Legionowski rynek pracy a koronawirus. – Mamy tylko 57 ofert pracy – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

elzbieta_szczepanska

Z Elżbietą Szczepańską, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Legionowie, rozmawiam o aktualnej sytuacji bezrobotnych w powiecie legionowskim. Jak bardzo epidemia koronawirusa osłabiła lokalny rynek pracy, kto ucierpiał najbardziej i na jaką pomoc może liczyć? – na te i inne pytania szukajcie odpowiedzi poniżej.

 

Magdalena Siebierska: Czy obserwuje Pani wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie legionowskim w czasie kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa? Ilu było bezrobotnych na koniec lutego 2020r. Ilu ich jest na dzień dzisiejszy?

Elżbieta Szczepańska: Obecnie w statystykach nie dostrzegamy jeszcze wyraźnego wzrostu liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych. W styczniu br. liczba osób bezrobotnych wynosiła 2327 osób, w lutym wzrosła o 17 osób i wyniosła ogółem 2343 osoby. Natomiast na koniec marca br. liczba osób zarejestrowanych wzrosła o 29 osób (w stosunku do lutego) i wyniosła ogółem 2372 osoby. Według stanu na dzień 6 kwietnia br. w rejestrze urzędu pozostaje 2391 osób, czyli o 17 osób więcej niż na koniec marca. Dane statystyczne pokazują, że w chwili obecnej tzw. napływ i odpływ bezrobotnych utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Mamy jednak świadomość, że wiele osób utraciło źródło dochodów i znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

 

 

 

Jak wielu bezrobotnych korzysta z zasiłków? Czy iliczba wypłacanych zasiłków zwiększyła się po wybuchu i w trakcie epidemii?

W stycznia br. liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne, posiadających prawo do zasiłku, wynosiła 402 osoby. W lutym br. z prawem do zasiłku zarejestrowanych było 405 osób, a w marcu br. 404 osoby. Od początku roku udział osób z prawem do zasiłku stanowił 17% ogółu zarejestrowanych w tym czasie bezrobotnych. Wskaźnik ten z pewnością ulegnie zmianie wraz ze wzrostem liczby osób rejestrujących się w urzędzie na skutek zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Które legionowskie gminy dotknięte są najwyższym bezrobociem? Z czego to wynika? Które cierpią z tego powodu najmniej i dlaczego?

Udział osób bezrobotnych wśród mieszkańców poszczególnych gmin stanowi odzwierciedlenie sytuacji demograficznej. Według danych statystycznych na koniec 2019r. najliczniejszą grupę bezrobotnych stanowili mieszkańcy miasta Legionowo (46,4%). Kolejną grupą byli mieszkańcy miasta i gminy Serock (14,9%) oraz gminy Jabłonna (14,3%) i gminy Wieliszew (13,9%). Najmniej osób zarejestrowanych było z terenu gminy Nieporęt (10,5%). Według stanu na koniec I kwartału 2020r. nadal najliczniejszą grupą osób bezrobotnych byli mieszkańcy miasta Legionowo – 1 069 osób (45,1%). Kolejną grupą byli mieszkańcy miasta i gminy Serock – 376 osób (15,9%), gminy Jabłonna – 361 osób (15,2%) oraz gminy Wieliszew – 338 osób (14,2%). Najmniej osób zarejestrowanych było z terenu gminy Nieporęt (9,6%).

Jak obecnie wygląda bezrobocie na terenie powiatu legionowskiego? Jest constans, spada, czy rośnie? Czy może jest jeszcze za wcześnie, aby o tym wyrokować?

Stopa bezrobocia w powiecie legionowskim od stycznia br. wynosi 6,8% i pozostaje bez zmian. Skala zwolnień w początkowych miesiącach roku nie była jeszcze duża. Jednak rynek pracy odczuje pandemię koronawirusa dopiero w najbliższych miesiącach. Kolejny kwartał br. przyniesie nowe informacje, które pozwolą stworzyć prognozy dotyczące sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Jaką pracę oferuje obecnie PUP w Legionowie? Tych ofert jest mniej czy więcej? Jacy pracownicy są obecnie w cenie?

Rynek pracy ze względu na epidemię i zakaz funkcjonowania wielu firm z różnych branż jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. Na pewno w pierwszej kolejności odczują go te branże, które są wyłączone przez obowiązujące aktualnie przepisy. Przede wszystkim gastronomia, duża część branży rozrywkowej, usługi kosmetyczne czy fryzjerskie. Są to branże, które praktycznie z dnia na dzień przestały funkcjonować. Te problemy dotykają również lokalnych przedsiębiorców. Legionowski rynek pracy stanowią głównie mikroprzedsiębiorcy, gdzie w dużej większości są to firmy jednoosobowe. W bardzo trudnej sytuacji są firmy krótko funkcjonujące na rynku, które nie osiągnęły jeszcze płynności finansowej i rentowności, a znalazły się w obecnej sytuacji spowolnienia gospodarczego. Dlatego urząd pracy również dostrzega spadek liczby zgłaszanych ofert pracy. W marcu ubiegłego roku liczba zgłoszonych miejsc pracy wyniosła 83, natomiast obecnie jest ich 57. Są to głównie zgłoszenia na stanowiska sprzedawcy oraz pracowników budowlanych.

Czy PUP w Legionowie będzie podejmował jakieś działania mające pomóc osobom, które przez koronawirusa straciły pracę? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracownicy, a na jakie przedsiębiorcy?

Od 1 kwietnia 2020r. Tarcza Antykryzysowa wprowadziła cztery instrumenty wsparcia, które będą realizowane przez powiatowe urzędy pracy. Należą do nich: pożyczka dla mikroprzedsiębiorców, dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla osób fizycznych, niezatrudniających pracowników (tzw. samozatrudnionych), dofinansowanie kosztów wynagrodzenia pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz dofinansowanie kosztów wynagrodzenia pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów określonych w ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie.

Pierwszą z form, którą wymienię, jest pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej np. koszty wynajęcia lokalu itp. Wysokość takiej pożyczki wynosi 5000 zł i jeśli przedsiębiorca nie zmniejszy stanu zatrudnienia przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki – to zostanie ona umorzona. Stan zatrudnienia będzie liczony w oparciu o dane przedsiębiorcy z dnia 29 lutego 2020r. Natomiast chciałabym podkreślić, że aktualnie trwają prace nad nowelizacją tego zapisu, który najprawdopodobniej wprowadzi odstąpienie od warunku związanego z nie zmniejszaniem stanu zatrudnienia, a warunkiem umorzenia pożyczki będzie prowadzenie działalności gospodarczej przez mikroprzedsiebiorcę przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Wkrótce powinniśmy poznać szczegóły znowelizowanego przepisu.

Drugą formą wsparcia jest dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, niezatrudniającą pracowników tzw. samozatrudniony. Wysokość wsparcia uzależniona jest od wysokości spadku obrotów gospodarczych rozumianych, jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek obrotów jest rozumiany, jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesiącach kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Przy czym wybrane miesiące powinny przypadać w okresie przypadającym po dniu 1 stycznia 2020r. i kończyć się najpóźniej w dniu poprzedzającym złożenie wniosku. Jeżeli spadek obrotów wyniósł, co najmniej 30% to miesięczna wysokość dofinansowania wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia, jeżeli spadek wyniósł, co najmniej 50% – dofinansowanie wynosi 70% minimalnego wynagrodzenia, a jeśli spadek wyniósł, co najmniej 80% – dofinansowanie osiąga wysokość 90% minimalnego wynagrodzenia. Wsparcie może zostać przeznaczone na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej takich jak np. wynajem lokalu itp. Wsparcie przyznawane jest na 3 miesiące, natomiast podmiot gospodarczy jest zobowiązany utrzymać działalność gospodarczą przez okres wypłaconego dofinansowania tj. kolejne 3 miesiące.

Kolejną formą wsparcia jest dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Dofinansowanie będzie przeznaczone dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych lub podmiotów, o których mowa art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wysokość wsparcia uzależniona jest od wysokości spadku obrotów, a w przypadku organizacji – od spadku przychodów z działalności statutowej. Jeżeli spadek wyniósł, co najmniej 30% to miesięczna wysokość dofinansowania dla podmiotu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w odniesieniu do każdego pracownika. Analogicznie, jeżeli spadek wyniósł, co najmniej 50% – dofinansowanie wynosi 70%, a jeśli spadek wyniósł, co najmniej 80% – dofinansowanie osiąga wysokość 90%. Wsparcie przyznawane jest na 3 miesiące, natomiast podmiot jest zobowiązany utrzymać zatrudnienie pracowników przez okres wypłaconego dofinansowania tj. kolejne 3 miesiące.

Ważna informacja dla wszystkich ubiegających się o wsparcie jest taka, że podmiot może otrzymać dofinansowanie, o ile na pokrycie tych samych kosztów nie otrzymał już wsparcia finansowego z innych źródeł publicznych. Zatem, jeśli przedsiębiorca skorzystał już ze zwolnienia z opłacania składek ZUS, wówczas może otrzymać dofinansowanie do samego wynagrodzenia. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych form wsparcia udzielanych przez PUP w Legionowie zawartych w Tarczy Antykryzysowej znajdują się na stronie internetowej https://legionowo.praca.gov.pl lub pod numerami telefonów (22) 774 25 16 wew. 336, (22) 764 03 36, (22) 774 01 14.

Dziękuję za rozmowę.