Mija pół roku od wprowadzenia obowiązkowej recepty elektronicznej. Czy Polacy przekonali się do tego rozwiązania?

close-up-1853400_1280

Leki (fot. pixabay.com)

Od pół roku lekarze mają obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Czy Polacy przekonali się do tej formy przepisywania recept? Ile recept wystawiono przez pół roku i dla ilu osób?

 

 

Obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej został wprowadzony 8 stycznia 2020 roku. W pewnych okolicznościach (np. braku dostępu do internetu) lekarz może wystawić jeszcze papierową receptę. Początkowe obawy części społeczeństwa do takiej formy wystawiania recept ustąpiły świadomości i wiedzy na temat tego jak wystawianie e-recepty i jej realizacja wygląda w praktyce.

 

 

Korzyści płynące z korzystania z e-recepty:

  • nie ma ryzyka, że farmaceuta wyda zły lek lub nie wyda go wcale – e –recepta jest zawsze czytelna,
  • nie zgubimy takiej recepty – wszystkie e-recepty zapisywane są na specjalnym Internertowym Koncie Pacjenta,
  • e- receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce.

275 mln wystawionych e-recept recept od stycznia

W okresie od stycznia do lipca zostało wystawionych ponad 275 mln e-recept dla 25 mln pacjentów. Średnio lekarze wystawiają 1,2 mln e-recept dziennie. Czas pandemii koronawirusa przyśpieszył jeszcze bardziej wzrost popularności e-recept. W styczniu i lutym udział e-recept we wszystkich przepisanych receptach wynosił 84 % i 85 %. Od marca udział ten wzrósł do ponad 90 %. Najwięcej z takiej recepty korzysta osoby w wieku 61-70 lat. Polska dołączyła do takich krajów jak: Estonia, Dania i Szwecja, gdzie od momentu wprowadzenia e-recept poziom ich wystawiania nie spada poniżej 90 %. Dużym udogodnieniem było wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia e-recepty ważnej przez 365 dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci nie muszą co miesiąc udawać się do lekarza i przychodni w celu kontynuacji leczenia niezbędnymi lekami.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że najstarszy pacjent, któremu wystawiono receptę ma 112 lat, natomiast najstarszy lekarz, który wystawił e-receptę ma 98 lat. Średni czas realizacji e-recepty wynosi 5 dni. Od stycznia pacjenci zrealizowali 87 % wystawionych e-recept. Według badań zleconych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że 84 % badanych osób pozytywnie ocenia e-receptę. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że najwięcej e-recept wystawianych jest w województwie mazowieckim (13 %), województwie opolskim (12 %) i województwie śląskim (9 %).

Ministerstwo Zdrowia dzięki szybkiemu wdrożeniu systemu e-recepty i jej zaakceptowaniu przez społeczeństwo przewiduje, że o wiele łatwiej będzie wprowadzić kolejne kroki zmierzające do cyfryzacji służby zdrowia. Resort zdrowia planuje w kolejnych etapach wprowadzać takie usługi do świata cyfrowego jak: e-skierowanie, e-rejestracja i elektroniczna dokumentacja medyczna.

 

Przychodnia POZ Medunit oferuje pacjentom konsultacje z możliwością wystawienia e-recepty w ramach NFZ. Konsultacje z lekarzem mogą odbywać się stacjonarnie, jak i zdalnie poprzez specjalną aplikację mobilną.