęcia pod ogólną nazwą trening umysłowy, czyli uczą się grać i grają w szachy, warcaby, brydża sportowego, rozwiązują krzyżówki, grają w gry planszowe, czytają prasę, oglądają programy telewizyjne, słuchają radia oraz prowadzą dyskusję na interesujące ich tematy.
W klubie po prostu nie ma czasu na nudę.

Już wkrótce, na przestrzeni kolejnych tygodni prowadzone będą następne równie ciekawe zajęcia. Planowane są kursy komputerowe, zajęcia rehabilitacyjne, ruchowe, taneczne, zajęcia jogi i jogi śmiechem, spotkania z kosmetyczką, lekarzem, psychologiem, policjantem i strażakiem. Do tego, wycieczki po mieście i do muzeów, a także wyjazdy do kin i teatrów.

Należy wspomnieć też o wsparciu, jakiego nowo powstałej placówce, często bezinteresownie, udziela szereg osób. Spośród nich zdecydowanie wyróżnia się pani Hanna Przymusińska, która jest animatorką i organizatorką wyjazdów na imprezy kulturalne, do kin i teatrów. Jest także aktywną propagatorką wolontariatu seniorów, a więc samopomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Kolejną osobą wspomagającą Klub jest p. Piotr Kijak, przewodnik turystyczny i propagator aktywnego spędzania czasu wolnego na zwiedzaniu najciekawszych obiektów Legionowa i Mazowsza. Następną p. Danuta Gawkowska, która również propaguje wolontariat seniorów a także zasady zdrowego odżywiania się i aktywnego trybu życia.

Legionowski Klub Senior+ nie mógłby właściwie funkcjonować bez codziennego wsparcia ze strony osób zapewniających logistyczne zabezpieczenie działalności placówki, mianowicie p. Urszuli Wójcik oraz p. Kamila Piotrowskiego. Tylko wspólny wysiłek wszystkich tych wymienionych osób i ich codzienne zaangażowanie może doprowadzić do końcowego sukcesu, czyli zapewnienia kolejnej grupie seniorów poprawy życia w środowisku lokalnym, zapewnienia wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w tym wsparcia specjalistycznego.

 

Andrzej Karski

kierownik placówki

Klub Senior+ w Legionowie