Liczba łóżek covidowych rośnie kosztem odwoływanych planowych operacji

lozko-szpital

fot. mazovia.pl

We wszystkich mazowieckich szpitalach trwa zamiana łóżek na te dedykowane pacjentom z Covid-19. Oznacza to spadek dostępności innych świadczeń medycznych. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) jeszcze w październiku zalecił m. in. czasowe zawieszenie planowanych zabiegów diagnostycznych i operacyjnych. Ograniczenia te nie dotyczą pacjentów onkologicznych.

Zdaniem byłego ministra zdrowia, a obecnego wojewody mazowieckiego, Konstantego Radziwiłła pandemia koronawirusa na Mazowszu stabilizuje się. – Na Mazowszu w ostatnich dniach zakaziło się o tysiąc osób mniej, niż w poprzednich dniach – powiedział wojewoda mazowiecki w radiu RMF FM w porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem (9 listopada). Wyjaśnił następnie, że na Mazowszu z powodu Covid-19 hospitalizowanych jest obecnie około 2,3 tysiąca pacjentów, dostępnych jest o prawie 1 tysiąc łóżek im dedykowanych więcej, zaś dla tych najciężej chorych dostępnych jest 40 wolnych stanowisk respiratorowych.  – Mimo bardzo trudnej sytuacji, dajemy sobie radę – uspokajał.

 

 

Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje

We wszystkich mazowieckich szpitalach trwa też zamiana łóżek na te dedykowane pacjentom z Covid-19. – Na Mazowszu w ciągu ostatnich 2 tygodni przekształcamy około 3 tys. łóżek na łóżka covidowe – wyjaśnił Konstanty Radziwiłł. Taka operacja jest związana ze zmniejszeniem dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów na koronawirusa niechorujących. Zresztą już w połowie października NFZ wydał w tej sprawie odpowiednie zalecenia. Dotyczą one ograniczenia do niezbędnego minimum lub czasowego zawieszenia świadczeń szpitalnych wykonywanych planowo.

Jakiej operacji nam teraz nie zrobią?

Aby dla pacjentów ciężko przechodzących Covid-19 zabezpieczyć miejsca na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii w mazowieckich szpitalach, NFZ zalecił ograniczenie lub czasowe zawieszenie diagnostyki i operacji leczniczych w zakresie endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych (by-passy), zabiegów wewnątrzczaszkowych, dużych zabiegów torakochirurgicznych, nefrektomii (usunięcie nerki) i histerektomii (usunięcie macicy). Powyższe ograniczenia nie dotyczą pacjentów onkologicznych.